Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » „antológia sorozat” helyesírás...

„antológia sorozat” helyesírása (Segélykérés a minőségjelzőkkel kapcsolatban) [?]

Figyelt kérdés

A kérdés fő témája az lenne, hogy mit gondolunk minőségjelzőnek és mit nem.

Nehezen tudom megállapítani.


Azon már túljutottam, hogy a „minőségjelző” szavunk jelentésében kezd egyre inkább elavulttá válni, ugyanis a minőség régen egy az egyben azt jelentette, amit ma maximum csak milyenségként ismerhetünk. A mai fiatalság fejében viszont (személyes tapasztalataim alapján) a minőség már csak és kizárólag kvalitást tud jelenteni, nem a dolgok lényegét jellemző tulajdonságok összességét, ahogy azt sok értelmező szótár állítja.

Utóbbira nagy szerencsénkre ott van a „milyenség” kifejezésünk a sok félreértés elkerülése végett; mert ha kitartanánk a minőség régi jelentése mellett, akkor nem lenne egyetlen magyar szavunk sem a kvalitás kifejezésére.

(Persze javítsatok ki nyugodtan, ha bármiben tévedek! Nem ez lenne az első ostobaság, amelyet a netre kiírtam.)


Azt viszont még mindig nem értem, mely esetekben számít minőségjelzőnek egy szóösszetétel első tagja és mely esetekben nem.

Milyen sorozat? → antológia sorozat

Milyen tanár? → matek tanár.

Milyen óra? → irodalom óra

Milyen szak? → kémia szak

Milyen betű? → T betű

Azt hiszem, a szak kivételével az összeset egybe kell írni, bár az antológiában nem vagyok biztos. (Nekem is bántják a szemem különírva)


Hogyan tudnám megállapítani? Milyen szabályok/szabályszerűségek segíthetnek a megállapításban? Milyen tanácsokat tudnátok adni e téren? Külső forrásokat is örömmel fogadok.


Még egy extra kérdés:

Hogyan írjuk a „Magyar nyelv és irodalom kidolgozott érettségi témák” és „Irodalom érettségi tételek” szókapcsolatokat?

És ami még fontosabb: Miért úgy írjuk, ahogy?


A válaszokat előre is nagyon szépen köszönöm. :)

Ha valamiben esetleg fájdalmasan tudatlan lennék, kérlek legyetek türelmesek!



nov. 15. 01:01
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

Az antológiasorozat szerintem egybeírandó, mert birtokos vagy jelentéssűrítő összetétel: antológiák sorozata, illetve antológiák alkotta sorozat.


Azt még nekem sem sikerült kiderítenem – közel húszévnyi hivatásos szöveggondozói tapasztalattal –, hogy a matek szak miért különírandó, mi a különbség a matekóra, matekelőadás, matekszeminárium, matekfakultáció és a matek tagozat, matek szak között (azon kívül természetesen, hogy utóbbiaknál kitalálták, hogy főnévi jelzős szerkezet legyen).

nov. 15. 10:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

Az antológia szó viszont nem a gyűjtemény egyes elemeire utal, hanem magára a gyűjteményre, tehát nem lehet sem anntológiák sorozataként, sem antológoák alkotta sorozatként értelmezni.


Wiki:

„Az antológia több alkotó műveit tartalmazó válogatás, bizonyos szempontok (például nyelvterület, korszak, irányzat, műfaj) szerint válogatják össze a műveket.”

jan. 25. 14:38
 3/4 anonim ***** válasza:
Tehát itt nem több antológiából álló sorozatról, hanem egy darab antológiáról van szó? Akkor valóban lehet külön, de nekem erőltetettnek tűnik odatenni a magyarázó utótagot.
jan. 26. 00:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

A bónuszkérdésekre a válaszaim:


– A „magyar nyelv és irodalom kidolgozott érettségi témák” ügyében szerintem nincs tökéletes megoldás, akárhogy okoskodunk, billegni fog.


– Az „irodalomérettségi-tételek” és az „irodalom-érettségitételek” is helyes. Az előbbi sima összetétel (amit az összetételi tagok és a szótagok száma miatt kell kötőjeleznünk), az utóbbi pedig a B típusú mozgószabálynak a ritkábbik esete (amikor a második és harmadik tag ugrik egybe). Mivel a három tagnak nincs lazább kapcsolódási pontja (tehát itt, ott is kötőjelezhetjük, ugyanazt jelenti), tekintettel lehetünk az esztétikára, és az alapján inkább az első verziót ajánlom.

jan. 26. 00:44
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!