Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Elnézéskéréses mondatban...

Elnézéskéréses mondatban melyik helyes?

Figyelt kérdés

Elnézést kérek, hogy...

Elnézést kérek, amiért...


Pl.:

Elnézést kérek, hogy tegnap pont ebédidőben telefonáltam.

Elnézést kérek, amiért tegnap pont ebédidőben telefonáltam.


Elnézést kérek, hogy csak 17 órakor küldtem e-mailt a másnapi programról.

Elnézést kérek, amiért csak 17 órakor küldtem e-mailt a másnapi programról.


nov. 29. 05:58
 1/7 anonim válasza:
100%

Mindkettő helyes.

Ebédidős részt - ha annak a személynek írnád, akit hívtál-, utólag szerintem felesleges elnézést kérni. Azt híváskor kellett volna mondani.

nov. 29. 06:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 TappancsMancs ***** válasza:
100%
Mindkettő helyes. Szerintem meg utólag is jobb elnézést kérni valamiért, még ha semmiségről is van szó, jobb szokás és egy apró gesztus a jó viszonyhoz. Vannak esetek, amikor valamilyen okból meg amúgy is csak utólag tudunk elnézést kérni.
nov. 29. 09:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%

Megerősítem az előttem lévőket: mindkettő helyes.

Az elnézés helyett lehet bocsánatot is kérni. (Az elnézést kicsit gyengébb, pongyolább verziónak érzem, bár ez lehet, hogy csak egyéni érzés. Mert hát: nézze el, forduljon el, ne fordítsa rád a haragos tekintetét - egy kicsit ilyeneket érzek e szó mögött, HA belegondolok. Egyébként nyilván a formalitás, sablonitás miatt – mert ugye annyira megszokott szavak ezek – valószínűleg teljesen mindegy lesz a másiknak, hogy melyik szót használod. ...vagy mégse...erre mindjárt visszatérek)

Vannak esetek, amikor nem azonnal tudatosul, hogy valamit éppen nem vettünk figyelembe és emiatt udvariatlanok voltunk, tehát emiatt 2-es oldalán vagyok. Mert ebből nem származhat rossz, ellenkező esetben pedig nehesztelhet rád.

Még egy észrevétel: Az "amiért" nem szokványos megfogalmazás. És pont emiatt egy kicsit bensőségesnek érzem ezt a megfogalmazást, mert egyedileg kérnek tőle elnézést (vagy bocsánatot). Ennek tudatában – ha elfogadod, hogy így van – már megfontolandó, hogy melyiket használd, mert vannak esetek, amikor egy nemkívánatos személytől kell elnézést / bocsánatot kérni, és akkor jobb a minél hétköznapibb, minél általánosabb, minél gyengébb megfogalmazás. Ha pedig semleges vagy pozitív az illető a számodra, akkor értelemszerűen az "amiért"-tel növelheted a szimpátiádat, mert ez plusz bizalmadat adhat neki.

Mérlegelj tehát okosan, hogy mikor mit kell vagy célszerű használni - és ez már a nyelvtanon túl van.

nov. 29. 11:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

Köszi a válaszokat!

Még azt kérdezném, hogy Sajnálom-mal is ugyanúgy működik?

Sajnálom, hogy...

Sajnálom, amiért...

jan. 23. 20:09
 5/7 anonim ***** válasza:
Gyakorolhatod a kapott válaszokat, elvégre közel 2 hónapja, hogy semmit se válaszoltál rá. Tehát időszerű és alkalomszerű. Esetleg utána választ kapsz az új kérdésekre.
jan. 23. 20:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:
Bocsánat, valóban :(
jan. 24. 20:57
 7/7 BringaManó ***** válasza:

#3: "Az elnézést kicsit gyengébb, pongyolább verziónak érzem, bár ez lehet, hogy csak egyéni érzés. Mert hát: nézze el, forduljon el, ne fordítsa rád a haragos tekintetét - egy kicsit ilyeneket érzek e szó mögött, HA belegondolok."


Lehet, hogy ilyet érzel, de nem ebből jön, hanem az "elnézés" itt félrenézést, azt jelenti, hogy észre sem veszi, mondják úgy is ugye, hogy "szemet hunyni vmi felett".

Tehát nem arról van szó, hogy az illető látta, és mérges, de kérem, hogy ezt ne mutassa ki felém, ne fordítsa rám a haragos tekintetét, magában duzzogjon, hagyjon engem békén... hanem hogy ne is legyen mérges, ha egy mód van rá.

Tudom, ez így kicsit faramuci, és a végeredmény ugyanaz... csupán azért fejtettem ki, mert épp az került szóba, hogy mi lehet a mondás mögött. :-)

Ja, és azért, mert talán így látható, hogy sokkal közelebb van egymáshoz a bocsánatkérés és az elnézéskérés, mint ahogy te gondoltad: mindkét esetben azt szeretném, hogy a partner legyen NE legyen mérges, lelki békéje teljes legyen: a "bocsánat" esetében azért, mert megbocsát, és az "elnézést" esetében is ugyanezért(!), amit úgy fejezünk ki metaforikusan, hogy nézz el, ne is vegye észre, tekintse meg nem történtnek...


"Egyébként nyilván a formalitás, sablonitás miatt – mert ugye annyira megszokott szavak ezek – valószínűleg teljesen mindegy lesz a másiknak, hogy melyik szót használod. ...vagy mégse...erre mindjárt visszatérek)"


Oké, de hol a visszatérés erre?... "közel 2 hónapja" várunk rá kíváncsian-türelmesen...

(Szerintem amúgy nem teljesen mindegy: a bocsánat kicsit személyesebb, bensőségesebb, az elnézést kicsit formálisabb, távolságtartóbb. De ez persze szubjektív.)


---


#5: "Gyakorolhatod a kapott válaszokat"


Vajon nem tette? Vagy mi indított erre a válaszra?


"elvégre közel 2 hónapja, hogy semmit se válaszoltál rá."


Mire kellett volna? Volt kérdés?

(Jó, persze, lehet hálát rebegni, de hogy önkéntes nevelőtanárként ettől tedd függővé a további válaszokat... Hát mit mondjak, szimpatikus...)


---


#6: Szerintem nem kell bocsánatot kérned. Elnézést se.

(Kicsit nagy az arca az illetőnek, de nem tudni, mire. Na de legfeljebb nem kapunk tőle válasz az új kérdésekre, zagson.)

jan. 28. 19:18
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!