Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Rabolom vagy rablom valakinek...

Rabolom vagy rablom valakinek az idejét?

Figyelt kérdés
Melyik helyes és miért?
márc. 25. 21:11
 1/10 anonim válasza:
11%
Hat szerinted? 😂😂 mondogasd mar magadnak..mindket kifejezessel. Aztan rajossz
márc. 25. 21:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim válasza:
Szerintem rabolom
márc. 25. 23:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
76%
A "rabol" ige a szótő ehhez jön hozzá az igei személyrag: rabol+om, rabol+od, rabol+ja
márc. 25. 23:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 BringaManó ***** válasza:
65%

Ez nem "helyes/helytelen" kérdése, ez arról szól, hogy hogyan szokták mondani.

Szerintem mindkét forma előfordul (és ha így van, akkor mindkét forma "helyes"), a kérdés az lehet, hogy melyik a gyakoribb (vagy "gyakrabb"?... ;-).

Ilyen szempontból pedig nagyon jó, hogy itt felteszed a kérdést, még jobb lenne, ha szavazást írtál volna ki, mert úgy könnyebb lenne válaszolni is, meg a "statisztika" is olvashatóbb.


Én a magam részéről úgy mondom, hogy rabolom.

márc. 26. 13:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 BringaManó ***** válasza:
65%
Ja, és a helyesíráshoz nincs köze, de nem baj, ebben a kategóriában toleránsak vagyunk. :-) (kénytelen-kelletlen...)
márc. 26. 13:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:

BringaManó, odahányhatod mindenhova, attól még nem lesz igazad. Igenis van helyes és helytelen alak.

Azt meg tényleges felesleges mindig odaírnod, hogy nem helyesírási kérdés. A kérdező sem állította, hogy helyesírási. Az oldal kategóriái közül viszont ebbe illik bele a legjobban, ennyi.

ápr. 7. 23:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 BringaManó ***** válasza:
51%

"BringaManó, odahányhatod mindenhova"


Nem értem, miért beszélsz így velem, bántottalak?


"attól még nem lesz igazad. Igenis van helyes és helytelen alak."


Helyesírásban van. De azt mi alapján döntöd el, hogy a rablom vagy a rabolom a "helyes"?


"Azt meg tényleges felesleges mindig odaírnod, hogy nem helyesírási kérdés."


Ezt nem tudhatjuk. Bennem él a remény, hogy az emberek fejében hátha valahogy rendeződik egyszer, maaaajd, sokára, lassan-lassan, hogy mi a helyesírás, és mi a nyelv.


"A kérdező sem állította, hogy helyesírási."


Én sem állítottam, hogy állította...

De a helyesírás kategóriába tette a kérdést, és azt kérdezte, hogy "Melyik helyes és miért?"

Bocs, ha túl messze menő következtetést vontam le ebből. :-DD


"Az oldal kategóriái közül viszont ebbe illik bele a legjobban, ennyi."


Ebbe a kategóriába NEM illik bele olyan kérdés, amely nem helyesírási, hiszen a kategóriát "Helyesírás"-nak hívják...

(Ahova beleillhetne, pl. Kultúra/Nyelvek, Kultúra/Egyéb kérdések, Tudományok/Egyéb kérdések stb.)

Ennek ellenére valóban itt szoktunk foglalkozni vele, két okból: 1) mert a nép valamiért azt gondolja, hogy ide tartoznak ezek a kérdések, 2) mert akik itt osztják az eszet, azok szokták azt gondolni, hogy nagyon értenek ehhez is (beleértve magamat is :-DD). Ezért hát "megtűrjük" a nem helyesírási, hanem nyelvi kérdéseket.

ápr. 8. 00:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim válasza:
0%
Nem tudom de akinek ezt szo szerint magyarazni kell, hogy miert rabolom, az nem tudom hogy eddig jart-e egyaltalan iskolaba? Adott egy szo amit lehet itt boncolgatni miert es hogy merre hany meter. De akar meg a googlebe is belehetett volna irni, erre levagyok pontozva. :'D Egyedul a seggtorles megy egyebkent? nem akarok egonak tunni, de ha a legkonnyebb valaszra is mastol varjuk a valaszt akkor tenyleg elore megyunk nem hatra
ápr. 9. 20:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 BringaManó ***** válasza:

Jó, jó, de várjál:


1) Az iskolában megtanítják, hogy melyik a jó a kettő közül? (lehet, hogy nem figyeltem, de nem rémlik... :-( )


2) Google: látom, hogy van benne sok "rabolom", ugyanakkor odapottyantam az értelmező szótár oldalára is, ahol ilyen példákat látok az elrabol szócikkben:

[link]

"Bocsánat …, hogy önt ily sürgetve háborítom, s legkellemesebb perceit rablom el. (Jókai Mór)"

"Tudom, hogy zavarom a tanár urat. Elrablom a drága idejét. (Kosztolányi Dezső)"


Na mármost ha figyeltem volna az iskolában, akkor nem éppen ilyen irodalmi szövegeket olvastam volna? (Lehet, hogy a kérdezőt is a műveltsége, olvasottsága bizonytalanította el?...)


Lehet, hogy félreértettelek, és éppen azt magyaráztad, hogy mindkettő jó lehet, ki így mondja, ki úgy?...


"ha a legkonnyebb valaszra is mastol varjuk a valaszt"


Nekem nem tűnik könnyű kérdésnek... :-(

ápr. 9. 22:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:

Köszönöm az értelmes válaszokat.

A 8-as válasz kivételével senkit nem pontoztam le, még az 1-es haszonatalan válaszát sem.

Nálam a rabolomra 21700, a rablomra 17300 találat volt a Google keresőjében. A 25%-os többlet a rabolom javára meg nem volt túl meggyőző különbség. Azt láttam, hogy mindkettő kifejezés használatos, de mivel a neten rengeteg helyesírásilag kifogásolható változat van, feltettem a kérdést. Ez a honlap erre van kitalálva. Ha valakinek nem tetszik, tovább lehet görgetni, szerintem van itt elég kérdés.

ápr. 10. 22:20

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!