Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Sci-fi-sorozat vagy sci-fi...

Sci-fi-sorozat vagy sci-fi sorozat? E-mail-cím vagy e-mail cím?

Figyelt kérdés

Éppen egy weboldalt programoztunk, és teljes mértékben meg voltam róla győződve, hogy az e-mail-címet csupa kötőjellel írjuk, de azért csak utánanéztem a magyar helyesírásban (hozzám képest) nemigen jártas programozó szaktársam kedvéért, erre mit látok:

„e-mail cím”

„Ha egy idegen írásmódú szóalak eleve tartalmaz kötőjelet, akkor az utótagot célszerű különírni: e-mail cím (OH. 137).”

[link]


Egy másik cikkben még meg is említik a szintén az E-nyelv által javasolt e-mail címet, mint ellenpéldát, ott viszont pont az ellenkezője lesz a konklúzió. Ott nem számít, hogy egy idegen szó tartalmaz-e kötőjelet:

[link]


A kérdésem az lenne, hogy (szerintetek) melyikre hallgassak?

Az átlag paraszt szemének (még a műveltebbekének is) nyilvánvalóan a sci-fi sorozat és az e-mail cím tetszene jobban, egy összetételmániás helyesíró pedig egyértelműen a kötőkelezést támogatná.


máj. 19. 20:59
 1/4 A kérdező kommentje:

Én személy szerint inkább az átlag paraszt kategóriába esem.

Oké, hogy egybe kellene írni, de nagyon esztétikátlan és sokkal kevésbé átlátható az a sok kötőjel.

máj. 19. 21:03
 2/4 A kérdező kommentje:

Ettől függetlenül kíváncsi vagyok nálam okosabbak véleményére is.

A válaszokat előre is köszönöm :)

máj. 19. 21:05
 3/4 anonim ***** válasza:
83%

Helyesen:

sci-fi sorozat

e-mail cím

máj. 19. 23:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 BringaManó ***** válasza:
39%

Off, de nem értem, valaki segítsen...


Ha jól értelmezem a jeleket, akkor jelenleg a #3-as választ helyesnek(?) – vagy legalábbis hasznosnak – tartja:

egy 94%-os, egy 70%-os és egy 85%-os versenyző,

haszontalannak egy 70%-os – ez én volnék, gondolom. :-)

Érdeklődöm, hogy a többi három értékelő szerint mi a hasznos abban, ha valaki kiírja, hogy "helyesen: [...] e-mail cím", miközben a szótárban feketén-fehéren benne van, hogy e-mail-cím (2015(!) óta), sőt még az adott kiadás változásairól szóló szójegyzékben is jelezve van a változás, lásd itt: [link]


Szóval mi ebben a "hasznos"?...


(A sci-fin lehet vitatkozni, az egy más kérdés. Bár ha ez egy műfaj, akkor szerintem egyértelmű az egybeírás, mint a krimiirodalom, jazzkoncert stb. esetében is, de aki nagyon akarja, tekintheti jelzőnek is...)

máj. 24. 01:56
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!