Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Hogy mondod azt másképp, hogy...

Hogy mondod azt másképp, hogy "a vonat kisiklott" úgy mint pl "a könyv el van olvasva", vagyis "a vonat ki van . "?

Figyelt kérdés
már régóta foglalkoztat ez a kérdés, bár magyar vagyok és elvileg jól tudom az anyanyelvem, ez mégis megfogott:)
2009. jan. 18. 16:00
1 2
 1/16 A kérdező kommentje:
hallottam már olyat, hogy "ki van siklódva", de ez így elég fura XD
2009. jan. 18. 16:07
 2/16 anonim válasza:
41%

Igen, a vonat ki van sikolva, ez a szenvedő szerkezet.

amikor az alany az első

2009. jan. 18. 16:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 A kérdező kommentje:
de ez olyan hülyén hangzik vagy csak szerintem?:P
2009. jan. 18. 16:22
 4/16 anonim ***** válasza:
32%

A magyar nyelvtanban nincs szenvedő szerkezet.

Lehet, hogy vannak olyan igék, amiket lehet úgy ragozni, de nyelvtanilag nem helyes.

2009. jan. 18. 16:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:
78%
Ahogy írták: ki van sikolva. De ahogy érzed te is, ez nem helyes. De "ez lenne a helyes". De a magyar "nem nyelvében szenvedő" nép. Tehát nem értelmezhető a könyv ki van olvasva, a vonat ki van sikolva és társai :)
2009. jan. 18. 16:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:
27%
Az csak egy babona hogy a magyarban nyelvtanilag helytelen a szenvedő szerkezet. Gondoljunk például Caesar híres mondására: "A kocka el van vetve". A híres anti-passzív mondat a "Macska fel van mászva a fára" illetve a kérdésben szereplő "A vonat ki van sikolva" eleve hibás. A szenvedő szerkezet lényege hogy kiemeljük a mondat tárgyát és mivel a felmászik és a kisiklik is tárgyatlan ige, ezért ezekben a mondatokban nincs tárgy és a passzív szerkezet sem alkalmazható.
2009. jan. 18. 17:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:
74%

Előző válaszoló!

Ezek szerint pl. "A hegy meg van mászva" helyes?

2009. jan. 19. 10:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:

Igen, az más kérdés hogy a köznyelvben ezt senki nem így mondaná. Aki nem hiszi el annak itt van két link wikiről, vagy kérdezzen meg egy magyartanárt.

[link]

[link]

2009. jan. 19. 14:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim válasza:
A macska meg fel van mászva. :D Magyarán sehogy, mert iszonyú bénán hangzik.
2009. jan. 23. 16:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:
a vonat ki van siklódva.jobban hangzik mint a sikolva.
2009. márc. 7. 19:54
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!