Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » A szú (mint rovar) szót...

A szú (mint rovar) szót hogyan kell ragozni? Van egy szúm? Nektek több szútok van? Esetleg a jók a szúitok vagy szúvaitok?

Figyelt kérdés
2011. aug. 10. 22:59
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:

Van egy szúvam. Nektek több szúvatok van.

De nem biztos, hogy jó.

2011. aug. 10. 23:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:

Birtokos személyragjai (egyesszám):

szúm, szúd, szúja, szúnk, szútok, szújuk

(többesszám):

szújaim, szújaid, szújai, szújaink, szújaitok, szújaik

Így kell ragozni pl. a "só" szót.


vagy:


szuvam, szuvad, szuva, szuvunk, szuvatok, szuvuk

szuvaim, szuvaid, szuvai, szuvaink, szuvaitok, szuvaik

Így kell ragozni pl. a "ló" szót.


IGAZÁBÓL ÉN SEM TUDOM, MELYIK A HELYES. TETSZIK A KÉRDÉS, ÉS MOST MÁR ÉN IS KÍVÁNCSI VAGYOK. REMÉLEM LESZ AKI ÉRT HOZZÁ ÉS SEGÍT NEKÜNK!

2011. aug. 10. 23:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
Én sem vagyok biztos, de szerintem az első, rövidebb "szúm" változat lehet a jó. A "szúvam" talán csak a "lovam" és a "szuvas" szavakhoz hasonlít, ezért hangzik jól.
2011. aug. 10. 23:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
...Bár ha "szuvas" (a fa), akkor lehet, hogy "szuvam" (Lovas - lovam). Csak olyan erőltetettnek érzem. Nem tudom. :(
2011. aug. 10. 23:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:

Én úgy érzem, inkább a második (szuvam - rövid magánhangzóval). Ehhez hasonlóak a hosszú magánhangzóra végződő egy szótagú főnevek (szó, ló, tó, stb.).


A "só" csak azért lehet kivétel (ha az?), mert ragozása megegyezne a "sav" főnév ragozásával.

2011. aug. 10. 23:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
Van egy szú nálunk. Nálatok több szú van? Jók a szúk nálatok? Szóval a szú szót nem igazán ragozzuk, hanem hozzá igazítjuk a mondat többi tagját, úgy egyszerűbb. Egyébként meg úgy lenne tökéletes, ahogy a 23:28-as írta. Ha használnánk így ezeket a szavakat. Mint ahogy a só szót sem kérdezgetjük úgy, hogy Jók a sóitok? Hanem Jó a só nálatok?
2011. aug. 11. 00:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
De azt azért kérdezzük, hogy "Van sód?" "Van sótok?" Ugyanígy akár lehetne: "Majd szétesik a házam! Nektek nincs szútok?"
2011. aug. 11. 00:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
Majd szétesik a házam. Nálatok nincsenek szúk?
2011. aug. 11. 00:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
Értem én, lehet így is, de amit én írtam, helytelen?
2011. aug. 11. 00:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
inkább csak magyartalan
2011. aug. 11. 00:49
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!