Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Sültpaprikakrém, sült paprikak...

Sültpaprikakrém, sült paprikakrém, sültpaprika krém, vagy sült paprika krém? Netán sültpaprika-krém, esetleg sült paprika-krém?

Figyelt kérdés
A megsült paprikáról van szó, amikor krémet csinálnak belőle. :)
2008. szept. 10. 09:16
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
100%

a sült paprikakrém, amikor a paprikából készült krémet megsütöd. a sültpaprika krém, amikor sültpaprikából krémet csinálsz. Már csak állag szempontjából sem ugyanaz. (a második egy krém, az első meg valószínűleg összesül)


a Sültpaprikakrém nyelvtanilag csak akkor indokolható, ha egy saját magad (vagy más) által kitalált ételnek az elnevezése (új fogalom).


a kötőjeles változatok meg szerintem nem játszanak, bár ebben lehet tévedek.

2008. szept. 10. 09:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ. :) Akkor mégsem vagyok zümzüm. Azért vetettem fel a témát, mert az imént olvastam az Intersparos újságban kétféleképpen. :)
2008. szept. 10. 09:30
 3/15 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem a kotoszavasok kivetelével bármelyik lehet, az elkeszitesi modtól, és az állagtól fuggoen.. de most megfogtál. Én azt mondanám ajvár, és akkor elkerülném ezt a problámát :))
2008. szept. 10. 11:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
84%

A sültpaprika krém abszolút helytelen.


A sült paprika külön írandó, és semmiféle többletjelentése nem lesz, ha sültpaprikaként írod le, tehát a sültpaprika krém semmilyen esetben sem lehet. Az a nem jól írt változat.

A kérdező a sült paprikának a krémjét szeretné helyesen leírni. Az pedig sültpaprikakrém. Hogy miért is? Azért, mert a sült paprikának a krémje esetén elmarad a viszonyt jelölő rag (...nak a -je). A sült paprika egybe tartozó lesz, és a viszonyrag elmaradása pedig összetetté teszi a szót.


Mivel a paprikakrém is egybeírandó, hiszen többletjelentéssel bír a paprika krémtől. Különírva a paprika krém bármit jelölhet. (Akár egy arcpakolást, vagy valami zsírzóanyagot, vagy önvédelmi eszközt.) Ha viszont paprikakrémként használjuk, akkor a többletjelentés az ÉTEL minőségben jelenik meg. A paprikakrém a paprikából készült ehető eledel. :)


Tehát a kérdésben szereplők közül:


Sültpaprikakrém, ha a sült paprikának a krémje.

Sült paprikakrém, ha a nyers paprikából készült krémet megsütjük.


A sültpaprika krém és a sült paprika krém és a kötőjeles változatok helytelenek.

2008. szept. 10. 11:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
74%
neméppen, mert ha a sültpaprika nem egyszerűen egy megsütött paprika, hanem egy étel, amiben már fűszerek és esetleg valami töltelék is van, akkor egybeírható. mint a tavirózsa.
2008. szept. 10. 11:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:
77%

Ezen lehet vitatkozni... De a sült paprika önmagában az ételt jelenti. Még mindig nem tartom valószínűnek a többletjelentést az egybeírás miatt.

Azonban ettől függetlenül a kérdező kérdését ez nem befolyásolja. (Még ha többletjelentésű lenne a szó akkor sem.) Hiszen ha többletjelentésű lenne akkor még inkább egyértelmű lenne az egybeírása a sültpaprikakrémnek.


Ettől függetlenül fenntartom, hogy többletjelentése nincs a sültpaprikának, a sült paprika a helyes.

A tavi rózsa vs. tavirózsa esetén egyértelmű a többletjelentés. Mint ahogy az orosz krém és az oroszkrém esetében is. De a sült paprikánál ez nem állja meg a helyét.

2008. szept. 10. 14:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 A kérdező kommentje:
Huhh, hát... köszönöm a válaszokat; most már egész jól összezavarodtam. :D
2008. szept. 10. 16:46
 8/15 anonim válasza:
0%
És a sültpaprika-krém...??? Szerintem ez az igazi.
2008. szept. 10. 21:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:
100%
És mi indokolja a kötőjelet? :) Hármas összetétel, öt szótag.
2008. szept. 11. 09:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim válasza:
100%
Ja, bocs, igazad van!
2008. szept. 13. 06:34
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!