Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Ezek közül melyik helyes?

Ezek közül melyik helyes?

Figyelt kérdés

1.

a. Csak azért, mert a barátnőm vagy, nem kell engedélyt kérned egy tetováláshoz.

b. Attól még, hogy a barátnőm vagy, nem kell engedélyt kérned egy tetováláshoz.


2.

a. Attól még, hogy legjobb barátok vagyunk, beszélgethetsz másokkal is.

b. Attól, hogy legjobb barátok vagyunk, még beszélgethetsz másokkal is.


3.

a. Attól még, hogy nem akarod, meg kell csinálnod.

b. Attól, hogy nem akarod, még meg kell csinálnod.


4.

a. Attól még, hogy sok pénzed van, élhetsz boldogtalanul.

b. Attól, hogy sok pénzed van, még élhetsz boldogtalanul.


5.

a. Attól még, hogy nagy a teher, boldogulni fogsz.

b. Attól, hogy nagy a teher, még boldogulni fogsz.



Nekem mindegyiknél az "a" a nyerő, de főleg az 1.-nél és az 5.-nél. A többinél talán jó a "b" is, bár szokatlannak tűnik.


2016. okt. 2. 19:55
 1/6 BringaManó ***** válasza:
(Én már inkább nem strapálom magam. De attól, hogy én már belefáradtam, a többiek még válaszolhatnak. :-)
2016. okt. 2. 21:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
:)
2016. okt. 2. 23:22
 3/6 A kérdező kommentje:
Kár, hogy nem válaszoltál, kíváncsi lettem volna, mit írsz :(
2016. okt. 6. 09:57
 4/6 BringaManó ***** válasza:

Jó, akkor írok röviden, de csak a te kedvedért (na jó, a sajátomért is :-).


Ahogy elolvastam ezeket, úgy látom, hogy itt két ellentétes hatás küzd:

amikor azt mondod: "attól még megteheted ezt-azt-amazt", akkor ennek a normális hangsúlyozása olyan, hogy az attól+még "összenő" (azt mondjuk "egy hangsúllyal"), és a "_meg_teheted"-re jön egy újabb nyomaték.

Viszont amikor az "attól" egy olyan utalószó, amelynek ugyanebben a mondatban van a hozzá tartozó mellékmondata, akkor logikailag azzal tartozik össze (értelemszerűen), a "még" pedig a főmondat többi résznek eleje.

Namármost normális esetben ezek a logikai kapcsolatok előbbrevalók, ezért (nekem(!)) jobban (választékosabban) hangzik úgy, hogy a beékelt tagmondat a megfelelő helyre ékelődik be:

"Attól, hogy nem akarod, még meg kell csinálnod."

De azért lazább szövegben (pláne élő beszéd esetén) simán belefér, hogy az a "még" – amely tehát amúgy is szeret az attól-lal összenőni –, még "beférkőzik" a mellékmondat elé – és hát ez nem egy tragédia, annyi baj legyen:

"Attól még, hogy nem akarod, meg kell csinálnod."


(az is lehet, hogy egyszer ezek összenőnek, és lesz olyan szótári szó, hogy "attólmég". :-)


[Az 1/a-nál bekavartál: az szeritnem jó úgy; a többire pedig igaz a fenti fejtegetés.]


Hát most röviden ennyi, ha megfelel.

2016. okt. 6. 22:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm :)

De akkor az 1. és 2. esetben úgy a választékosabb, ha az "attól még" egymás mellett marad, ugye? Mert ezek kb. olyan értelműek, mint az általad említett "Attól még megteheted ezt-azt".

2016. okt. 6. 22:42
 6/6 BringaManó ***** válasza:

újraolvassa:


| jobban (választékosabban) hangzik úgy, hogy a

| beékelt tagmondat a megfelelő helyre ékelődik be:

|

| "Attól, hogy nem akarod, még meg kell csinálnod."


de ez csak az én hirtelen kialakult véleményem, szemmel láthatóan neked (a legtöbb esetben) fordítva tetszik jobban, ahogy az eredeti kérdésben is írtad

2016. okt. 7. 09:58
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!