Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » A tárgyeset -t ragja birtokjel...

Laji2 kérdése:

A tárgyeset -t ragja birtokjel esetén elhagyható -- hogyan és miért alakulhatott ki?

Figyelt kérdés

Sok helyen vitáznak róla szenvedélyesen, a "látom a szemed" is helyes-e, vagy mindig a "látom a szemedet", tárgyragos alakot kell használnunk. Itt most nem ebbe mennék bele, bár ha valakinek van újszerű érve, az érdekel. Jómagam az eszemmel inkább mindig kitenném, ne zülljön le szép ősi ragozó nyelvünk a hajlítók stb. közé. Másrészt én is gyakran esetlennek érzem a hosszabb (tárgyragos) alak hangzását. De lehet, hogy ez csak megszokás! Amit talán jobb lenne felednem.


No mindegy. A kérdésem itt most az, vajon miért és hogyan alakult ki, hogy e két rendhagyó esetben (E.sz.1-2; mert többes számban már csak a nagyon megátalkodottak fogadják el, hogy "látom szemeink") nyelvünk, szerintem igenis, hajlamos "zülleni". A -t rag fontos viszonyt fejez ki. Nyelvünkre a következetesség, egyértelműség jellemző. Pár helyen vetik ellene, a tömörség is. Igaz - de SOHA nem a következetesség, egyértelműség rovására. Szóval, hangzás ide vagy oda, rossz iránynak látom e szokást. Hogy keletkezhetett mégis? Ráadásul állítólag nagyon régi jelenség.


Kérem mellőzni a költői példákat. A költőknek néha megengedhető (hmm...) olyan szabadosság, ami a köznyelvben soha.



2022. jún. 6. 15:59
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
53%
Az miért nem csípi a szemed, hogy bizonyos főnevek szótőve megváltozik tárgyesetben?
2022. jún. 6. 16:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 A kérdező kommentje:
Ez magyarázat?
2022. jún. 6. 16:17
 3/14 anonim ***** válasza:
37%
Igen.
2022. jún. 6. 16:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:

Nyest.hu


Van róla leíras.

2022. jún. 6. 16:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 A kérdező kommentje:
Legfeljebb számodra.
2022. jún. 6. 16:29
 6/14 A kérdező kommentje:
(#5: 2-vel följebbre vonatkozik!)
2022. jún. 6. 16:30
 7/14 A kérdező kommentje:
#4 Megadnád a hivatkozást? Nem leltem rá.
2022. jún. 6. 16:32
 8/14 A kérdező kommentje:

#4

Újra próbáltam rátalálni a nyesten, de sikertelenül. És természetesen ott is próbálkoztam, mielőtt itt megkérdeztem.


A nyesten amivel foglalkoznak, az NEM AZ ÉN kérdésemre felel. Ezért is fogalmaztam alaposan, mert erre sehol sem kaptam választ.

2022. jún. 6. 17:07
 9/14 MDaniel98 ***** válasza:
Szerintem mindkettő helyes, de nagy különbséget nem hiszem, hogy jelentene, hogy mikor alakult ki arról őszintén szólva fogalmam sincs.
2022. jún. 7. 09:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:

A nyelv nem züllik, nem romlik, hanem folyamatosan változik.

Egyébként meg teljesen rendben van elhagyni a tárgy ragját bizonyos esetekben. Valószínűleg a nyelvi ökonómia/takarékosság miatt alakulnak ki ilyenek, vagyis ha valami egyértelmű bizonyos formában, akkor feleslegesnek érezzük a további adalékokat. Tehát mivel teljesen egyértelmű, ha azt mondom, hogy “fogd meg a kezem”, akkor felesleges/túl hosszú/nehezebb kimondani stb. azt, hogy “fogd meg a kezemet”.

2022. jún. 10. 12:59
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!