Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Mit gondolok a szabad enciklop...

Arpi1969 kérdése:

Mit gondolok a szabad enciklopédiáról? a Nagy WIKIpédia teszt

Figyelt kérdés

2023. júl. 11. 01:02
A kérdező szavazást indított:
szerkeszthető, precíz, informatív, független
túlmoderált szélsőbalos és technokrata
jobboldali fideszes álbaloldali középutas
mókusok
15 szavazat
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%

Nem ennyire egyszerű.

Próbáltam összehasonlítani nyomtatott lexikonnal. Nem sikerült, mert magyar nyelven régen nem adtak ki ilyet.

Innentől fogva erősen hiánypótló.


Ami jó:

-Rengeteg szócikke van

-Gyakran nem is napra, hanem percre kész.

-Sok különleges szócikke van


Ami rossz:

-A szócikkek csak formai ellenőrzésen esnek át

-Sok fontos szócikk hiányzik

-Gyakran kerülnek bele vandál szerkesztések


Amit nem értek:

Hogyan tud mégis működni: van egy 50-100 fős kemény mag, akik sokat szerkesztenek, rengeteg vandál, a szócikkek nagy része mégis elfogadható.

2023. júl. 11. 06:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 hollófernyiges ***** válasza:
A vandálok miatt az anonim szerkesztéseket csak járőri rábólintás után láthatja a nagyközönség. Szerencsére a többségüket unatkozó iskolások követik el és könnyű kiszűrni.
2023. júl. 11. 16:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
100%
Vannak nagyon színvonalas szócikkek és amikben évek óta ott vannak az ordas baromságok. Szóval a szavazásból egyik sem.
2023. júl. 11. 18:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
Lemaradt a szavazásból hogy tele van semmirekellő noname focistákról szóló kétsoros "cikkekkel", miközben alapvető dolgok teljesen hiányoznak belőle. Komolyan vehetetlen.
2023. aug. 3. 01:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 hollófernyiges ***** válasza:
Nem mondom hogy nem tudok egyetérteni veled, de tudnál mondani pár dolgot, amit kerestél és nem találtál meg?
2023. aug. 3. 07:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:

#5 Hogyne:

guava

kávéfőző

gravitációs kút

furkósbot

épée

shotgun

fulladás (tök jó hogy filmek vannak ilyen címen, csak maga az élettani jelenség hiányzik, ez is érdekes)

fagyási sérülés

hue (szín)

tisztelet

randevú

hegemónia

szabotázs

kalifátus

zavargás

alkalmazott matematika

invázió

ágyas

vérrokonság

árva, mint akinek nincs szülője (még az egyértelműsítő lapon se szerepel az alapfogalom)

feketetest-sugárzás

sztóma

genetikai ujjlenyomat

ipari robot

tankerhajó

vasvilla

szeméttelep

fondü

pite

pörkölt

komód

szójatej

frizbi

mensevikek

Armen Dzhigarkhanyan

Cyrus McCormick


Kezdésnek elég, vagy írjak többet?

2023. aug. 3. 14:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 hollófernyiges ***** válasza:
Köszi, máris adtál pár tippet a cikkíráshoz :)
2023. aug. 3. 14:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 hollófernyiges ***** válasza:

Ámbátor, pár random keresést lefuttatva:

[link]

[link]

[link]

2023. aug. 3. 14:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
Hmm, köszi, bevallom a Wikidatában (is) kerestem az interwikik közt, szóval akkor ezek szerint pár dolog mégis megvan. Sajnos a többség viszont jó eséllyel nincsen azok közül amiket felsoroltam. Te amúgy szerkesztő vagy ott? Ha igen, nagy köszönet és respect+ ha megírsz ezek közül. :)
2023. aug. 3. 15:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim válasza:

Hogy mi a véleményem a wikipédiáról? Nos, nyolc évig voltam ott szerkesztő, így azt gondolom, eléggé ismerem... bár már gyerekkoromban is sokat olvastam, az angolt és a magyart is.


Maga a wikipedia egy teljesen jó koncepció, egy szabadon szerkeszthető enciklopédia, amihez bárki hozzáadhatja a tudását. Legalábbis Jimmy Wales és Larry Sanger még ezzel az elképzeléssel indították el 2001-ben. Azóta igen sokat változott, de az alap koncepció máig ugyanaz. Ezzel csak az a bajom, hogy sokan szerintem csak annyit fognak fel belőle, hogy szabadon szerkeszthető (ezért is próbálkoznak sokszor feltölteni az önreklámjukat, rosszabb esetben a komplett önéletrajzukat másolják be). Főleg a magyar wiki tele van olyanokkal, hogy utánpótlás korú focisták, semmitérő celebek, noname sorozatok epizódlistái (egyre többször van olyan, hogy magáról a sorozatról nincs is cikk, de az epizódlistája megvan), stb, stb. Ezeket egy normális, papír alapú enciklopédiából úgy kivágták volna, mint a sicc, a wikin meg jól elvannak. Ezzel szemben ha valami fontosabb/értékesebb tartalmat keres az ember, vagy piros linket kap, vagy egy két mondatos semmiséget, amely 12-13 éve szubcsonk szinten áll. Ez főleg a magyar wikire igaz. És akkor ott vannak még a már említett önreklámok, legyen az a Lila Zacskó Kft reklámja, 2023-ban alakult együttes promója (jellemzően saját, youtube, spotify, deezer és hasonlók linkjeivel), illetve Kis Pista kőműves mester önéletrajza. Ezekre is részletes leírás van természetesen, csak hát ez a készítőket rohadtul nem érdekli. Nekik az a lényeg, hogy fent legyenek a wikin, a gugli úgyis első helyen hozza ki, így hamar rájuk találnak. Szabályok? Irányelvek? Ugyan, minek azok? Bár sokszor a regisztrált szerkesztőknél is azt vettem észre, hogy gyakorlatilag telibe tojják a saját szabályaikat. Legyél kedves, civilizált, szerkessz bátran, stb, stb... csak sokszor ők maguk sem kedvesek, sem civilizáltak, szerkeszteni meg vagy szerkesztenek, vagy nem. Például van egy fontos vagy érdekes téma, amely szubcsonk szinten áll, inkább annak jelölik és hagyják elsüllyedni, ahelyett, hogy megmentenék. Bezzeg ha focistáról van szó, megmentik. A stílusukhoz: sokan nagyképűek, lekezelőek, úgy viselkednek, mintha ők ott valakik lennének, pedig ők is ugyanolyan arctalan senkik, mint bárki más az interneten. Ha valaki szót emel a magyar wiki igen alacsony színvonala ellen, rögtön leugatják a fejét, meg gyakorlatilag a szemetet védik. Szánalmas banda, egy-két kivételtől eltekintve. Akkor ott vannak még az anonimok, akik igen-igen hullámzóak. A nagy többség természetesen trollkodni jár oda, de vannak olyanok is, akik hasznos munkát végeznek (sajnos ők vannak kevesebben, ezt el kell árulnom). Hát persze, mert anonim módon mindent lehet, gondolják ők. Nyugodtan lehet trágár kifejezéseket írogatni, szapulni másokat, stb... figyelmeztetés? Tojnak rá! Visszatérnek más IP-n, aztán ott folytatják, ahol abbahagyták. Blokkolás? Szintúgy! Esetleg ha valaki értelmesebb, akkor belátja és lenyugszik.


Szóval igen, a magyar wiki gyakorlatilag minden sebből vérzik, de nyilván az angol wiki sem tökéletes, ott is vannak toxikus szerkesztők, tématúllihegés, őskorból megmaradt szubcsonkok, elavult adatok, de ott azért jellemzően nagyobb a munka, mert az angolt ugye az egész világ szerkeszti (mint ahogy én is tettem, sőt, a németet is szerkesztettem). De még így is van csiszolnivaló, ennek ellenére én mindennap olvasom az angol wikit, sok érdekes dolgot tudtam meg róla. Még egy megjegyzés a magyar változathoz: azért az külön "vicces", hogy esetenként magyar személyekről/cégekről/akármiről külföldi nyelven van wiki cikk, de magyarul nincs.


Tehát összegezve: jó dolog a wiki (itt most főleg az angol és egyéb külföldi verzióira gondolok, bár nyilván a többi külföldi verzió sem mind egyenlő színvonalú), de fenntartással kell kezelni és szabadon szerkeszthetősége miatt nyilván hibákkal is jár. De hát semmi sem tökéletes ugyebár.

dec. 12. 19:40
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!