Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Mekkora lehetősége van annak,...

Mekkora lehetősége van annak, hogy már Kolombusz előtt is eljutottak az Óvilágból az Újvilágba különböző népek?

Figyelt kérdés

Régebben nagyon érdekelt a témakör, ezért néztem több dokumentumfilmet is, olvastam és tanultam is a témáról.


Hallottam, hogy nagyon valószínű, hogy a vikinget átjutottak Észak-Amerikába (pontosabban ezt a nevet nyilván csak Amerigo Vespucci után kapta). Egy régebbi dokumentumfilmben hallottam azt is, hogy egyes történészek el kezdtek gyanakodni, amikor bizonyos egyiptomi fáraók, illetve egyéb személyek ábrázolásain egy időszakban megjelentek olyan levelek a száj szélén, amelyek eléggé hasonlítanak a kokalevelekre, amit az inkák, meg a környékükön élő őslakos, indián népek is használtak, sőt, ha jól tudom (bár ez nem biztos) szent erőt is tulajdonítottak neki.


Hallottam, hogy a kínaiak is beszéltek valami olyasmiről, hogy ők hamarabb jártak Amerikában, mint Kolombusz, valamilyen térkép, meg írás alapján.


Mindenesetre konkrét bizonyíték nem áll rendelkezésre.


Igazából Európa, Ázsia és Afrika alapvetően emberi távolságban voltak egymástól. Nem mondom, hogy valami autópályaszerűen száguldhattunk Kínából Egyiptomon át Rómába, de mindenesetre voltak azért utak, amin lehetett közlekedni és nem volt egy valóságtól elrugaszkodott dolog mondjuk egy kereskedő számára megtenni e három kontinens között utakat. De Amerika az nagyon messze volt mindkét irányba. A helyzet az, hogy keletre még messzebb van, hisz a Csendes-óceán nagyobb, mint az Atlanti-óceán, hacsak nem a Berring-szoroson kel át az ember, ami azért ma sem egy könnyű kaland. Nyugatra is nyilván kegyetlenül messze van... Ha valaki egy nyugat-európai országból megy repülővel, akkor sem fél óra az út, akárhova is megy.


Mit gondolnak a mai történészek, régészek? Lehetséges lehetett egy ilyen "kiruccanás" a végtelen vizek birodalmán túl az ókorban, középkorban?



2023. júl. 31. 00:13
1 2 3 4
 11/31 A kérdező kommentje:

#10.

Szerintem egyébként kizárt. Kizárt, hogy ekkora szerencsétlenség történjen... Modern repülőkkel is fél nap, mire odaérünk... Nemhogy még Közép-Amerika, ami beljebb van... Ekkora szerencsétlenség nem történhet. Az is ki van zárva, hogy túlélte volna. Nem volt elég élelmiszere, ivóvize sem. A föníciaiak csak a pártok mentén hajóztak. A föníciaiak kereskedtek, tehét biztosan hozott volna onnan dolgokat eladni. Egyedül Egyiptomból vannak igencsak beleerőszakolt "leleteink".

2023. aug. 2. 12:40
 12/31 A kérdező kommentje:
Mondjuk a helyi mitológiákban, vallásokban előfordult a keletről, nyugatról érkező isten képe, de kérdés, hogy ez csak egy mítosz-e, amit a modern tudásunk fényében próbálunk az üres résbe beleerőltetni. Én amúgy hiszem, hogy a mítoszok mögött általában van valóságalap, de honnan tudjuk, hogy nem a vikingek ihlették?
2023. aug. 2. 12:44
 13/31 anonim ***** válasza:
Part mentén hajóztak? Akkor az Azori szigeteket nehezen ismerték volna.
2023. aug. 2. 14:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/31 anonim ***** válasza:
100%

#12#

Láttad valamikir a Rapa Nui -A világ közepe, című filmet?

A Húsvét szigetet mutatja meg, annak az európaiak által történt felfedezése előtt.

A történet vegyíti a történelmi elemeket, a kitalált részletekkel.

A Húsvét sziget a tengerre néző, furcsa, monumentális szoborról lett híres, amelyekből közel ezer darab maradt meg.

A filmet a mitológia, a vallás kapcsán említem, azokat az egymástól elszakított népeknél is hasonló gondolatok inspirálják, és ezért is lehetnek hasonló elemek benne, de akár azért is, mert az évezredek alatt a lassan, olykor szerencsével elvándorló csoportok az elindulás helyén már rendelkeztek valamilyen hitvilággal.

Szinte minden népnél fontos a halál, a halál utáni lét, a nappalok, éjszakák váltakozása, a Nap, a csillagok, a mérséket övben élő népeknél at évstakok változása, a tengerek partjain élőknél a végtelen víz látványa

A Húsvét sziget (Rapa Nui) lakói is valamikor a tengeren érkeztek a stigetre, amit a filmben szereplők már nem tudnak, a legendáik eredetét csak ugy ismerik, hogy azokat az öregek mesélik a fiataloknak.

Viszont vannak gondolataik, amelyeket nem teljesen értenek, legfeljebb hinni akarnak a gondolat helyességében.

Erre példa, amikor a madarakról elmélkedik, amelyek költenek a szigeten, majd hónapokra elmennek onnan "kell legyen szárazföld a végtelen tengeren túl, ahol a madarak élnek, amikor nincsenek itt"

Azt már tényként kezelik a történészek, hogy a Húsvét sziget erdővel borított sziget volt, és az őslakosok többek között a monumentális szobrok mozgatása miatt kivágták a fákat, ökológiai katasztrófát idéztek elő, amibe a társadalmuk is bele rokkant, amikor az Európaiak rátaláltak a szigetre, az már egy szinte kopár, gyéren lakott terület, hatalmas tengerre néző szobrokkal.

A film végén mutatott elhajózás a semmibe nem konkrét történelmi esemény, de Polinézia, Mikronézia kb úgy népesülhetett be... és közben rengetegen vesztek a tengerbe, elindultak, de nem találtak szárazföldet.

Amerika felfedezéséhez vissza kanyarodva, az a kontinens messze van attól, hogy oda behajózható távon, szigetről, szigetre megközelíthető legyen, a kivétel a kontinens északi része.... és ott a vikingek el is hajóztak odáig, de előtte még nekik is sokat meg kellett tanulni a hajózásról, pl a ködben, sötét, felhős éjszakákon is tájékozódni, amikor nem láttak a csillagokat sem.

2023. aug. 2. 15:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/31 A kérdező kommentje:

#13.

Ezt honnan tudjuk?


Másrészt odáig még elmehetek, de Amerikàig a szó szoros értelmében kizárt.

2023. aug. 2. 17:53
 16/31 anonim ***** válasza:
Olvastam valahol. Elvileg Afrikát is megkerülték. Attól hogy nekünk hihetetlen nem kell lebecsülni. A holdutazást se fogja senki elhinni 1000 év múlva.
2023. aug. 2. 18:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/31 anonim ***** válasza:
100%

Partközelben hajózni teljesen más kihívás, mint ismeretlen nyílt vízen átkelni.

Part közelben zátonyra futhat a hajó, elsüllyedhet viharban, de a szomjanhalás, éhenhalás veszélye kisebb, ellenben a nyílt óceánon sokáig ezért sem tudtak hajózni.

Azt senki nem vitatja, hogy az évezredek során nem történt olyan, hogy elsodródott hajó, és annak utasai akaratlanul ismeretlen szárazföldekre kerültek, de azoknak olyan távolságon belül kellett lenni, hogy még a szomjanhalás előtt partot érjenek, és Amerika ezen a határon túl van.

Az sem elhanyagolandó részlet, hogy egy megtalált szárazföldről vissza is kellene térni, hogy arról az otthoniak is tudomást szerezzenek.

Tagadhatatlan, hogy a déli félteke sok szigete benépesült, de nem mindegyik, és a lakottak között is sokat teljesen elszigetelten találtak meg az európai felfedezők.

2023. aug. 2. 19:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/31 A kérdező kommentje:
#16. Igen, a partok mellett hajózva. A hajóik erre voltak csak alkalmasak. Nem mehettek ki a nyílt óceánra. Nem ismerték az iránytűt sem.
2023. aug. 2. 19:39
 19/31 kürasszír ***** válasza:

# 13 # 16


Amit én olvastam, hogy 1375-ös írott forrás szól először az Azori-szigetek felfedezéséről, vagyis a 14. század végén ismerték meg.

2023. aug. 3. 10:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/31 anonim ***** válasza:
Genetikai vizsgálatok szerint az őslakosság berber, Észak-Afrikai eredetű. Iránytű nem olyan fontos, csillagokkal nagyon jól tudtak navigálni.
2023. aug. 3. 11:48
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!