Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Mi a véleményed a pszichológiá...

Mi a véleményed a pszichológiáról?

Figyelt kérdés

Tudomány? Áltudomány? Hasznos dolog vagy csupán egy olyan eszköz, amivel egy vitapartnert le lehet szerelni (csak azért mondod ezt, mert ilyen olyan zavarod van, ezért nem veszlek komolyan stb.)?


Mit gondoltok róla?


2011. febr. 6. 07:18
1 2 3 4
 1/39 szamóca. ***** válasza:
66%
félig áltudománynak gondolom. engem spec érdekel, de a hétköznapi értelemben vett menjünk a pszichologushoz beszélgetni dolgot áltudománynak érzem.
2011. febr. 6. 10:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/39 anonim ***** válasza:
86%
Szerintem tudomány, csak ugye ez nem olyan mint a fizika vagy a matek hogy kézzel fogható a dolog.
2011. febr. 6. 12:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/39 anonim ***** válasza:
64%
Statisztikai alapon nyugvó áltudomány. Semmivel sem különb mint 70 éve a fej,fül és orr méricskélése. A tesztjeik eredménye nagyrészt a pszichológustól függ, aztán mikor nem illik bele valaki a az elképzelésbe, egyszerűen semmibe veszik a tesztek eredményét. Saját bőrömön tapasztaltam.
2011. febr. 6. 12:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/39 anonim ***** válasza:
Tudomány, csak nem olyan pontos, mint a természettudományok többsége. A sarlatánokat itt is kerülni kell.
2011. febr. 6. 12:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/39 anonim ***** válasza:
Félig áltudomány. Vannak olyan részei, amik hasznosak, de az, hogy van egy problémám és elmegyek a pszichológushoz beszélgetni az pénzlehuzás. Sokkal többet ér, ha a barátokkal beszéljük meg a problémáinkat.
2011. febr. 6. 12:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/39 anonim ***** válasza:
82%
Szerintem áltudomány. Ez a vélemény főleg akkor erősödött meg bennem, amikor tanulnom kellett. Szerencsére nem sokáig. Sokszor görcsösen próbál átvenni az igazi tudományoktól dolgokat. Meg ez egy olyan témakör, amit nem lehet igazán megmérni, olyan sok paraméter van, hogy inkább ráérezni kell, meg megsejteni, meg kitapasztalni, meg ösztönösen csinálni. Egy nap talán majd igazi tudomány lesz, a biológia mellékágaként pl, ma még közel nincs az igazi tudományokhoz.
2011. febr. 6. 14:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/39 anonim ***** válasza:
63%

Egy nagyon praktikus tudomány. Részletesen kidolgozott módszereket tartalmaz a legtöbb pszichés betegség kezelésére, illetve a személyiség fejlesztésére.


Másrészt: [link]

2011. febr. 6. 15:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/39 A kérdező kommentje:
A betegségek viszont biológiai/kémiai alapúak, amiket kémiai anyagokkal lehet rendbe hozni. Magyarul egy multiplex személyiségű embert nem lehet beszélgetéssel helyreállítani szerintem.
2011. febr. 6. 16:48
 9/39 anonim ***** válasza:
12%
16:48: nagyon tévedsz. A pszichés betegségek csak 10-20%-a biológiai, kémiai eredetű. Pl. a leggyakoribb a krónikus depresszió. Az antidepresszánsok csak rövid tüneti kezelést nyújtanak (ami hasznos is egy nehezebb időszakban), de ha valaki ki akar gyógyulni, azt csak pszichológuson keresztül teheti meg.
2011. febr. 6. 16:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/39 anonim ***** válasza:
76%

Sztem tudomány, főleg most, hogy a technológia kezd eljutni olyan szintre, hogy a korábban mérhetetlennek hit téziseket már el lehet kezdeni boncolgatni. Amúgy a fizika és a matematika csak akkor tűnik egzaktnak, amíg el nem kezdesz beszélgetni valakivel, aki elméleti fizikával foglalkozik. Volt szerencsém egy villamosmérnök haverommal erről diskurálni, és meglepődtem, amikor azt mondta, hogy pl. az elektron egy absztrakció, sok elmélet pl. vektornak tekinti. És hogy a fizikai modelljeink nagyon nagy és nagyon kis számok mellett nem működnek úgy, ahogy az elvárható lenne.

Miután a pszichológia is modellekkel igyekszik leírni a valóságot, aminek a valósághoz való illeszkedését később statisztikai modellel igyekszik magyarázni, amit aztán nem restek a kutatók megcáfolni. Ez már tudomány. Olvastam kutatásokról készült eredeti tanulmányokat. Nem tudom, kinek volt szerencséje eredeti tanulmányhoz, de köszönő viszonyban sincsenek azokkal a populáris könyvekkel, amiket a boltokban kapni pszichológia témában. Ég és föld az, amit a szaklapok közölnek (és most nem a Pszichológia c. újságra gondolok, hanem pl.a Magyar Pszichológiai Szemlére), és az, amivel mi az életünkben találkozunk.

A tesztek szerkesztésének is utánanéztem. Háát. Az minden, csak nem szubjektív. Még a Rorschachnak is van kiértékelési kézikönyve, és elég durva, ami azt illeti. Az, amit ismerek, 700 oldalas. Igaza lehet annak az ismerősömnek, aki egyszer a Rorschachról azt mondta, hogy csak akkor szubjektív, ha a kiértékelő szakmailag nem elég felkészült. Az ixelgetős tesztek pedig ennyi szubjektivitást sem engednek meg a kiértékelőnek. A tesztszerkesztőnek pláne, ha tisztes munkát szeretne végezni.

A beszélgetésekről pedig annyit, hogy akit tényleg érdekel a biológia és az elme kapcsolata, szerezzen be egy tankönyvet (akit a tudományosság kérdésköre érdekel, az mindenképpen tankönyvet vegyen sztem.) pl. neuropszichológia témában. Vettem a fáradtságot, és kiolvastam egyet a Medicina kiadótól. Hááát. Mondjuk úgy, hogy a beszélgetések vagy feladatok ezek alapján nem tűnnek áltudományosnak vagy misztikusnak, mint azt oly sokat hallottam ^^.

2011. febr. 6. 19:54
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!