A média miért csak rossz híreket ad le?
Ma reggeli hír: "Traktorbaleset történt Szőlőkislakon."
Ezt miért mondják el nekem? Miért pont azt mondják el, hogy valahol traktorbaleset történt? Én vagyok a hibás érte? Nem. Tehetek valamit az áldozat érdekében? Nem. Szolgál az eset számomra valami tanulsággal? Nem.
Akkor miért mondják be? Miért a rossz híreket kapjuk? Miért jó az, hogy elrontják ilyenekkel a kedvünket? Most ha az egész országban semmi nem történik, de nekem lerobban a kocsim, akkor azt is bemondják majd, csak azért, mert rossz dolog?
AZért ennek több a hirértéke, mint annak, hogy <2NEM történt traktorbaleset Szőlőkislakon". Másrészt gondolom, vagy komolyabb sérüléssel járt a dolog, vagy a körülmények nem egészen megszokottak voltak - és ebböl mások levonhatják a megfelelö tanulságot.
De ha téged zavar, akkor ne olvass újságot, ne hallgass rádiót, ne nézz TV-t, de attól a világon nem történik kevesebb rossz dolog.
Sajnos ez van, mára teljesem elfajzott a hírműsor. Az RTL és TV2 híradói egy békebeli Kékfény-híreinek felel meg. Röhejes néha hallgatni-nézni. Bezzeg ha van egy kis háború, tüntetés valahol, akkor az is bekerül a hírek közé.
A kulturális élet szinte teljesen eltűnik a médiából.
ez olyan mint h az NEM hírértékű h a kutya megharapta a postást..
de az igen hogy a postás a kutyát:D
A válasz részben benne van a kérdésfeltevésedben. Ugyanis túlzol. A média lead jó híreket is. (Átadták X épületet, kitüntették Y-t, megnyerte Z csapat a mérkőzést, új gyógymódot találtak Q betegségre, stb…) De valahogy te magad sem érzed olyan súlyúnak ezeket a híreket, mint a negatív híreket.
Kicsit kifejtve számtalan oka van, amiért a negatív híreknek nagyobb a hírértékük.
Egyrészt minél távolabb van valami, annál nagyobb változás az, ami igazából hatással van rád. Minél távolabbi egy hatás, annál globálisabbnak, nagyobbnak kell lennie. Márpedig ritkán van nagy súlyú, globális pozitív történés a világban. Negatív annál több: árvíz, földrengés, tűzvész, járvány, stb… Minél távolabbról jönnek a hírek, annál inkább negatívak. Végülis a legtöbb embert nem igazán érdekli, ha Japánban csökkentik az adót, vagy átadnak egy új múzeumot. Viszont egy földrengésre többen felkapják a fejüket.
Ehhez kapcsolódik talán egy pszichológiai hatás is. Az emberben nagyon erősen jelentkezik a félelem. Sokkal érzékenyebb azokra a dolgokra, amitől félni kell, illetve sokkal több félelmet vezet le egy negatív hír. Ha földrengésről hall valaki, akkor tudat alatt biztos hogy vannak ilyen gondolatai: „És ha itt is lesz, akkor mi lesz, mihez fogunk kezdeni?”, vagy „Mennyivel nagyobb baj ez, mint az én kis apró problémám, hogy megfáztam. Sokkal rosszabb is lehetne a helyzetem. Már nem is érzem olyan rosszul magam.”. A pozitív hírek nem váltanak ki annyira éles hatásokat, mint a negatív hírek.
Harmadik ok talán az ember intelligenciájából fakad. Az emberi faj – úgy általában – folyamatosan a fejlődésre teszi fel az életét. Új technológiát vezettek be, amelynek révén kevesebb repülőgép fog lezuhanni a jövőben? Helyes. Végülis ez a dolgunk, ezért kapják a fizetésüket azok, akik kifejlesztették a technológiát. Egy ilyen jellegű pozitív hírt az emberek többsége inkább érez természetesnek, semlegesnek. A világ fejlődik, végülis ezért élünk. Nincs ebben semmi érdekes.
Mindezen okok miatt a negatív hírek sokkal inkább foglalkoztatják az embert. A média meg ugye az a terület, ahol elég nagy a versenyszellem. Minden médiának célja, hogy minél több emberhez juttassa el az üzenetét. Ha több, részletesebb információt ad a „fogyasztónak”, akkor inkább tőle fogják beszerezni az információkat.
Ezáltal a néző, olvasó, hallgató igénye is változik. Az emberek többsége – sajnos, vagy nem sajnos – inkább a negatív jellegű hírekre lesz kíváncsi. A média pusztán ezen igényt próbálja kielégíteni, természetesen ezzel erősíti is a folyamatot. Ezért vannak egyre nagyobb számban olyan negatív hírek, amik nem globálisak, és valóban nincs ráhatásunk, illetve nincs ránk semmiféle hatással.
Azt gondolom, hogy a média olyan, amilyenné mi akartuk tenni. Ha változtatni lehet valamin, az a saját hozzáállásunk. Ehhez mindenképpen objektív gondolkodás és erős önismeret kell. Ha ismered magadat és a világot, akkor minden hír esetén el fogod tudni dönteni, hogy ez most felébreszt-e benned valamit, máshogy éled-e az életedet ezen hír hallatán. Ha nem, akkor lapozol. Ha igen, akkor a hírnek valóban hírértéke volt a számodra. Ha ez megvan, akkor már nem fog zavarni a hírek negatív volta, mert egyszerűen nem lesz rád hatással. Maximum annyi történik, hogy sokkal több időt, energiát, figyelmet fordítasz a saját problémáidra, szellemi fejlődésedre, mint a hírekre.
Azt gondolom, hogy a média átesett a ló túlsó oldalára. Egyre kevesebb ember néz például TV-t, illetve jobban megválogatja azt, hogy mire szán időt. Egyre több ember internetezik TV helyett, így olyan témákra koncentrál, amik belülről fakadó igényekből születik. Persze attól, hogy valaki nem néz TV-t, attól még nem biztos, hogy jó irányban változik, de mindenesetre biztos, hogy ez egy lehetőség. Azt gondolom, hogy idővel a média is alkalmazkodni fog ezen megváltozott igényekhez és valóban olyan híreket, műsorokat, tartalmat fog adni, amire valóban igénye van az embereknek.
Először is:
- Mert nem tájékoztatnak, hogy mi folyik a háttérben. Senki sem mondja, hogy miket terveznek a bankárok, amivel rontják az életünket, csak a végkifejletet példának okáért.
- Ha igaz, akkor az összeesküvésről sem számolnak be tudtommal (pedig ha tényleg igaz, akkor lenne mit, mert akkor minden nap valami szemétséget tervelnek).
- Tele van sok érdekességgel a világ (3. évezred, hihetetlen - ez a 2 újság), csak ezek drágább hírek és nem érik meg megvenni őket.
- A maradék az igaz, de tényleg ilyen kékfénybe megy át az egész, meg a sztárhírekben. Szóval szerintem itt (ha nincs is összeesküvés) akkor sem stimmel valami, de nagyon.
Miért számodra lényegtelen hírekkel bombáznak, miközben fontos dolgokról nem szól a fáma? Igen egyszerű.
A médiák dolga a manipuláció Lekössék az agykapacitásodat, hogy ne kezdj gondolkozni világrengető történéseken.
A másik ok még kézenfekvőbb. Egy szélfúvástól is rettegő közeg képtelen kiállni az igazáért, csodavárásra rendezkedik be.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!