Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Mi az a hiányjegyzék amit...

Mi az a hiányjegyzék amit Ottlik Géza: Iskola a határon c. művében említ meg?

Figyelt kérdés
2012. jan. 19. 20:59
 1/3 anonim ***** válasza:

Magyar Elektronikus Könyvtár (Ottlik Géza: Iskola a határon):


[link]


Letöltöd, mondjuk Word dokumentum formájában, a keresőbe meg beírod a kulcsszót: hiányjegyzék és kijön jó pár találat.

2012. máj. 15. 02:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim válasza:
Ez engem is érdekelne. Nem azt kérdezte a kérdező, hogy hol van, hanem azt, hogy mit jelent? Mi az? Mert ezt Ottlik nem említi.
2012. júl. 29. 13:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
100%

Idézek a könyvből (hiányjegyzék):


„A könyvek java része viharvert volt, nemcsak szamárfüles, hanem tépett, avas, telefirkált. A térképatlaszom, amit kaptam, több emberöltőt végigszolgálhatott: Bécsben nyomtatták, 1881-ben, s a fedőtáblája belsejére ragasztott, még kitöltetlen "Hiányjegyzék" alatt, ami minden könyvünkben benne volt, vastagon rétegeződtek az elmúlt évtizedek rosszul levakart vagy benne hagyott "hiányjegyzékei" s "Mangelzettel"-jei. Más-más tintával más-más nevek voltak beírva az előzéklapokra, a margókra, a képek alá. A sokféle kiadású könyv között volt néhány új is. Vadonatúj volt például a szomszédom természetrajzkönyve, melynek mindjárt az elején egy körte keresztmetszete volt látható.“


„Az egyik felét később Colaltónak adtam. Lyukasóránk volt végig, ültünk a helyünkön, az irodában folyt tovább a jegyzőkönyvezés. Colalto elkérte a dióm egyik üres féltekéjét cserébe valamiért. A gombcsapatához kellett, később rá is ragasztotta szurokkal a kapusra. Én el akartam dobni az értéktelennek vélt, vastag dióhéjakat, úgyhogy odaadtam az egyiket ingyen. Colalto roppantul megörült neki; annyira, hogy én rögtön meg is bántam nagylelkűségemet; ő pedig abbahagyta, amit csinált, s előszedte a gombjait. Formes földrajzkönyvéből operálgatta ki a hiányjegyzékeket, erre a célra kérte kölcsön tőle. Most félretolta a könyvet; nyitva odébb lapozódott, s egy kép látszott, a chicagói Michigan Avenue. Hüvelykujjam körmével finom barázdákat vésegettem az asztallapom egyenetlen zöld festésébe, ahogy a fa engedte, s ha elakadt a vonal, másutt folytattam. Fűtöttek. A felső ablakok mégis félig nyitva voltak, mert kint sem volt hideg.“


„A napos a papírkosárral kísérgette az asztalsorok közt. Akinél még nem járt, vigyázzban állt, s a tanszerládák fedele ki volt nyitva. Schulze gúnyos arccal turkált a holminkban. Colaltótól azonban nem a gombcsapatát szedte el, a kapusként szolgáló fél szerecsendióval, hanem a féltett hiányjegyzék-gyűjteményét. Egy nagy füzetben voltak felragasztva ezek az évszám, aláírás, tantárgy és iskola - Kismarton, Sankt Pölten, Morva-Fehér-templom, Bécsújhely - szerint osztályozott, sokszor sérült, töredékes cédulácskák, amiket Colalto régi tankönyvek, térképek fedőlapjának belsejéből bányászott ki; s a füzetben préselődtek a még feldolgozásra és beragasztásra váró újabb szerzeményei is. Még magam is sápadtan néztem, hogyan dobja Schulze papírkosárba Colalto hosszú tudományos kutató munkájának drága gyümölcsét. Vacsora előtt tettem neki valami megjegyzést. De Colalto vállat vont. Nem akart erről beszélgetni.“


„Medve úgy tett, mintha nem venné észre mindezt. Ámbár, azt hiszem, csakugyan nem látta. Beült mellém Szeredy helyére, és Colalto hiányjegyzék-gyűjteményét tanulmányozta. Diót rágott. Drágh az előttünk levő sorban sakkozott Jaks Kálmánnal, ők is diót rágtak. Én is, Colalto is. Mindenki diót rágott, csak Merényiék nem, meg Zsoldos se, aki szájharmonikázott, és Palugyay se, ő nem tudom, miért. Kiosztottak egy fél zsák diót, fejenként két almát és pár szem szaloncukrot, mikulásra. A cukrot és az almát rögtön megettük, s most a diót tördöste mindenki. A kis Laczkovics is, aki dobolt hátul, Mufi is, Kmetty is. Szabó Gerzson is.“


„Colalto az utóbbi időben már unta a gyűjteményét kissé, pedig éppen most kezdett érdekessé válni, mióta teljesebb lett. Csoportosította a leleteit intézetek szerint: Sankt Pölten, Kismarton, Kőszeg, Bécsújhely, Sopron, Morva-Fehértemplom. Főképp a régiségeket vadászta. Meg tudta mondani, hogy melyik évben ki tanította a különböző tárgyakat, kik voltak a növendékek. Hogy Amadeus Krause például mettől meddig volt növendéke az intézetnek. Vagy Szelepcsényi Gábor. Voltak "Oberstleutnant Laube" aláírásai lila tintával - 1897-ből -, zöld tintával 1895-ből -, sőt egy lila tintaceruzás is, 1890-ből. Megszerezte Hlavaty növendék egyik hiányjegyzékét 1909-ből, akiről csak annyit tudunk, hogy bele volt vésve a neve a fizikaterem emeletes, legfelső padjába. Valakinek a ronggyá nyűtt térképatlaszából kibányászta az egykori földrajztanár és az egykori növendék nevével együtt a Mangelzettel német szövegét is: "A térképfüzet új és sértetlen." Egybevetette a könyvbe belefirkált őskori megjegyzések és a hiányjegyzékek kézírását. "Fulladj meg, szőrös kaméleon" - ez állt a német szótárban, és Medvének magyarázta, hogy egy Szlamka Péter nevű harmadéves írta be az 1900-1901-es tanév folyamán.“


„- Te tetted vissza? - kérdeztem Colaltótól.

Bólintott. A hiányjegyzékeket akarta kivagdosni belőle. De még hozzá sem nyúlt, láttam.

- Miért? Nem kell? - kérdeztem.“


Szinonimaszótár (hiányjegyzék):


[link]


Angolul: deficiency list (hiánylista)


[link]


Idézek belőle:


„S hogy milyen a regény térszerkezete? A kitüntetett pontok: Budapest, Nagyvárad, Komárom (az utolsóként föladott vár 1849-ben, itt szállnak hajóra), Mohács (errefelé tartanak), aztán Brassó (innen származik Magda), a Medve emlékezetében titkos menedékként idézett Trieszti-öböl (a Monarchia tengeri kikötője) s a Thomas Mann Varázshegyére hajazó, csak tollszárban csodált Davos havas látképe, és persze Kőszeg. (Régi legenda, hogy Ottlik a város nevét nem írta le a regényben. Pedig leírta, méghozzá poétikailag és lélektanilag is bravúros módon: Colalto hiányjegyzékének másodszori sorravételekor. Ezen a listán csak olyan helynevek szerepelnek, amelyek a Trianon utáni Magyarországról már valóban hiányoztak, meg a katonaiskola színhelye és a „hűség városa” címet 1921-ben elnyert Sopron!) Némi túlzással azt is mondhatnánk, hogy a szöveg lefedi a magyar történelem színtereit. Históriánk tere és ideje préselődik itt egymásra és ékelődik egymásba, a Dante látta, kárhozatra ítélt „szélfújta lelkek” életének egyetlen lehetséges (!) terepe.“


[link]


Idézek belőle (A szabadság kifejezései Ottlik regényében):


„hiányjegyzék (Mangelzettel) – érthetetlen, hogy miért fontos ez a gyerekeknek; talán, mert igazolást kapnak arról, mások is átélték azt, amit ők, nem olyan nagy dolog, nem olyan nehéz, veszedelmes ez a katonaiskola, túl lehet élni“


És akkor a válasz (mi az a hiányjegyzék):


Am Ende des Schuljahres wird man eure Bücher einsammeln und die Bücherei wird es kontrollieren und gegebenfalls mit dem Mangelzettel vom Anfang des Schuljahres vergleichen. Wenn sie erheblichen Schaden finden werden sie dich bzw. deine Eltern anschreiben und du musst zahlen. Je nach Alter des Buches mehr oder weniger.


Ez most nem szívatás, de valóban csak németül találtam meg a pontos definíciót.


Amúgy Ottliknak a célja az volt, hogy ezen a listán csak olyan helynevek szerepeljenek, amelyek a Trianon utáni Magyarországról már valóban hiányoztak, meg a katonaiskola színhelye és a „hűség városa” címet 1921-ben elnyert Sopron.

2012. júl. 29. 16:40
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!