Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Mi az igazság? Létezik ennek...

Mi az igazság? Létezik ennek valamiféle egzakt meghatározása, valamilyen definíció?

Figyelt kérdés
Teljesen triviális megközelítés, de ha két ember beszélget bizonyos témáról az egyik azt mondja neked nincs igazad, nekem van igazam, de nem tudom ennek mi az alapja. Vajon honnan tudhatjuk, mi az igazság, kinek van igaza. Lehet, hogy ezek részigazságok. Hisz valaki egy vallásban, egy transzcendentális lény létezésében, hisz az ő igazságában, megkérdőjelezhetetlennek tartja azt. Ám ez is egy szubjektív kategória. Közhelyesnek tűnő állításaimra szeretnék kapni valami reflexiót.
2013. dec. 26. 02:19
1 2
 11/13 A kérdező kommentje:

Reflexiók: "Az igazat mondd ne csak a valódit"

Az életnek van valami értelme? Soha nem tudta még senki meghatározni, illetve mindenki más állásponton volt a kérdést illetően, de teljesen egzakt definíciót nem kaptunk. Camus írta egyik művében az igazsággal kapcsolatban, hogy amennyiben minden állítást igaznak fogadunk el, akkor a mienkkel ellentétest is igaznak kell elfogadnunk, ami viszont tagadja a mi állításunk meglétét. Továbbá ha mindent igaznak fogadunk el, behódolunk akkor hol vagyunk mi az egész folyamatban. Nap mint nap parancsokat teljesítünk, meghajlunk mások akarata előtt, tesszük a dolgainkat. Mindezt miért? Azért, hogy egy logikus és rendezett világban éljünk, ami valóban nincs is? Minden a logika útján megmagyarázható? Még az emberi élet is? Nem hiszem, hogy a ráció elve mindig működik. Ezt a felvilágosodás korában még hitték, de ma már szerintem megváltozott erről a vélekedés.

Visszakanyarodva az élet értelméhez Jean Paul Sartre jegyzi meg Az undor című művében, hogy a főhős Antoine Roquentin valójában nem is létezik. Utalhat ez arra, hogy biológiailag nem létezik? Szerintem nem. Más a biológiai és más a fizikai létezés? Ti mit gondoltok? Miért van az, hogy valaki teljesen értelmesnek látja a világot, mások pedig abszurdnak? Mindennek van értelme vagy az égvilágon semminek sincs?

2013. dec. 26. 14:08
 12/13 anonim ***** válasza:

A legpuritánabb és természetesen a legáltalánosabb nézet szerint, az igazság, a valóság egy szelettét közli világgal, objektíven.

Aztán jöhet egy hosszas filozófiai és tudományos fejtegetés jöhet arról, hogy mi is az a valóság, meg milyen is az az objektív nézőpont, és hogyan viszonyul hozzá az igazság:

[link]

[link] _(religious)

[link]

[link]

2013. dec. 26. 14:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/13 anonim ***** válasza:

A nézőpont kérdése fontos. De tudni kell kezelni! Azért mert valaki azt mondja, hogy ez egy KÖR, a másik azt mondja, hogy ez egy NÉGYZET, lehet mindkettőnek igaza.

[link]


Alkotói munkában, amikor együtt dolgozom valakivel, kikérem az ő véleményét is a dolgokról, hogy véletlenül se csak az én látásmódom legyen az egyetlen, amit igaznak vélek. Néha rámutatnak arra, hogy jó, az amit gondolok, de kevés a teljességhez. Amennyiben a teljesség eléréséhez mások ötleteit is fel tudom használni, elég csak kedvesnek lenni másokkal, és segítenek átgondolni bonyolultabb dolgokat, amit lehet, hogy én nem tudnék egyedül.

2013. dec. 26. 19:27
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!