Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » A büszkeség miben különbözik...

A büszkeség miben különbözik az egótól?

Figyelt kérdés
2015. jan. 4. 09:52
1 2
 1/11 Armand B. ***** válasza:
72%

Vékony a határvonal de azért van.

A büszkeség az erény valamennyire.

Az egó az tömény önfejűség.

2015. jan. 4. 12:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 Szirty ***** válasza:
Az utóbbi ez előbbi következménye és velejárója.
2015. jan. 4. 13:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 Angelo84 ***** válasza:
100%

Az ego az én érzet egyik formája, a büszkeség pedig egy az énhez tartozó tulajdonságok közül. Olyan mintha azt kérdeznéd, hogy a fa és a barna miben különbözik egymástól?


Fontos egyébként definiálni az egót, mielőtt nyilatkoznák. Ha úgy definiáljuk, hogy az egó az az én, ami magát megkülönbözteti másnak vélt dolgoktól, akkor azt mondhatjuk, hogy az egó létének automatikus következménye a büszkeség, ugyanis a büszkeséghez elégedettség kell, az elégedettséghez valamiféle kielégülés, a kielégüléshez pedig előre felállított feltétel egy adott dologgal kapcsolatban, ami különbözik az éntől.

2015. jan. 4. 18:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
100%
Micsoda hülyeség a kettőt összevetni! Attól még, hogy gyakran mondják a túlságosan magabiztos emberre, hogy "jó nagy egója van" , az egó és a büszkeség nem említhetők egy lapon. Előbbi egy magyar köznév, utóbbi, pedig egy latin személyes névmás, azt jelenti, "én".
2015. jan. 5. 18:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:
Akkor a böszkeség az az hogy elégedett vagyok az én re?
2015. jan. 6. 07:45
 6/11 A kérdező kommentje:
mármint az egóra?
2015. jan. 6. 07:47
 7/11 Vree ***** válasza:
76%

Na álljunk meg, úgy látom itt egy picit homály van.


Ugye van egyrészt a köznyelv, amiben a "nagy egója van" azzal szinonim értelmű, hogy büszke, túlságosan öntudatos, öntelt.


És akkor van ugye a hivatalos pszichológiai elnevezés. Ez a Freud-i pszichoanalízisből jön (amiről meg kell jegyezni, hogy NEM igaz; semmilyen nyomát nem találtuk, hogy ezek a Freud által kitalált kategóriák tényleg a gyakorlatban is léteznének; ettől függetlenül az elképzelés átvándorult a népszerűkultúrába).

Freud ugye azt mondta, hogy az emberi elme (psziché) felbontható három fő szintre:

- az ID, az ösztönös én;

- az egó, ami az ID vágyai és a valóságos korlátok közötti kompromisszumot keresi; rákényszeríti az IDet, hogy ne az azonnali kielégülést keresse, ha cserébe rendszeres és megbízható kielégülést találhat;

- a szuperegó, ami a szülők és a társadalom elvárásait testesíti meg, és hasonlóan fékezi az egót, hogy az ne váljon szélsőségesen önzővé, mint ahogyan az egó az IDet. (lényegében a lelkiismeret)


Az egó negítív konnotációi az olyan szavakból jönnek, mint egocentrikus (képtelen a dolgokat mások szempontjából látni), egoista (túlértékeli saját maga fontosságát / az önérdeket a közérdek elé helyező, azaz önző <- mind a kettő jelentés igen, létezik, az egészség önérdeknek még külön neve is van: racionális egoizmus).

2015. jan. 6. 11:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:

Freud-i pszichoanalízisből jön (amiről meg kell jegyezni, hogy NEM igaz; semmilyen nyomát nem találtuk, hogy ezek a Freud által kitalált kategóriák tényleg a gyakorlatban is léteznének; ettől függetlenül az elképzelés átvándorult a népszerűkultúrába).


Az egónak ez a szakönyvekben le írt meghatározása. Nem népszerű lett hanem bizonyított tények ből van le vezetve és rendes pszihológiai tétel.

2015. jan. 6. 14:22
 9/11 Angelo84 ***** válasza:
100%

"Akkor a böszkeség az az hogy elégedett vagyok az én re?"


Nem.

Az egó elégedett olyan dolgokra, amihez előre feltételeket állított fel.

2015. jan. 8. 14:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 Vree ***** válasza:
100%

Hehe, ez aranyos.


Azt hiszed, hogy mert valaki egyszer valamit leírt, és az illető tudománytörténelemben tananyag, minden, amit valaha leírtak, igaz? vagy hogy bármelyik ma élő pszichológus elfogadja/alkalmazza?


Ébredj már fel...

2015. jan. 8. 16:22
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!