Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Amikor még nem volt rendszeres...

Amikor még nem volt rendszeres a mindennapi tisztálkodás az embereknél, addig hogy volt gusztusuk az embereknek érintkezni egymással?

Figyelt kérdés
Kb. olyan lehetett a vezetékes víz elterjedése előtt az átlagember szaga, mint ma egy csövesnek. Hogy tudtak az emberek így lefeküdni egymással?
2016. aug. 28. 13:42
 1/10 anonim ***** válasza:
100%
Akkor az volt a normális emberi szag. (Az állatokat sem zavarja, hogy a másik nem zuhanyozik elötte)
2016. aug. 28. 14:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 klopusz ***** válasza:
100%

Már ne haragudj, de a vezetékes víz "feltalálása" előtt használtak dézsát, vödröt, teknőt. Abban is lehetett fürdeni, nem? Megjegyzem, tették is.


A rendszeres tisztálkodás nélküli élet jó pár(száz) évvel ezelőtt volt, például többek között XIV. Lajos udvarában, ahol nem csak büdös volt mindenki, de tetves is.

2016. aug. 28. 14:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
A fateroméknak se volt vezetékes vizük mégis fürödtek, igaz minden másnak, de hónaljat meg lábat minden nap mostak.
2016. aug. 28. 14:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 Vree ***** válasza:
100%

"Ne fürödj - jövök haza!" írta Napóleon Josephine-nek* egy hadjárat vége felé :D amivel azt akarom mondani, hogy bizony vonzónak vagy erotikusnak is lehet valakinek az ismerős szagát találni.

(Szerintem aki ma együtt él valakivel, az is kénytelen az illető szagát megszokni (neadjisten megszeretni). Szeretkezni kvázi lehetetlen anélkül, hogy mind a ketten jól meg ne izzadjatok.)


*Hasonlóan sok történelmi legendához, ennek a valódi eredete is kétes. Lehet, hogy valaki más mondta, vagy csak az utókor/a riválisai "rágalmazták meg" a császárt ezzel a sztorival. (csak említem, mert nem szabad mítoszokat figyelmeztetés nélkül továbbadni :) )


Annyi biztos, hogy a középkori franciák tisztátalanságához sok hír (megalapozott? angol rágalom?) "Minél mocskosabb a kos, annál jobban szereti a juh", tartja egy korabeli francia mondás, jelezve, hogy a minél erősebb mosdatlan oroszlánszagot a férfiasság jelének tartja.


NEM BIZTOS, hogy nem volt valamennyi igazuk. Sok orvos úgy véli, hogy a mai tuisztaságfüggésünk valójában egészségtelen, és hajlamossá tesz minket az allergiás betegségekre.


Akárhogy is, ahogy mondták, azért nem volt mindig a történelemben ANNYIRA rossz a személyes ápoltság. Először is kölnit szinte minden nép használt (házilag gyártottat is, de modernebb korokban a nemesek pl. óriási mennyiségben vásároltak akár import áruként is - az erős, felismerhető parfüm lévén ugyanolyan státusszimbólum, mint a ruha vagy más vagyontárgy).

Nagyon sok népnél volt rendszeres fürdés és közfürdőhely is.


Persze azon mosolygunk, hogy a középkori ember állítólag a betegség hordozójának tekintette a vizet (amúgy a vízben terjedő kórokozók ismeretlenek lévén, tán nem feltétlen alaptalanul), il. az orvosok is néha a "mosdatásra" fogták a betegséget. :p


Katherine Ashenburg írt egy érdekes könyvet a mosdás történetéről:

[link]

ebben megemlíti egy pár nép szokásait:


- egyiptomiak: az egész testüket tisztán tartották, De a nemi szerveket szándékosan kihagyták, és különféle perfümökkel 'ízesítették", hogy a legjobb 'aromát' érjék el :p

- rómaiak (1. század): napi 2(!) vagy több óra fürdőben ázás, fémvakarós dörzsölés, utána olajozás.

- Fr.o., 17. század: napi 1 ingcsere és kézmosás (testmosás nincs)

- muszlim országok általában mindent mostak (nemi szervet is), és a középkori európaiak elítélték őket ezért.


Az az igazság, hogy a "minden testszag undorító" felfogás egyedül a te modern felfogásod. Modern emberként is képes lennél elfeledkezni róla teljesen, ha megszoknád.

2016. aug. 28. 14:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
100%
Tök normálisnak tartották akkor. Egyébként attól, hogy nem volt vezetékes víz, meg csillámpóni illatú dezodor, sampon, habfürdő, mit tudom én, attól még lehettek ápoltak az emberek. Ma sem tisztálkodik mindenki mindennap. Ismerek olyan embereket, akik csak 2-3 naponta zuhanyoznak le, mégis teljesen normális szaguk van.
2016. aug. 28. 14:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
100%

Itt keveredik a mértéktelenség a normális állapottal. Testszaga mindig van mindenkinek, egyeseknek akár kellemetlen is (ez feltehetően étkezési szokásokkal és/vagy betegséggel függ össze). De az nem mindegy, hogy egy napos, vagy egy éves.


Amúgy pedig a "modern" ember vélt tisztaságmániája közönséges manipuláció. A kozmetikai ipar reklámjának hatása, bizonyos értelemben sokkal nagyobb agymosás, mint bármely hatékony politikai propaganda. Itt ugyanis egyetlen kincsünkre, az egészségünkre hivatkoznak (hamisan), a profit növelése érdekében.


A természet elég jól "kiszámolta" az egyensúly állapotát. Ennek lényege, hogy immunrendszerünk nem magától fejlődik, erősödik, hanem külső (negatív) hatásokra. Ez vált ki immunreakciót, melynek aztán maradandó nyoma lesz (lásd a triviális védő injekciókat).

Számos vizsgálat bizonyította, hogy steril körülmények között felnövő gyerekek sokkal sérülékenyebbek, mint bizonyos mértékig "koszos" társaik. Az ok itt is az immunerősítő (kismértékű) kosz. Persze ezeket nem úgy kell értelmezni, hogy aki steril, immungyenge, aki koszos, erős az immunrendszere. ÉS főleg nem nem direkt.

2016. aug. 28. 15:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
68%

Te most komolyan azt hiszed, hogyha egy csontsovány, józan életvitelű ember ül egész nap a 20 fokos szobában az íróasztalnál, akkor estére olyan szaga lesz, hogy megállapítod, fürdött-e? Ahhoz hetek kellenének.


Kíváncsi vagyok, te mennyit lubickolnál, ha a gang végére kéne kijárnod közös abortra, vagy a pottyantósra a mínusz 20-ban. Kútról kéne feltekerni a vizet, és egy lavor hidegvízben kéne elvégezni a dolgodat. Hamar megtanulnád, melyik nap és mely testtájékokat illetően van értelme a fürdésnek, és melyik nap totál nincs. Azelőtt akkor fürödtek az emberek, ha okuk is volt rá, vagyis összepiszkolták magukat fizikai munkán vagy egy izzasztó nyári nap során. Akkor persze. De nem amikor reggelre befagyott a lavorba a víz. Mit gondolsz, hányan nőttek fel ebben az országban víz nélkül, és mit gondolsz, ma hány milliónak nincs melegvize? (Nem fognak itt jelentkezni neked, mert számítógépük meg internetük sincs.) Nem csak az alföldi tanyavilágra, meg a borsodi mélyszegénységre gondolok. Jólszituáltnak tűnő milliók évek óta be se kapcsolják a bojlert - hiába van nekik - egyszerűen nem engedik meg maguknak ezt a semmirevaló pazarlást. Meg lehet ám azt szokni. És kézpeld el, nem csak dohányszagú kocsmatöltelékek vannak közöttük, hanem finom hölgyek is, akkik ettől függetlenül mégiscsak megoldják valahogy, hogy makulátlan állapotban lépjenek ki az utcára.


Nem volt az embereknek csövesszaga fürdőkád nélkül sem!

A csövesnek azért van csövesszaga, mert leitta magát, aztán éjjel belehugyozott a saját gatyájába, és utána másnap abban van, meg jövő ilyenkor is. És nem azért van szaga, mert 3 hete nem fürdött. Buszon is azt érezni, ki hány szálat szív, meg mi volt neki ebédre, nem azt, hogy mennyit ázott a kádban.


A régi mosakodási mennyiségnek volt több köze a józan realitásokhoz, nem annak az elszabadult egymásra licitálásnak, amit most művelnek, és semmivel nem voltak büdösebbek a népek. Ez valahogy emberen és emberen múlik, aki disznó, az disznó marad, ha uszodája van, akkor is.


Ha valaki azt hiszi, attól lesz tisztább, hogy 3-szor annyit ázik, mint a szomszéd, az pontosan olyan, mint amikor azt vélik, attól lesz okosabb a gyerek, ha nyakába varrnak még 8. meg 9. órát is. Okosabb persze nem lesz, de lesz neki alváshiánya meg életre szóló gerincproblémája...

2016. aug. 28. 22:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

Figyelj, amit nem ismersz az nem hiányzik!

Lehet 200 év múlva lesz egy olyan dolgo ami nélkül az emberek nem tudnak létezni vagy olyan alap dolgo lesz mint a mindennapi mosakodás de nekünk nem hiányzik mert nem ismerjük!

2016. aug. 29. 12:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:

"Már ne haragudj, de a vezetékes víz "feltalálása" előtt használtak dézsát, vödröt, teknőt. Abban is lehetett fürdeni, nem? Megjegyzem, tették is. "


Én nem t'om. Van egy ilyen széles körben elterjedt nézet, hogy régen főleg a városi emberek és főleg Nyugat-Európában szinte soha sem fürödtek.



"Az az igazság, hogy a "minden testszag undorító" felfogás egyedül a te modern felfogásod. Modern emberként is képes lennél elfeledkezni róla teljesen, ha megszoknád."



Azt mondod? Miért van az, hogy a 4-6-osra szálló csöves szaga annyira elviselhetetlen és annyira nehéz megszokni, hogy a fél kocsi üres körülötte?



"Te most komolyan azt hiszed, hogyha egy csontsovány, józan életvitelű ember ül egész nap a 20 fokos szobában az íróasztalnál, akkor estére olyan szaga lesz, hogy megállapítod, fürdött-e?"



Idézd, hogy ezt konkrétan hol mondtam. Én nem látok ilyet a kérdésemben. De persze lehet, hogy most már te sem, csak sok volt este a pálinka.



"Kíváncsi vagyok, te mennyit lubickolnál, ha a gang végére kéne kijárnod közös abortra, vagy a pottyantósra a mínusz 20-ban. Kútról kéne feltekerni a vizet, és egy lavor hidegvízben kéne elvégezni a dolgodat."


Miért hidegben? Még a mamám is melegítette a vizet fazékban. Régen is volt tűz.



"Hamar megtanulnád, melyik nap és mely testtájékokat illetően van értelme a fürdésnek, és melyik nap totál nincs."



Nem azt mondtam, hogy szerintem az az ideális állapot, ha egy ember napi 5x lefürdik, kedves provokatív barátom. Azokra a szóbeszédekre gondoltam, melyek szerint régen - pl. királyi udvarokban - volt olyan, hogy hónapokig nem fürödtek emberek és tele voltak tetvekkel. Meg az ajtó mögé sz**tak. Ez aligha nevezhető egészséges állapotnak. Egyébként, amit kérdeztél, hogy 20 fokon ki izzad le - nos pl. én. 174 centi vagyok és 65 kiló körül, ami ugyan nem "csontsovány", de azt hiszem, elhízottnak se tekinthető... És simán leizzadok bármilyen körülmények között, ha mozgok, mert egyszerűen így vagyok összerakva. A fűzős ruhákban, meg a lógó zsákvászonban meg valószínűleg igencsak izzadhattak az emberek.



Azelőtt akkor fürödtek az emberek, ha okuk is volt rá, vagyis összepiszkolták magukat fizikai munkán vagy egy izzasztó nyári nap során. Akkor persze.



"Lehet 200 év múlva lesz egy olyan dolgo ami nélkül az emberek nem tudnak létezni vagy olyan alap dolgo lesz mint a mindennapi mosakodás de nekünk nem hiányzik mert nem ismerjük!"



Lehet, de orra kétszáz éve is volt az embernek... A kérdésem arra vonatkozott, hogy hogy _viselték el_ a szagot.

2016. aug. 29. 14:26
 10/10 Vree ***** válasza:

"Azt mondod? Miért van az, hogy a 4-6-osra szálló csöves szaga annyira elviselhetetlen és annyira nehéz megszokni, hogy a fél kocsi üres körülötte? "


Azért, mert a modern ember borzasztó kényes erre. Téged úgy nevelnek, hogy az egyedüli jó szag, ha nincs szag. Bármilyen szagot automatikusan a sterilség hiányával azonosítunk.


Eleve a szagokat is már úgy értelmezzünk, hogy az a "magánszféránkba" való behatolás.


De ez nem mindig volt így, visszamész 1-2 évszázadot és azt látod, hogy nincs ez a szabadság a szagoktól. Összevefszik mondjuk egy közös szállásun egy tucat innen-onnan érkezett ember valami számunkra elképzelhetetlen illatáradatban.


Megintcsak Ashenburg könyvéből idéznék, aki leírja a saját kapcsolatát a vidéki nagyanyjával, aki mindig mindent tisztán tartott, de magát valamilyen meggyőződésből nem. És hogy egyszer hasonlóan vidékre ment és felfedezte, hogy sok öregasszonynak van hasonló erős szaga, de egyáltalán nem kellemetlen, és gyerekként is inkább az ismerősséggel, a nagyanya jelenlétével azonosította.

Szóval ez szerintem nagyon nagy részben kondicionálás kérdése.


Amúgy, ahogy mondtuk, hogy mondjuk egy csöves ruhát se váltott X napja, vagy a saját vizeletébe feküdt, az azért nem feltétlenül jellemző előző korokra se.

2016. aug. 29. 15:54
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!