Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ha valaki balesetet szenved,...

Ha valaki balesetet szenved, miért nem emlékszik dolgokra?

Figyelt kérdés
Mondták, ha valakivel történik nagy baleset, csak 1-2 dolgora emlékszik, meg arra, hogy már kórházban van. Ilyenkor miért nem emlékszik az illető? Nem pont emlékeznie kéne?
2010. júl. 21. 17:29
 1/9 anonim ***** válasza:
0%
mert gondolom elázik az agya a megrepedt erektől...
2010. júl. 21. 17:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
talán a sokk miatt, de nem értek hozzá szóval csak tipp.
2010. júl. 21. 17:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
Vagy agyrázkódás, vagy sokk okoz emlékezetkiesést.
2010. júl. 21. 17:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
100%
Régen télen elmentünk öcsémmel a barátomhoz, közben jeges lett az utca, nagyi jött értünk. Visszafelé elesett, felültettük a szánkóra és hazahúztuk. Másnap be kellett vinni a kórházba, agyrázkódása volt, mert hanyatt esett. Nem emlékezett semmire, se a szántóra, se arra, hogy ő zárta ki a kaput, semmire.
2010. júl. 21. 17:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim válasza:
100%
Én azt hallottam hogy az agyunknak egy védekező funkciója ilyenkor bekapcsol. Megvéd a rossz emlékektől.
2010. júl. 21. 17:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
78%

A magyarázat picit számítógépszerűen:

Az agynak van egy gyors memóriája, oda kerülnek a pillanatnyi információk /hang, fény mozgások/, azután ezeket "beírja" arra a memóriának arra a részére, ami biztosítja a hosszú távú emlékezést. Persze azért szelektál.

Eszméletvesztésnél, agyrázkódáskor ez a folyamat elakad, még nem íródott át, /talán a sokktól is/ és ez eredményezi, hogy kimarad az emlékezet.

2010. júl. 21. 18:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

17 55


hatalmas baromságnak tűnik, de már én is hallottam ezt a discovery-n.

2010. júl. 21. 18:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
Nem minden megy át a hosszú távú emlékezetbe. Ha felmegy az adrenalin valami miatt, akkor könnyen lehet, hogy az agy úgy dönt, az emlék lterálolásánál fontosabb most a gyors és megfelelő reakció.
2010. júl. 21. 18:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
100%

Ahogy már leírták előttem, emlékezetből is több fajta van. (Hogy potnosan biológiailag melyik hogyan jön létre, az még kérdéses, de az nem, hogy több féle emlékezet van.)

Van a szenzoros emlékezet, ez nagyon rövid ideig, 1-2 másodpercig képes tárolni az információt, és kvázi végtelen a kapacitása. (Ha jól tudom, az itt tárolt dolgok nem tudatosulnak, és 1-2 mp után végleg elvész a tartalmuk.)

Van a rövid távú emlékezet (ez már igen is tudatosul), rendszerint a szenzoros emlékezetből kerül át ide az információ, és néhány percig tudja eltárolni. Viszont elég kicsit a tárolókapacitása, egyszerre csak olyan 5-10 dolgot tud eltárolni. (Ezért van az, hogy egy telefonszámot meg tud jegyezni pár percig az ember, de mondjuk egy bankszámlaszámot már nem, mert az jelentősen több ennél.) Ha nincs az itt tárolt információkra szükség, az agy kidobja pár perc után.

Van végezetül a hosszú távú emlékezet (egyesek szerint ebből is több fajta van), ide a rövid távúból kerül át az információ, amennyiben arra szükség van, vagy amennyiben arra kényszerítjük agyunkat, hogy átírja ide. ("magolás") Ennek a kapacitása kvázi végtelen, és mondhatjuk, hogy akár egy életre is elraktározhatja a dolgokat. (Persze itt is van némi szelekció)

Balesetnél az agy normál, ébrenléti működése megakad. Egyrészt hirtelen, váratlan helyzetnél az agy védekezésképpen lezárja a hosszú távú emlékezetet, így oda nem tudnak (olyan könnyen) átíródni az információk. Ez tipikusan a "sokkot kapott, nem emlékszik semmire" eset. Így véd meg az agy minket a túl kellemetlen élményektől, hogy megpróbálja megakadályozni azok elraktározását.

Másrészt ha mondjuk elájuk a beteg, akkor sincs mód, hogy a szenzoros emlékezetből a röbidtávúba, valamint a rövidből a hosszútávúba átkerüljenek az emlékképek.

Bocs, ha hosszú voltam.

2010. júl. 22. 05:01
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!