Hogyan változna meg a hétköznapi életünk fizikája, ha minden fizikai törvény ugyanolyan lenne, mint a mostani, egy kivétellel (? ) :
Ezesetben a sebesség is abszolút lenne, azaz lenne fix pont az univerzumban.
Fogalmam sincs, hogy ez mit változtatna, mindenesetre ha a Föld abszolút sebessége nagy volna, akkor vicces hatások lennének amikor "előre" meg amikot "hátra" világítunk. De szerintem az univerzum nem jött volna így létre.
Előzőnek:
Sztem h van-e fix pont az univerzumban vagy nincs, az nem a relativitáselmélettől függ, legalábbis nem ezen részétől. Ha a sebesség mindig hozzáadódna vagy elvevődne bármilyen sebességnél, és nem lenne abszolút sebesség, akkor sem muszáj h legyen kitüntetett pont az univerzumban.
Egyébként a modern kvantumfizikusok újból felvetették az abszolút nyugvópont gondolatát. Bár ez a fizika annyira rejtélyes, hogy jelenlegi tudásokkal a kutatók még nem tudnak dűlőre jutni.
A kérdésre akkor lehetne válaszolni, hogy ha egy egész fizikát idegépelnél, egy olyan elképzelt világ fizikáját, amiben a fényterjedés az említett módon történik.
Természetesen felvetődött a fizika 20. század eleji válsága idején a fényterjedés emissziós elmélete (tehát az, hogy a forráshoz képest c sebességgel terjed a fény). Ennek legnyilvánvalóbb következménye az lett volna, hogy a kettőscsillagok különös, zavaros képet mutatnak, de a távcsöves megfigyelések ezt nem igazolták.
De mivel az emissziós elmélet igaz volta esetén borulna az egész kvantummechanika, ezért az a világ, amiben igaz lenne az emissziós elmélet, egy nagyon másik világ lenne, mint a miénk, és azt elképzelni sem tudjuk.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!