Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A P2O5 (foszfor-pentaoxid) a...

A P2O5 (foszfor-pentaoxid) a vegyületekből is képes kivonni a vizet, mint a kénsav?

Figyelt kérdés
És ha igen, akkor mi a reakció mechanizmusa?
2011. aug. 18. 17:52
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:

Én úgy tudom, hogy a foszfor-pentoxid a leghigroszkóposabb anyag. Állítólag még a tömény kénsavat is képes dehidratálni. A foszfor-pentoxid a vízzel foszfor savat képez:


[link]

2011. aug. 18. 18:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 Tom Benko ***** válasza:

Igen, sőt, még a tömény kénsavból is elvonja, kén-trioxiddá alakítva. Általában véve a vízzel foszforsavat képez:

P_2O_5+3H_2O\rightarrow2H_3PO_4

2011. aug. 18. 22:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:

NEM, és a cc kénsavat SEM dehidratálja...

fájdalmasan idióta az aki ezt kitalálta...


egy vegyész

2011. aug. 20. 00:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:

[link]


Idézek belőle:


„The desiccating power of P4O10 is strong enough to convert many mineral acids to their anhydrides. Examples: HNO3 is converted to N2O5; H2SO4 is converted to SO3; HClO4 is converted to Cl2O7.“


Nem én mondtam. Ha biztos vagy a dolgodban, írj nekik, hogy korrigálják.

2011. aug. 20. 03:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:

ja oké, így rendben van. Valóban képes erre a foszfor-pentoxid (ha összesütögetjük az említett anyagokkal- bár pl a perlkórsavval nagyon nem ajánlatos), de nem azért mert hiperszuper higroszkópos anyag. Szóval félrevezető a wiki bejegyzése.

El nem tudtam képzelni, honnan jöhet ez (hiszen ketten is említettétek).

Szóval indokolatlan ezt a tulajdonságát kihangsúlyozni, egy sor egyéb ilyen anyagot fel lehetne sorolni, amik aztán végképp nem szárítószerek.

2011. aug. 20. 06:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 A kérdező kommentje:
És miért képes így elvonni a vizet? Mert a kénsav azért, mert rendkívül könnyen protonálja pl az alkoholok OH csoportját, onnan egy víz szakad le és a képződő elektrofil maradék megint csak könnyen bekapcsol egy oxigénhez. De a P2O5-nél nem tudom elképzelni, hogy mi a mechanizmus...
2011. aug. 20. 14:47
 7/14 PótPápuaPuapó ***** válasza:

Azért képes elvonni a vizet, mert a foszforsav anhidridje.


P2O5 + 3 H2O --> 2 H3PO4 A reakció exoterm

2011. aug. 20. 17:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:

ott nem is erről van szó, hanem egyszerűen stabilitási oka van.

A foszfor(V)-oxid termikusan stabilabb a kéntrioxidnál.

Másrészt a kéntrioxid illékony, a foszfor-pentoxid nem az.


Ugyanezért szabadul fel HCl gáz,ha NaCl-t bórsavval hevítünk. A Bórsav anhidridje termikusan stabil, nem illékony. A HCl viszont igen.

2011. aug. 20. 17:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 PótPápuaPuapó ***** válasza:
De például a kiizzított kalcium-klorid is jó szárítószer! Ott nincs is semmilyen különleges kémiai reakció. A vízmolekulák beépülnek az ionrácsba, illetve a felszínen adszorbeálódnak.
2011. aug. 20. 17:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 PótPápuaPuapó ***** válasza:

re 17:31


Jogos! A kén-trioxid ráadásul illékony gáz, így eltolja az egyensúlyt.

2011. aug. 20. 17:37
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!