Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A Vesta bolygót merre láthatom...

A Vesta bolygót merre láthatom az égen? Tehát melyik égtájban és mennyire magasan? Hány óra körül? És miről ismerni fel?

Figyelt kérdés
2011. szept. 1. 09:27
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
100%

Nem túl szerencsés most a megfigyelhetősége. Amúgy is halvány(5,7 M körüli, és ez a szabad szemes láthatóság körülbelüli határértéke). A Capricornus csillagképben van:


[link]


Ez Dél-Dél-Kelet irányban, kb 15° horizont feletti magasság, este 22 óra körül.

2011. szept. 1. 10:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
100%

"Észlelő amatőrcsillagászok figyelmébe ajánljuk, hogy a Vesta kisbolygó ezen a nyáron és kora ősszel a Bak (Capricornus) csillagképben kereshető fel és kisebb távcsővel, sőt binokulárral könnyen azonosítható fényes, sárgás-vöröses égitest, amely elmozdul a csillagok között."

[link]

2011. szept. 1. 10:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
100%
Azért azt hamar tegyük hozzá, hogy ez az elmozdulás csak napok alatt vehető észre, és nem arról van szó, hogy látható volna a mozgása...
2011. szept. 1. 13:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
100%

"az elmozdulás csak napok alatt vehető észre"

Így igaz, odaírhattam volna, mert tényleg félrevezető. :)

2011. szept. 1. 13:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
100%
Nem a Te hibád, csak elkeserítő, hogy a publikálóknak teljesen természetes dolog és nem gondol arra, hogy egy hozzá nem értő a megfogalmazását hogyan is fogja értelmezi. Sok lelkes ember aztán hiába keresi az elmozduló Vestát, pedig ténylegesen ott van az orruk előtt.
2011. szept. 1. 14:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 A kérdező kommentje:

Hm, akkor ez kizárva, nem ezt láttam. Köszi a válaszokat!!!


Azt esetleg tudjátok, hogy éjfél tájt mi az a fényes keleti irányban? Itt már kérdeztem, de nem tudja senki:

http://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__termeszettudomanyo..


Ha úgy 23:30 körül kimegyek az udvarra és pont keletre fordulok, akkor látom. Hogy hány fokos magasságban, ahhoz nem értek. Viszont ha elképzeltek egy közepes nagyságú diófát, amely úgy 10 méterre van előttem (nem pontosan előttem, hanem kissé balra), tehát kelet fele épphogy kilátok, akkor pont ilyen diófa magasságban bukkan elő 23:30-kor. (Korábban a fától nem nagyon látni.)


Na és iszonyú lassan, de észrevehetően halad dél felé és közben kissé felfelé az égbolton. Fél óra múlva, már jóval odébb van, a diófa levelei sem lógnak bele, szóval tényleg halad. Éjfél után nem nézegettem eddig, hogy vajon merre megy, mert akkor alszok. Nem tudom mihez viszonyítani a félóra alatt megtett távot sajnos.

Na és még ami tuti, hogy nagyobb és sárgább a fénye egy csillagnál. És néha ugrál, és nem a szemem káprázik...


Mi ez?

Valaki nézzem már keletre éjféltájban!!!

2011. szept. 1. 18:05
 7/13 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem a Jupiter. Nagy és fényes, keleten jön fel. Bár nem biztos, mert mostanában már 9-10 körül is elég jól látni.

Töltsd le a stellarium nevű programot (ha megérkezik delfill, ő tud linket adni, én sajnos nem).

2011. szept. 2. 01:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
100%

Így van, az a Jupiter. A stellarium progit pedig innen tudod leszedni:


[link]


maci

2011. szept. 2. 10:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 A kérdező kommentje:

Hm, tehát a Jupiter? :-) Jó elhiszem és este ellenőrizem ezzel a stelláriummal. Letöltöttem, (nagyon lelassította a gépemet).

De ez mi ez a stellárium...? X időre előre modellezték, hogy mi merre megy az égen? De az ilyen űrállomást meg műholdakat is tudják előre? Kicsit még nem látom át, viszont nagyon érdekes.


Na tehát a Jupiter. Ez most további kérdést vet fel. Hogy a csillagos háttérhez képest miért látom én őt az udvarunkból kelet felől délre haladni?

No akkor ha le van menve a nap, a Jupi még látszik, mert nem takarjuk el és nem fogyatkozik, szóval rásüt a nap, ezért eleve látjuk. Mindketten a nap körül tekergünk, de a Jupilakók jóval lassabban. Csak azt nem tudom, hogy a kettő pályája egymáshoz hogyan helyezkedik el, hát lehet tanították kisiskolában?! Na mindegy. Vagy nem ez a pálya számít itt, hanem hogy a Föld is forog a saját tengelye körül, ami ugye érzékelhető elmozdulás, hamar letelik az a 24 óra. Szóval az, hogy ha én félórán át bámulom a Jupit, azalatt forog annyit a Föld, hogy annyira más szögből látom, hogy a csillagos háttérhez képest jelentősen elmozdult nekem-keletről dél felé?! Huh, belezavarodtam. Azt hiszem el kéne mennem a Planetáriumba. Hátha vannak ott ilyen modellek is... :-)


Már csak azt nem értem, miért látom időnként "ugrálni", vagy hogy fogalmazzak? Ez jellemző a Jupiterre?

2011. szept. 2. 13:25
 10/13 anonim ***** válasza:
100%
Nem. Csal a szemed ;)
2011. szept. 2. 13:47
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!