Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A benzol miért csak teljesen...

A benzol miért csak teljesen és eréles körülények között hidrogénezhető?

Figyelt kérdés
Szeretném megérteni, valamint érdekelne a hidrogén addició alkalmazásai is. Valaki tud segíteni?
2013. jan. 21. 17:51
 1/7 Silber ***** válasza:
A benzolgyűrű egy nagyon stabil szerkezet, ezért nehéz bármit is kezdeni vele. Leginkább csak katalizátorok jelenlétében képes kémiai reakciók lejátszatására.
2013. jan. 21. 18:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ, de még mindig van kérdésem, mivel azt tudom, hogy a benzol csak Pb és Pt jelenlétében tud addíciós reakciót létrehozni, de azt nem tudom, hogy miért kell teljes reakció történjen.
2013. jan. 21. 18:37
 3/7 Silber ***** válasza:
Nem csak a kettő, Fe jelenlétésben is képes. Mit értesz "teljes reakció" alatt?
2013. jan. 21. 18:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
Lehet nem vagyok teljesen tisztában a kifejezésekkel, de nekem a teljes reakciónak az számít, mikor cikloalkán lesz belőle, vagyis MINDEN kötése egyes kötéssé "válik", nem tud csupán egy kettőskötéstől "megszabadulni". és Ezt nem értem miért.
2013. jan. 21. 18:41
 5/7 Silber ***** válasza:
Telítésnek nevezik azt, ha benzolból cikloalkán keletkezik. A hidrogéneződés mértéke függ a műveleti paraméterektől (T,p, katalizátor), valamint az ún. tartózkodási időtől. Minél több ideig tesszük ki a benzolt hidrogénatmoszférának, annál nagyobb az esélye a telítésnek. Ha kicsi a tartózkodási idő előfordulhat, hogy csak 1 vagy 2 mol H2 épül be, és nem 3. Végtelen tartózkodási idő esetén a benzolkonverzió mértéke 100% is lehet.
2013. jan. 21. 18:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:
Értem :), köszönöm. Esetleg a hidrogén addíció alkalmazásaival kapcsolatban is útba tudsz igazítani?
2013. jan. 21. 18:45
 7/7 Silber ***** válasza:
Például a kőolajiparban. A kőolaj tartalmaz aromásokat (pl. benzol), amelyet a benzinbe vagy gázolajba is kevernek. Azonban a szabványok meghatározzák, hogy mennyi lehet ennek a maximális mértéke (ha jól emlékszem, a benzinben a benzol megengedett maximális értéke 1 %(V/V)). Ezért ha szinten akarják tartani a mértékét, hidrogénezik. Ekkor cikloalkán vagy alkán képződik belőle, és teljesítettük a minőségi előírásokat.
2013. jan. 21. 18:48
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!