Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi okozza a hangsebesség...

Mi okozza a hangsebesség átlépésekor keletkező hangrobbanást? Mi az valójában?

Figyelt kérdés

2013. okt. 17. 15:35
1 2 3
 11/22 anonim ***** válasza:

Mivel nem voltál képes leírni, hogy mit akarsz, nem csodálkozok, hogy valójában érveket sem írtál.

A linkelt oldalon látom a képet, és így értem. Kár hogy nem voltál képes magyarul elmondani. Ennyit arról, hogy te mennyire vagy a toppon agyilag. Amúgy amit írtam, azt továbbra is fenntartom. Nyitott vagyok a vitára, ha valaki eléri a minimális civilizált stílust.

Ugyanis te kezdtél el bunkó lenni már az első kommentben, szóval ne csodálkozz. Ha meg már parasztba is átmész, akkor jó szórakozást, léptem.

2013. okt. 17. 17:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/22 A kérdező kommentje:

Nem lehet kitalálni, hogy melyik válasz kinek szól, én úgy látom, egymással veszekedtek, amire nem ez a megfelelő hely.


Én tettem fel a kérdést, tehát én várom a válaszokat is.

2013. okt. 17. 18:06
 13/22 anonim ***** válasza:

"Amúgy amit írtam, azt továbbra is fenntartom"


Nem is várunk mást tőled :)

2013. okt. 17. 18:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/22 anonim ***** válasza:

Lényegében mindkét jelenség létezik, hogy melyiket hívjuk hangrobbanásnak, megegyezés (definíció) kérdése. Mindkettőről olvastam már hangrobbanásként. Ezt a jelenséget:

[link]

Itt a hirtelen tágulás okozta lehűlés miatt látható is a nyomáshullám, de ha elér a fülünkhöz, akkor bizony ez egy robbanás, ezért ezt is hívják hangrobbanásnak.


Meg azt is, amikor sokáig csak látjuk a repülőt, aztán ha beérünk a hangkúpba, akkor meg igen: itt nem csak arról van szó, hogy hirtelen halljuk meg a hangot, hanem ez a fejhullám erősebb, mint a kúp belsejében lévő többi, és ha a gép elég gyorsan és alacsonyan repül, ez is kitörheti az ablakot.

2013. okt. 17. 23:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/22 anonim ***** válasza:

Szerintem a hangsebesség átlépésekor keletkező pára nem jár különösebb hanghatással. Ott olyasmi történik, hogy az átlépéskor keletkezik valamilyen légritka tér a gép körül, amiben a vízpára kicsapódik. A hajónál sem történik semmi, nem vesszük észre, amikor átlépi a vízhullámok sebességét. Onnantól viszont folyamatosan látható, és a víz egy távolabbi pontján érzékelhető, amikor megérkeznek a levált fejhullámok.


Mégis csak találtam irodalmat a magyar wikipédiában is, ez is az én állításomat támasztja alá:


"Régen a hangsebesség elérése idején, azt hitték, hogy a hangrobbanás pont akkor és csak akkor keletkezik, amikor a repülőgép ép eléri a hangsebességet, azonban ez nem igaz. A hangsebesség felett repülő gép folyamatosan hangrobbanást kelt. A hangrobbanás azon a helyen hallható, ahol a hangsebességnél gyorsabban vagy éppen hangsebességgel repülő gép által keltett lökéshullám áthalad, elmetszi a földfelszínt vagy azt a pontot ahol a „hallgató” áll. A szuperszonikus sebességgel haladó repülő ezt a lökéshullámot mintegy „húzza” magával folyamatosan, egészen addig amíg hangsebességnél gyorsabban repül. Ebből következik, hogy a hangrobbanás a repülőgépet mintegy követi, ezért minden pillanatban más-más helyen hallható. Ezek a helyek a repülési irányt követik."


[link]

2013. okt. 18. 00:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/22 anonim ***** válasza:

>Szerintem a hangsebesség átlépésekor keletkező pára nem jár különösebb hanghatással. Ott olyasmi történik, hogy az átlépéskor keletkezik valamilyen légritka tér a gép körül, amiben a vízpára kicsapódik.

-Nem a vízpára, hanem a sűrűsödés-ritkulás, hiszen az maga a hang :)


>A hajónál sem történik semmi, nem vesszük észre, amikor átlépi a vízhullámok sebességét.

-Mert egyrészt felületi hullám csak, másrészt igen hamar átlépi a hajó, mikor a hullámok még kicsik.


Az ostor is azért csattan a végén, mert ahogy begyorsul a vége, összesűríti a levegőt, majd ez a sűrűsödés leválik.


Az igaz, hogy ez a fajta durranás nem mindig következik be. Függ a szárnyalaktól, deltaszárnynál minimális. Meg függ a gyorsulástól is, mert ugye a jelenség lényege a különböző időpillanatban indult torlóhullámok találkozása.

2013. okt. 19. 00:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/22 anonim válasza:

Egy kísérlet végleg eldöntötte a vitát. Egy hangsebesség felett kilőtt lövedék, pl. (M16 -osból) végig akik mellett elhalad erős csattanást kellene produkáljon és nem csak a kilépéskor, amikor eléri a hangsebességet. Az M16 -osnál gyorsabb lövedékek is becsapódáskor pl. mythbusters-ben nem hallatnak nagy hangot, csak egy süvítés hallatszik és csak a becsapódás hangja, ami nagyon halk pl. egy petárdához képest, amit valójában kellene produkáljon. Ezek a lövedékek messze hangsebesség felett röpülnek becsapódáskor, hacsak nem 2 km-re csapódik be a lövedék :-)

Vitát lezártnak tekintem.

A repülő hangját ami igen hangos a síri csöndben hírtelen meghalljuk és emiatt tünik robbanásnak, de nem ugyanaz a jelenség, mint a bizonyos sebesség átlépésekor. A fegyvereknél is a lőporadag rohamosan nő, a hangsebességnél nagyobb sebességű lövedékek esetében. Tehát az átlépéskor hallatja a hangrobbanást, ami felemészti a lőpor erejét.

2014. febr. 27. 19:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/22 anonim ***** válasza:
A lövedéknél az a süvítés felel meg a hangrobbanásnak. Vagy mit hittél, hogy majd egy pár grammos golyó akkora robajt hallat, mint egy 10 tonnás repülő?
2014. febr. 27. 21:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/22 anonim válasza:

A süvítés nem lehet hangrobbanás! Hangsüvítés esetleg, ami nem hangrobbanás. Süvíteni egy pálcával is tudok. Nem gondoltam, hogy felér a 10 tonnás repülővel, de azért a kilövés hangja nem fog hallatszani a becsapódáskor ami lehet nem tünt még fel neked. A kilövés az hangrobbanás.

Íme egy újabb bizonyíték:

http://www.youtube.com/watch?v=UXlzVvCx3Aw

2:10 körül van

A hangsebesség átlépésekor láthatod a lökéshullámot, előtte nem és utána sem. Ha nem veszed észre akkor figyeld a hangokat: WOW!!! sem előtte sem utána nincs WOW!!! Utána francot sem érdekelt, hogy mit csinál a rakéta, hogy hova megy és hogy miért.

2014. febr. 28. 05:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/22 anonim ***** válasza:
Jól van, higgy amiben akarsz.
2014. febr. 28. 15:25
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!