Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Szerintetek a Balatonon vagy...

Szerintetek a Balatonon vagy éppen a Velencei tavon kialakulhat egy földmozgás után olyan hatalmas, pusztitó erejű Tsunami?

Figyelt kérdés
Mint ami Thaiföldnél vagy ami az USA partjainál szokottkialakulni? Vagy itt nálunk éppen a méretbeli különbségek miatt szóba sem kerülhet!?
2014. febr. 4. 13:24
 1/7 anonim ***** válasza:
100%
Ki van csukva. Ahhoz szvsz kicsi.
2014. febr. 4. 13:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 Wadmalac ***** válasza:
100%

Akkora biztosan nem. Már csak azért sem, mert a magas árhullámok a partoknál jönnek létre, magasságuk úgy emelkedik, ahogy a vízmélység csökken alattuk. A Balaton a legmélyebb ponton is csak 13 méter körül van.

A déli parton egy az északi parttól induló 7-es földrengés csinálhatna olyan mini-cunamit, ami a parton bohóckodókat csúnyán leveri a lábáról és esetleg párszor 10 m-re kimos a partra. De ekkora földrengésre gyakorlatilag nálunk semmi esély.

A Velencei-tó meg méretre, mélységre is kicsi az árhullám-kialakuláshoz. Ott egy fél méteres is csoda lenne.

2014. febr. 4. 13:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%
Túl kevés víz van a Balatonban (a többi tavunkban meg főleg), túl kicsi a víztömeg ahhoz, hogy komolyabb szökőárat tudjon produkálni. Legfeljebb egy méter magasságban kiömlene a partra, majd a rengeteg tereptárgyba (fák, bokrok, kerítések, épületek, árkok, stb.) ütközve hamar elveszítené a mozgási energiáját. 100 méterre a partvonaltól már akkor is elhalna, ha épp nem akad az útjába semmi. Egy thaiföldi cunamiban akár vízköbkilométerek ezreit, millióit lendítheti mozgásba a földrengés, míg a Balatonban összesen sincs két köbkilométernyi víz.
2014. febr. 4. 14:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a válaszokat, én is hasonlóan gondoltam! De kiváncsi voltam hátha tévedek!
2014. febr. 4. 17:48
 5/7 A kérdező kommentje:
Egy közvetelen vízparti ingatlannál élek, ahol a 4. kerités a tó! És soxor eljátszottam a gondolattal, h milyen ereje lenne egy erösebb vízmozgásnak! Köszönöm a gyors válaszokat!
2014. febr. 4. 17:54
 6/7 Wadmalac ***** válasza:
100%
Max megúsznád az aznapi locsolást meg sárosak lennének a földiepreid. :)
2014. febr. 5. 07:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
:-)
2014. febr. 5. 12:10

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!