Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi az az idő? Mik ezek a...

Mi az az idő? Mik ezek a fizikai szabályok? Gondolkodom hogy mi lehet a világunk maga. Hogyan lehet minden ennyire tökéletes? Hogyan keletkeztek ezek?

Figyelt kérdés
Úgy értem... ah. Nem tudom hogy fogalmazzam meg hogy értsétek mire gondolok. Ott a fény, tökéletes, mintha csak tényleg egy isten faragta volna azokat a fotonokat, egy megadott szabályrendszer szerint áramlik az ő általa betartandó fizikai szabályok szerint. Ott az idő. A környezeti tényezőkhöz alkalmazkodva halad, bármilyen röcögés vagy hiba nélkül. Mintha mesterséges lenne, egyetlen hiba nélkül. Mi hozta létre ezeket, mi formálta tökéletesre? Mi szabta meg hogy ezek legyenek a fizikai szabályok? Tudom. Erre ember nem képes választ adni, de kíváncsi vagyok a véleményetekre.

#világ #szabály #idő #fény #létezés #mi az élet értelme típusú kérdés
2014. nov. 25. 01:05
1 2 3
 1/26 anonim ***** válasza:
93%

Én azzal a véleménnyel értek egyet, hogy a világ azért ilyen "tökéletes", mert nem lehet másmilyen. Ha a szabályok nem illeszkednének egymáshoz, nem is létezne az Univerzum. Egyfajta szelekció. Lehet, hogy több ősrobbanás is volt, tökéletlen eredménnyel, aztán egy működőképes Univerzum maradt fenn, kizárásos alapon.


A másik dolog, hogy a tökéletesség egy szubjektív fogalom is, emberi szemmel lehet valami tökéletes vagy tökéletlen. A világ olyan amilyen, az ember pedig ebben a világban fejlődött ki, ezért is tartjuk tökéletesnek.

2014. nov. 25. 04:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/26 Wadmalac ***** válasza:
90%
1-essel egyetértek. Ez a világ nem tökéletes, csak éppen működőképes, míg talán nagyon sok más működésképtelen verzió is lehetett. A tökéletességet már mi látjuk bele.
2014. nov. 25. 07:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/26 anonim ***** válasza:
89%
äz első két válaszoló tökéletes választ adott.
2014. nov. 25. 07:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/26 Wadmalac ***** válasza:
89%

Lehet, hogy iszonyatosan sántító hasonlat, de ha felveszel egy folyami kavicsot, amit az eredeti törött, éles, formátlan alakjából pár millió év alatt tökéletes gömbbé koptatott az őt görgető víz, el lehet tévedni rajta, hogy ilyen tökéletes idomot csak értelem teremthetett.

Az értelem nélküli, csupán a természet törvényeit követő folyamatok által kreált dolgokat simán, tévesen egyedinek és különlegesnek vehetjük, ha nem tudjuk, hogy hány lehetséges variációból látunk pont egyet.

És gyakori hiba az ok és okozat felcserélése.

Bizony régen hittek benne az emberek, hogy az úr azért teremtette a Napot, hogy láthassunk a szemünkkel. Meg sem fordult a fejükben, hogy éppen a fény létezése indukálta azt, hogy lett szemünk.

2014. nov. 25. 09:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/26 2xSü ***** válasza:
88%

A tökéletes nehezen megfogható jelző. Mi tökéletes és mi nem az? Tökéletes az, ami jobb már nem lehet. A foton tökéletes? Korántsem. Nem hozza be nekem reggel a kávét, és nagyon unalmas beszélgetőpartner.


Azt mondod, hogy a fotonok „egy megadott szabályrendszer szerint” működik. Ez mindenre igaz, csak a szabályok hol egyszerűbbek, hol az ember számára összetettebbek, bonyolultabbak.


Az idő nem alkalmazkodik semmihez. Az idődilatáció pusztán a különböző, egymáshoz képest mozgó viszonyítási rendszerek közötti átváltásról szól. Az adott viszonyítási rendszerben az idő nem alkalmazkodik semmihez.


Pl. a newtoni mechanikában az idő, a tér jóval egyszerűbb módon van leírva. Mint kiderült, hibásan. Az idő is, a tér is egy jóval összetettebb, bonyolultabb szabályrendszer szerint működik. Itt is kérdés, hogy akkor tökéletesről van szó? Mitől tökéletesebb az euklideszi tér, mint Minkowski-tér? Egyáltalán tökéletesebb-e?


Az idő egyenletesen halad? Mihez képest? Ha az idő haladása hullámozna, azt észlelnénk? Hiszem minden mérőműszerünk, magunk is hullámoznánk vele. Mindezek ellenére kvantummechanikai szinten az idő koránt sem annyira tökéletes, merthogy fluktuál. Ezt a különböző jelenségek között fennálló ok-okozati viszonyokból látjuk.


Általában úgy van a természetben, hogy minél egyszerűbb – kevésbé összetett, kevesebb alkotóelemet tartalmazó – valami, annál egyszerűbben leírhatóak a jelenségei. Ez elég triviális tulajdonképpen. Nagyon zavaros, bonyolult dolgok ritkán kapcsolódnak össze egy egyszerűbben leírható struktúrába.


Az ember alkotta dolgok is törekszenek arra, hogy a lehető legegyszerűbbek legyenek. Jobban kedveljük a téglatest alakú épületeket, mint a szabálytalan formákat, mert azokba nagyon nehéz bútorokat pakolgatni, másrészt sokkal több adat lenne a tervrajzon, illetve bonyolultabb, lassabb lenne egy nem szabályos épület megépítése. Az egyszerűségre törekvésnek részben matematikai okai, részben praktikus okai vannak. A természet sem működik máshogy, sok dolgot pont a természeti törvények megismerése alapján alakítottunk ki, az élő természet meg ugye az egyszerűségre törekszik. De én nem gondolom azt, hogy összefüggést kellene húzni a szabályos és a mesterséges között.

2014. nov. 25. 11:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/26 A kérdező kommentje:
Mindegyikőtök válasza tökéletesen megérthető :) Csak azon tűnődöm hogy mi döntötte el, hogy nekünk kell az idő, kell a tér, kell a tömegvonzás, anyag és energia. Bár természetesen ha más lenne akkor épp azon tűnődnék most, hogy miért pont az. Valami tökéletes fizikai háló jött létre egyetlen tizedmásodperc alatt, egymáshoz tökéletesen idomuló, egymással kompaktibilis szabályokkal. Mi alapján? Tudom, nagyon "mi az élet értelme" kérdés. Valamiért egy tizedmásodperc alatt létrejött minden, szabályokkal mindenekkel. Egy elmélet szerint az ősrobbanás pillanatában lehetett látni a világunk határát. Az idő határát, a tér határát. Valami azt mondta hogy egy bumm következtében létrejöjjön mindez egy szempillantás alatt. Ennyi idő nem elég alkalmazkodni egymáshoz semminek.
2014. nov. 25. 15:10
 7/26 Ozmium42 ***** válasza:
Nem tudom értelmezni a fogalmaidat. Mi az, hogy kompatibilis? Ilyen fogalom nem létezik a fizikai világ leírásában. Azt a választ, amire gondoltam, te magad fogalmaztad meg: ha másmilyen lenne, gondolkozhatnánk azon, hogy miért nem ilyen, mint most. Ez tökéletesen szemlélteti, hogy semmiféle különleges nincs abban, hogy pont ilyen. Ez van. Az agyunkkal keressük a mintázatokat, a törvényeket, az összefüggéseket. Észrevesszük, ha van. Kreálunk, ha nincs. Még a véletlennek is vannak szabályai, ezt írja le a statisztika.
2014. nov. 25. 16:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/26 A kérdező kommentje:
Értelmezd úgy hogy minden klappol egymáshoz, minden összhangban van, minden illik egymáshoz. Egymáshoz vannak teremtve.
2014. nov. 25. 17:10
 9/26 Ozmium42 ***** válasza:
Mondj egy példát.
2014. nov. 25. 17:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/26 A kérdező kommentje:
Idő múlásával arányosan változik minden a világunkban, de ezen kívül semmi nem akad össze semmivel és minden passzol mindennel. A fizika különböző szabályai sosem akadnak össze. Mintha csak tudatosan lett volna kreálva.
2014. nov. 25. 17:52
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!