Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért csúszik a jég?

Miért csúszik a jég?

Figyelt kérdés

elgondolkodott- e már valaki azon, hogy miért csúszik - pontosabban csúszós- a jég?

az, hogy nagyon síma a felülete, szerintem nem elégséges magyarázat, mert pl. az üveg is síma felületű, mégis, közel sem annyira csúszós, mint a jég.


2008. aug. 21. 18:44
1 2
 11/15 anonim ***** válasza:

Oké.Lehet,hogy a korcsolya 5mikronos éle jobban nyomja a jeget,de:

1 Ha már felolvasztotta a jeget az 5 mikronos felület,akkor az egyre jobban belesüllyed,és mivel ék alakú,nőni fog a felülete,ergo csökken a felületi nyomás.

2.Nem csak a korcsolya csúszik a jégen,hanem például egy tábla 0.5mm vastag vaslemez is ami 2 négyzetméter,és kb 5Kg.Itt is kilehet számítani a nyomást,és a felmelegítést...

2008. aug. 22. 22:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/15 anonim válasza:

Tudjátok egyáltalán mennyi az az 5 mikron? 0,005 mm, ez körülbelül egy légyszárny vastagsága. :D

Ezt nekem senki se magyarázza be, hogy ezen csúsznak a korcsolyázók.


Válaszra visszatérve:

Én azt mondom, hogy nem is mondtak hülyeséget az origon megjelent cikkből a tudósok, hogy a jég felszínén mindig van egy - kb 1 mikronos (már csak a miheztartás végett ;) ) - folyadék film. , De biz' isten kipróbálom ezt a damilos jégolvasztós eljárást, és beszámolok róla.

Na csoki!

2010. febr. 15. 20:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/15 anonim ***** válasza:
na sikerült a damilos cucc?
2010. nov. 24. 05:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/15 perryke válasza:

Miért ne lehetne 5 mikrométeres?

lézeres élezőgépek vannak :D


amúgymeg egyet kell értenem azzal hogy túl hideg jégen nemjó korizni!


hokis vagyok szovaltudom :)


és a koripenge lazán elvág egy ujjat

2011. jan. 7. 09:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/15 anonim válasza:

Láttam eddig csak fizikás megközelítés van.

De, ha kémiás szemszögből nézzük a dolgokat, nagyon erős hidrogén kötések vannak a vízben, sőt ezek megfagyáskor tetraéderes alakban/alazatban helyezkednek el, és minden vízmolekula másik 4 vízmolekulával alakít ki H-kötés kapcsolatokat. Ilyen kötésekbe, csak nagy erőhatásokkal lehet beférkőzni.

Viszont azt tudni kell, hogy a jég felületén nem oly erősek ezek a kötések, sőt nem is egyenletes az eloszlásuk (így a felület sem, csak szemünk tökéletlensége akarja elhiteteni velünk, hogy mégis sima) és a molekulák (helyesebben molekula asszociátumok) könynen elmozdulnak egymáshoz képest. Így már világos, hogy korcsolyával lehet csúszkálni. De ugyan ez érvényes a telitalpas csúszkálásra is.

Aki nem hiszi járjon utána...

2017. jan. 3. 11:12
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!