Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » SOS! Államvizsga, külső...

SOS! Államvizsga, külső bíráló által javasolt kérdés: Milyen nehézfém fordul elő természetes körülmények között a határértéket meghaladó mértékben talajainkban, ez milyen élelmiszerlánc-biztonsági kockázatot rejt magában?

Figyelt kérdés
Nem tudom mire gondol most drága külső bíráló. Elég komoly szakirodalmi áttekintést végeztem, Csathó, Kádár munkáit kívülről fújom, itt van előttem, de így konkrétan nem említik egyik nehézfémmel kapcsolatban sem, hogy na ez természetes (nem antropogén!) körülmények között is jellemzően határérték felett van talajainkban. Kérlek segítsetek, vajon mire gondolhatott? Köszönöm.

2015. jún. 8. 17:43
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
Nem tudsz egyeztetni a konzulenseddel?
2015. jún. 8. 17:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
Arzén? Nem fém, nem nehéz, de gondolhatott akár erre is! :-)
2015. jún. 8. 17:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:

Ez segít:


"A talajok természetes állapotukban is tartalmaznak nehézfémeket,

melyek az alapkőzet mállása során kerülnek a talajba. A talajban

megfigyelhet fémtartalom dönten attól függ, hogy milyen kőzeten

játszódott le a talajképződés. Az 1. táblázatban tájékoztat a különböző

kőzetek átlagos nehézfémtartalmáról.

A táblázatból leolvasható, hogy egyes kzeteknek rendkívül magas

lehet a nehézfémtartalma, így például az ultrabázikus kzetekben igen sok a

kobalt, a króm és a nikkel. Pruves (1977) Alloway-el szemben az üledékes

kzetek kadmiumtartalmát tartja magasabbnak. Kim és Thornton (1993)

urántartalmú agyagpalában mértek 46 mg/kg kadmiumot, 992 mg/kg

molibdént és 41 mg/kg szelént, mely értékek az átlagosnál jóval magasabbak."

2015. jún. 8. 17:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:
Köszönöm a gyors válaszokat! A konzulenssel nem tudok egyeztetni. Gondoltam én is az arzénra, de az inkább antropogén meg a vizekbe kerülve okoz gondot bár az is belefér az élelmiszer-biztonságba. Szóval lehet. DE a kérdés, ha jól értelmezem 1 konkrét nehézfémre gondol amire azt mondhatjuk, hogy Magyarországon jellemzően határérték felett van és nem az antropogén eredet miatt. Ezeket a körülményeket, hogy ilyen-olyan talajokba ez meg az lehet magasabb ismerem, de KONKRÉTAN, ÁLTALÁNOSAN mi lehet ami HATÁRÉRTÉK FELETT van? Ez a kérdés:D
2015. jún. 8. 18:09
 5/12 anonim ***** válasza:

Ebben olvasd el az alumínium részt. (10. oldal)

[link]

Nem lehet, hogy ez az?

2015. jún. 8. 18:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 A kérdező kommentje:
Olvastam és esélyes. :) A probléma az, hogy kémia értelemben nehézfém aminek 20nál nagyobb a rendszáma, az aluminiumot nem szokás "lenehézfémezni" bár a köznyelvben lehet annak nevezni. Tulajdonképpen én is az aluminimumot tudnám elképzelni a válasznak, de azért nem ennyire egyértelmű mint ahogy feltette a kérdést. ÉS az élelmiszer-biztonsági oldala sem ennyire problémás. Az igazság az, hogy a külső bíráló nem valószínű, hogy annyira képbe van a témában, azért tett fel egy ilyen kérdést. De valószínű, hogy erre gondolt. Ha bármi egyéb tippje ha van valakinek az jöhet! (indoklással, linkkel, valami magyarázattal azért)
2015. jún. 8. 18:38
 7/12 anonim ***** válasza:

Szerintem szivat, és nincs ilyen.


Én felsorolnám hogy van az aluminimum ami nem nehéz, és arzén, de az emberi tevékenység következménye (legtöbbször? mindig?).

Ha van még más is, azt is hozzácsaphatod.


Végül regélsz egyet a nehézfémek élelmiszerbiztonsági kockázatáról általában.

2015. jún. 8. 18:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 A kérdező kommentje:
Viccet félretéve, szerintem nem ért hozzá annyira. Vagy ezt szánta a becsapós kérdésnek. Mert a másik kérdése elég ált. isk. színvonalú. De igen ez lesz, pont ahogy mondod. A bizottságban sem fognak érteni hozzá nagyon, ahogy csekkoltam.
2015. jún. 8. 18:59
 9/12 anonim ***** válasza:
sztem ólom lesz ez .
2015. jún. 8. 20:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 Wadmalac ***** válasza:

A toxikusság függvényében szerintem az arzén lehet a keresett elem.

Hogy kémiai besorolás szempontjából nehézfémnek számít-e?

Tudtommal 5 g/cm3 felett minden fém annak számít.

2015. jún. 9. 07:13
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!