Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A szakáll és a bajusz törzsfej...

Laji2 kérdése:

A szakáll és a bajusz törzsfejlődési értelme? S a nőknek miért nincs?

Figyelt kérdés

A haj, hónalj-, szemérem- és piheszőrzet nagyszerűen magyarázható. De a szakáll és a bajusz tökéletesen értelmetlennek, sőt, nagyon káros dolognak tűnik.


Úgy vélem, csakis olyan ötlet jöhet számításba, mely rögtön magyarázatot ad arra is, miért nincs a nőknek. (S talán az alfajták közti eltérésekre is - miért jóval kevésbé szőrősek az ázsiaiak?) Tudom, a herezsír[testosteron]szint szabályozza, de ez nem válasz az okra.


Viszont kérem, aki az ivari kiválasztással magyarázná, várjon pár hozzászólásnyit, adjunk esélyt másnak! Természetesen elismerve létezését, nekem úgy tűnik, az utóbbi időben valahogy általános bohócként [joker] alkalmazzák rögvest, ha nincs más ötletük. Továbbá, az ivari kiválasztás azért mindig úgy indul, hogy valamelyes előnye tényleg van az adott tulajdonságnak (agancs = fegyver és levélszőnyegkotró), csak aztán sokszor túlcsap (óriási agancs). A szakállnál viszont semmi értelmet sem találtam. Az egyetlen lehetséges, az egészség- és rátermettségjelző szerep kizárható - arra ott a haj, további hasznos tulajdonságokkal is (hővédelem,...).



2016. febr. 15. 08:30
1 2 3
 1/25 anonim ***** válasza:
83%
Ami önmagában nem előny, sőt, akár kisebb hátrány és mégis vígan fennmarad az általában más, valóban előnyös tulajdonsággal van kapcsolva, vagy azoknak mellékhatása. Már miért ne lehetne ok a tesztoszteronszint?
2016. febr. 15. 09:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/25 anonim ***** válasza:
80%

Szerintem az arcszőrzet az eredeti testszőrzetből maradt meg. A szőrzet csökkenése egyes helyeken erősebb volt, máshol gyengébb. Érdekes módon a fej szőrzete bizonyos helyeken még erősebb is lett, pl. a haj különösen hosszúra és erősre tud nőni, ami az emberszabásúak között ritka. Talán hasonló szerepe lehet, mint az oroszlánoknál, dominancia kifejezése, de akár hővédelem is.


A nőknek pedig azért nincs (nem olyan erős), mert így vonzóbbak a másik nemnek. Legalábbis így alakult ki, hogy emiatt vonzóbban lássák a férfiak. Alakulhatott volna akár úgy is, hogy a kopasz fej és a hosszú kecskeszakáll a vonzó egy nőben, de nem így lett.

2016. febr. 15. 09:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/25 anonim ***** válasza:
75%

A nőknek is van. Csak olvass itt is vissza a szépség kategóriában, hogy hányan kérnek tanácsot a bajusz szőrtelenítésére vagy az állon megjelenő szőrszálak miatt.

Nyilván nem olyan erős, mint a férfinál. De ez szerintem azt bizonyítja, hogy a nőknek is volt, csak mivel a sima bőr a szépnek elfogadott, ezért nincs.

Szerintem is ez egy visszamaradt testszőrzet, aminek lehet melegítő, védő funkciója. Pl. nekem nagyon sok, hosszú hajam van és tök jól melegíti a fejemet :D És nyáron is véd a leégéstől :)

De biztosan a hormonoknak is szerepe van benne. Hiszen hormonzavaros nőknél az egyik jel a túlzott szőrösödés.

Meg a bajusz, szakáll megjelenése a fiúknál a férfivá válás egyik jele.

2016. febr. 15. 09:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/25 anonim ***** válasza:
83%

Ha megnézed, az Egyenlítő környékén élő afrikai törzseknél szinte nincs is arcszőrzet, haj is csak viszonylag ritkás és nem nő meg hosszúra. A szőrzet két elsődleges funkciója a hővédelem és a fizikai behatások elleni védelem. A szavannán főleg csak fűfélék nőnek, és marha meleg van, így igazából egyik funkcióját sem látja el az arcszőrzet. Sőt, hővédelem szempontjából még káros is a dús szakáll, szóval náluk eltűnőben van.


Az északabbi népeknél (ahol már azért szoktak lenni komolyabb hidegek is, akár több hónapon keresztül is) egyértelműen előnyt jelent a szakáll hővédelmi szempontja. Továbbá ezeken a tájakon elég sok erdőség is található, arcmagasságban gallyakkal, bozótokkal. A csapódó faágak így kevesebb kárt tesznek az arcban, kevésbé vonják el a figyelmét az esetlegesen vad elől menekülő, vagy arra vadászó embernek, tehát nagyobb eséllyel tud túlélni.

2016. febr. 15. 09:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/25 A kérdező kommentje:

Először is köszönetem minden kedves válaszolónak.


1. (9:21): Tényleg! A csatolódás lehetősége tökéletesen kiment az eszemből.


2-3. (9:23, 9:33) Ez esetben is marad magyarázandóként, miért épp itt (is) maradt meg a testszőrzet. A védő, melegítő szerep nekem nem tűnik megfelelőnek, mert hiszen akkor miért nem maradt meg más testrészeken is?


4. (9:33) Gallyak elleni védelem? Hm... Nem érzem túl meggyőzőnek, mert akkor legalább ilyen mértékben a szem körül várnám a védelmet - bár kizárni sem lehet.


Mindent összevetve, személy szerint nekem eddig a csatolt fönnmaradás tűnik a legmeggyőzőbbnek. Hiányérzetet hagy ugyan bennem: mennyivel szebb lett volna egy "Ez az! Ez hát a feladata." élmény, de hát természet asszony (igen! hiszen szeszélyes...) nem túl sokat foglalkozik az érzelmeimmel. :D

2016. febr. 15. 11:04
 6/25 anonim ***** válasza:
73%

" védő, melegítő szerep nekem nem tűnik megfelelőnek, mert hiszen akkor miért nem maradt meg más testrészeken is? "


Más testrészeken ruhát hordunk.

És más testrészeken is van szőr.

Vajon miért szőrtelenítenek állandóan a nők? Láb, hónalj, sokan már a karjukat is, van, aki a hasát is.

2016. febr. 15. 11:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/25 anonim ***** válasza:
69%

"mert akkor legalább ilyen mértékben a szem körül várnám a védelmet - bár kizárni sem lehet. "


Megvan. :) Egyrészt ott a szemöldök és a szempillák. Bár a szemöldök főként a víz (eső) szembe való csorgását akadályozza, a szempilla pedig egyrészt a por elleni védelmet szolgálja, másrészt a Nap szemkárosító fényének szűrésében játszik szerepet, de ugyanígy védik a szemet a csapódó gallyak ellen is. De ha megnézel egy ősemberkoponyát, akkor többnyire kitűnik az előreugró szemöldökcsont, és a koponyacsont szem körüli részének masszívabb volta is, ráadásul elődeinknél a szem is mélyebben ült a koponyában.

2016. febr. 15. 11:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/25 A kérdező kommentje:

A piheszőrzet szerepe a hőszigetelésben nem jelentős, alapvetően tapintásra és szélérzékelésre szolgál.


Arc, hővédelem: elvileg rendben, de akkor más testtájakon miért nem? Nem bonyolultabb északon egy arcvédőt/sálat hordani, mint nekünk az inget vagy nadrágot; a szaharai népek jól megvannak vele egy életen át.

2016. febr. 15. 11:18
 9/25 anonim ***** válasza:
72%

"Arc, hővédelem: elvileg rendben, de akkor más testtájakon miért nem?"


Jó a kérdés. Nos, agyunk használja fel az egész szervezetünk által felhasznált energiamennyiség kb. 40%-át (!), ráadásul közel gömb alakú a koponyánk, tehát a legnagyobb tömeghez a legkisebb felület párosul, ergo nagyon rossz önmagában a hűtése. Ez is szerepet játszik abban, hogy olyan bőséges vérellátottsággal rendelkezik agyunk, hogy a vér által sok hőt lehessen elszállítani, ha szükséges. Plusz még ott vannak a fülkagylók, amik ugyancsak többfunkciójú dolgok: nem csak a hallás javításában játszanak szerepet, hanem radiátorként is működnek, a felesleges hő leadása szempontjából (ezért is a fülkagylók bőséges vérellátása). Nagyon jó példa erre a róka: a sarki rókának pici fülkagylói vannak, a vörös rókának már lényegesen nagyobbak, a sivatagi róka meg már egész mókásan nagy fülekkel rendelkezik. Vagy pl. ott vannak az elefántok, nagy agytérfogat, Egyenlítő környéki élettér, óriási fülei vannak, amik jórészt csak a hűtés célját szolgálják.


A test többi részén is több szőr volt rajtunk cirka félmillió évvel ezelőtt. De mivel délről vándoroltunk észak felé, és ez gyorsabban történt mint ahogyan az evolúció időben követni bírta volna a vándorlásokat, így csak relatíve ritkás maradt a szőrzetünk a testünkön. Annál is inkább, mert ebben az időben már ismertük, hogy a leölt zsákmányállatok bőrét-szőrét-prémjét fel tudjuk használni testünk melegen tartására, tehát e téren már nem is működött olyan hatásfokkal a kiválasztódás, magyarán kevesebben estek áldozatul a "szőrnélküliségnek". A testet be tudtuk takarni, de az arcot nem (különben nem láttunk volna, és akadályozta volna a lézést), így az arcon jobban erősödött a szőrzet, mint a test többi tájékán.

2016. febr. 15. 11:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/25 A kérdező kommentje:

"de ugyanígy védik a szemet a csapódó gallyak ellen is"


Hogyne, ezt nem is cáfolom, csak nem tűnt túl erős magyarázatnak, mert (s hibáztam abban, hogy nem tettem rögtön hozzá): "...azzal együtt, hogy a hátrányai viszont nagyon is szembeötlőek".


Koponya rossz hőleadóképessége: pontos megfigyelés - de szerintem az ellenkező malomra hajtja a vizet, hiszen inkább kíván hűtést, a szakáll viszont csak fűtésre felel meg (hőügyileg).


(Mellékkérdés: a bajusz mindössze a szakáll része? Szerintem igen.)


Két új gondolat.


1. Az első válaszolót (kapcsolt maradvány) erősíti nagy mértékben, hogy a nemi különbséget is megmagyarázza. (Hiszen hőre, gallyvédelemre a nőnek is szüksége lenne.)


2. Talán mégiscsak találtam egy hasznos tulajdonságát: messziről is feltűnő nemi jelleg. A szörmékben már nem látszott a mell, s nem igazán volt testhezálló sem az a ruházat. :D Viszont törzsi szinten nagy jelentősége lehetett, hogy a távoli fajtárs szintén egy jó eséllyel békés nőstény-e, vagy pedig egy herezsírtól könnyen bepöccenő hím, esetleg ráadásul szomszéd törzsbéli, uzsonnát kereső... S ez is magyarázza a nemi különbséget.

2016. febr. 15. 11:41
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!