Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Lehet úgy kizárni egy sorozat...

Lehet úgy kizárni egy sorozat korlátosságát, ha megnézzük a határértékét (n->végtelen) és ha +végtelenbe tart, akkor nem lehet korlátos, hiszen felülről nem korlátos?

Figyelt kérdés
2016. dec. 12. 09:42
 1/10 anonim ***** válasza:
Persze; ha egy sorozat nem korlátos, akkor azt kell belátni, hogy vagy +-végtelenbe tart, vagy azt, hogy a kettő között ugrál (például a (-2)^n sorozat ilyen).
2016. dec. 12. 13:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 dq ***** válasza:

@1:


Vagy mondjuk valami véges szám és a +inf között oszcillál.


Pl 1/abs(sin(n) ilyen, nem korlátos, de, nem tart sem végtelenbe, sem nem "ugrál" +- inf között.

2016. dec. 14. 16:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:

Sajnos ZH-ban nem fogadták el a megoldásomat. Nem igazán értem miért. Konkrét feladat: Igazolja, hogy az an=(n^2)/(n+1) sorozat nem korlátos!


Megnéztem a limeszét, ami +végtelennek adódott, és ebből azt a következtetést vontam le, hogy nincs felső korlátja, így nem lehet korlátos sem. Hol a hiba?

2016. dec. 15. 14:17
 4/10 anonim ***** válasza:
Gondolom azért nem fogadták el, mert nem volt jó a levezetésed arra, hogy ez a végtelenben végtelenbe tart. Mást nem nagyon tudok elképzelni.
2016. dec. 15. 14:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:
Leosztottam a számláló és a nevező összes tagját n-nel (azaz a nevező legnagyobb fokszámú tagjával), megnéztem mi hova tart... még nyilakkal is odaírtam h mi hova tart :)
2016. dec. 15. 15:29
 6/10 dq ***** válasza:

Utána megmutattad, hogy ez elég?


Gondolom a korlátosság definícióját kellett volna tagadnod, belátnod hogy semmilyen K-ra nincsen n0, hogy |a_n|<K minden n>n0 esetén.

Hiszen minden K-ra és minden n0-ra létezik n1(K,n0), n1>n0, hogy |a_n1|>K. És konkrétan megadni egy ilyen n1(K,n0) függvényt, mondjuk 2*|max{1,K,n0}| vagy ilyesmi már jó.


Késõbb el fogják fogadni azt is, amit írtál..

2016. dec. 15. 16:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:
Azt írtam, hogy "mivel a sorozat értékei a +végtelenbe tartanak, ezért felülről nem korlátos, így nem korlátos a sorozat", vagy hasonló megfogalmazásban.
2016. dec. 15. 18:01
 8/10 A kérdező kommentje:
4 pontból 0 pontot kaptam a feladatra.
2016. dec. 15. 18:02
 9/10 dq ***** válasza:

Én megadtam volna a 4 pontot.

(Mást nem igazán tudunk mit mondani.)

2016. dec. 15. 18:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
Amikor kiosztották, miért nem kérdezted meg?
2016. dec. 15. 18:40
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!