Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A csokoládén kívül létezik...

A csokoládén kívül létezik más élelmiszer, vagy alapanyag, ami növeli a boldogsághormont? Egyáltalán bizonyított ez a csokival kapcsolatban?

Figyelt kérdés
Tudtommal már tényként kezelik eme jótékony hatását a csokoládénak. Én nem szeretem az édességeket, viszont a garnélánál érzem ezt a hatást. Mindig megkívánom mikor rossz a kedvem, és érezhetően jobb lesz tőle a hangulatom. Lehet abban is valami olyan anyag ami ilyen hatást fejt ki? Vagy az egésznek semmi alapja a csokinál sem azon kívül, hogy az emberek zöme szereti és csak bemeséli magának?
2018. okt. 3. 07:41
1 2
 1/17 Wadmalac ***** válasza:
100%

Valóban vannak élelmiszerek, amelyek kiváltanak némi boldogsághormon-termelés növekedést a fogyasztáskor.

A csokoládé, kicsit minden édesség, a sajtok, egyáltalán a tejtermékek, pl. joghurt, kis mennyiségben a vörösbor, a füstölt húsételek, élesztős kelt tészták.

2018. okt. 3. 07:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim ***** válasza:
100%

A kakaós ital is a csokihoz hasonló hatású.

A chili paprika hatására endorfin termelődik.

(Irodalom: A chili - Hogyan termesszünk és tartósítsunk chiliket és más paprikákat - Kay Maguire 2015)

A fokhagyma meg vitalitásnövelő hatású.

(Irodalom: A fokhagyma titkai - Bernard Montelh 2013)

A méznek is tapasztaltam erőnlét fokozó hatását, de csak az olyannak ami természetes állapotában van ahogy a lépből kipergetik.

2018. okt. 3. 07:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 A kérdező kommentje:
No, ha már csili, tegnap pont csilis fűszerezésű garnélát ettem, akkor lehet inkább attól lett jó kedvem :-D
2018. okt. 3. 08:31
 4/17 Wadmalac ***** válasza:
100%

"A méznek is tapasztaltam erőnlét fokozó hatását, de csak az olyannak ami természetes állapotában van ahogy a lépből kipergetik."

?

Pontosan ebben az állapotban van az üvegben is. A mézet nem kell hőkezelni az eltarthatósághoz és a sterilitáshoz, mindkettőről gondoskodik a saját összetétele.

2018. okt. 3. 08:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 Wadmalac ***** válasza:
100%

Tényleg kihagytam a csípős dolgokat. Érdekes, hogy a kapszaicin nem mindenkinél vált ki endorfin-termelést. Kábé ez különbözteti meg a csípős ételek kedvelőit a kerülőitől.

Én spec csípem, ha csíp. :D

2018. okt. 3. 09:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 anonim ***** válasza:
Mit tekintesz boldogság hormon növelésnek? Bármi kiválthat boldogság hormon termelést pl nyertél valamit megdicsérték stb. Vagy csak ugy tekinted hogy pl tudtodon kivül volt valamiben csoki és utána boldog leszel töle? De igyis képes az összes étel kiváltani ami nem okoz undort.
2018. okt. 3. 09:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 anonim ***** válasza:

Egy fura hír: Orosz tudósok szerint még a fenekelés is endorfint termel. Többek között ezért lehet kedvelt része a BDSM kedvelőinek.

Más források szerint meg a kellő ideig végzett monoton sport (például futás) is elkezd endorfint termelni.


# 4: Amit a termelőktől lehet venni, az valóban természetes állapotában van az üvegben is. De valahol olvastam hogy a hipermarketi mézeket pasztörizálják és E-betűs marhaságok is kerülnek bele. Méhész könyvek érintőlegesen említik is azt hogy a méhpempőhöz hasonlóan a mézet is el lehet rontani például hőkezeléssel vagy akár tartósan erős fényhatással is. Ahogy a növényi ételeket is "el lehet rontani" főzéssel. Nyers állapotában vannak benne a szükséges enzimek és vitaminok. Csukott szemmel bármikor megmondom íz alapján hogy melyik a hőkezelt méz és melyik a természetes állapotú. Ég és föld a különbség a hatásában is.

2018. okt. 3. 09:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 Wadmalac ***** válasza:

"De valahol olvastam hogy a hipermarketi mézeket pasztörizálják és E-betűs marhaságok is kerülnek bele."


Ha van ilyen, az konkrétan büntetendő csalás. A méz fontos összetevőit károsítja a magas hő (és a hosszú ideig ható közvetlen napfény is). Ez a hőkezelés és plusz romlásgátló, állagjavító anyagokkal felturbózás csak a műmézekre illetve a széthigított és cukorral felsrófolt mézekre lehet igaz, mert azok enélkül megromlanak, de nálunk ez teljesen illegális. Ha elő is fordul ilyen csalás, tutira ritka jelenség, szóval a "bolti méz" és a termelői közt nem lehet különbség.


Endorfin: rengeteg dolog ki tudja váltani a termelődését, stresszhelyzet, baleseti sokk, fájdalom, akár egy megszokott napi rutin is (minden reggeli kávécigi kombó), rendszeres sporttevékenység, intellektuális örömforrás, mondjuk jó film, könyv, sok minden.


Konkrétan itt szerintem azok az ételek érdekesek ebből, amelyek összetételük vagy ízélményük révén közvetlenül beindítják ezt a folyamatot.

2018. okt. 3. 09:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 A kérdező kommentje:
#8. Igen, inkább erre vagyok kíváncsi, mert van az a lelki állapot, amikor már semmilyen tevékenység nem tudja az embert kiemelni a depresszióból, egykedvűségből. Mikor képtelen az ember bárminek is neki állni. És akkor jönnek a csokipártiak, hogy hmm. ettől mindjárt jobban vannak kicsivel. Én így vagyok a garnélával, csak nem engedhetem meg magamnak sűrűn, de ha szarul vagyok, az utolsó vasamat is ráköltöm.
2018. okt. 3. 10:33
 10/17 anonim ***** válasza:

Depresszió ellen próbáld ki az érintetlen természetben való sétát vagy kerékpározást. Erdős legyen mindenképpen és embermentes vagy kellően távol legyen a civilizáció. Én a határ és Bécs közti nemzeti parkban szoktam feltöltődni, nem is akármennyire. Kerékpárral szoktam ott kirándulni. Nem túlzás de kb. 20 évvel érzem fiatalabbnak magam olyan túra után, persze Bécsig is el szoktam tekerni, tehát a mozgás is lényeges lehet.

Erdőfürdőzés néven említik is a neten az erdő jótékony hatását. A róla szóló könyvek a fák által kibocsátott anyagokat is említik, de lehet hogy egyszerűbb a magyarázat: Az az ember ősi otthona. Ingyen van és káros mellékhatása sincs, ki kell próbálni. Idehaza meg például a Bakony vadonja egész jól érintetlen. Ami azért lényeges, olyan erdőkben sokkal jobb a levegő mint például egy városban. Ha sportol valaki akkor erdőben tegye és ne egy forgalmas városban.

2018. okt. 3. 10:52
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!