Kezdőoldal » Utazás » Előkészületek » Mennyi kezdő tőkére van...

Mennyi kezdő tőkére van szükség Svájcba költözéshez?

Figyelt kérdés

Úgy, hogy fedezze a kiadásokat, albérletet pár hónapra, amíg nem sikerül elhelyezkedni fixen ?


Tapasztalat?

Van aki kint él?



2022. nov. 6. 21:46
1 2
 11/17 anonim ***** válasza:
47%
10- nem kamuzok, itt elek kb. 30 eve, de meg Milkat nem lattam. A haverod valoszinü Nemetorszagban vette.
2022. nov. 7. 10:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/17 A kérdező kommentje:
Én szoktam nézni vlogokat YouTube -on kint élő magyaroktól, azt mondjak, hogy ők nem mondanák, hogy az élelmiszer sokkal drágább lenne, max mondjuk ha bio cuccokat vesznek... Ők azt mondják, hogy nem az alap dolgok az igazán drágák, hanem mondjuk egy étterem, fodrász, valami programolas.. Nem tom mi igaz ebből. Linkelem a csávot, akit hallgattam. Ha van valakinek türelme megnézni, légyszi írja le, hogy mennyire ért egyet a pasival.
2022. nov. 7. 11:13
 13/17 A kérdező kommentje:
2022. nov. 7. 11:14
 14/17 anonim ***** válasza:
100%
Szolgáltatások szinte minden nyugati országban jóval drágábbak, mint nálunk. Orvosi ellátás biztosítási rendszere sem úgy működik, mint nálunk. Ha nagyon alap biztosítást fizetsz, akkor sok mindenre még pluszban fizethetsz, ha szükséged van valamilyen ellátásra. És egyáltalán nem olcsó.
2022. nov. 7. 12:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/17 NTBS ***** válasza:
72%
Nyűjts minél többet. Legfeljebb megmarad tartaléknak.
2022. nov. 7. 20:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/17 anonim ***** válasza:

Én anno majd 15 éve a Londonban megspórolt kb 5000 CHFnyi pénzemmel jöttem ki, de állás az már várt rám. Zürichtől 20km-re lévő faluban kezdtem egy 2 szobás lakással 1200 CHF/hóért, 3 havi kaucióval tehát kijött az 5000-emből, de persze a fizum már jött is a következő hónapban amiből nevetve kifizettem. Simán belefért havi 2 repjegy Pestre (fiatalon kellett valahogy bulizni mert Zürich etéren siralmas), meg évente egy-két nagyobb nyaralás. Jó, a repjegyek azóta duplájára mentek fel de szerencsére a fizum is majdnem. Persze családdal már nem ugrálok olyan könnyedén, de a kérdező gondolom még ott nem tart. Szingliként/párként nagyon jól ki lehet jönni. Ha egy párból mindkét ember dolgozik akár csak minimálbéren, luxus életet lehet élni (és ilyenkor kéne félretenni mert családdal már más a prioritás, fiatalon én erre sajnos nem gondoltam annyit mint kellett volna, bírható így is de amúgy könnyebb lenne sokkal)


Igen, van egy-két kaja amit lehet magyar áron is venni de azért nem az az általános. Talán ha mindenből gazdaságosat vesz az ember akkor a magyar árakon lehet ellátni magadat.

Általában ahol élő emberrel kell interakcióba lépned, ott marha sokat kell fizetni, még az emelt magyar áraknak is a többszörösét: fodrász, manikűrös, orvos, masszázs, étterem, villanyszerelő, kocsi szervíz, stb.


Milka csokit én se láttam itt a 15 év alatt. Mondjuk van pár bolt ahova soha nem tettem be a lábamat (Denner, Aligro), lehet ott rejtőzködnek ;)


3000 ft egy csokiért lehet, ha valami praliné vagy az a megatábla csoki, de egy sima tábla csokiból még a prémium is max 4-5 frank (max 2000 ft) de az átlag az inkább 2 frank (~800ft)

2022. nov. 15. 09:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/17 anonim ***** válasza:

Amúgy kérdező: ha csak 4-5 év múlva tervezel kiköltözni, még korai a túlzott informálódás. Addig még nagyon sok dolog történhet, Mo kiléphet az euból, kitörhet a 3. vh vagy mittomén. Mindenesetre a helyzet nagyon más lehet, lehet Svájc sem marad a fő célpontod addigra. Persze jó már időben megfelelő irányba orientálódni, de a részletek kevésbé fontosak még.


Az biztos hogy bárhova is tervezel költözni, kell egy kezdő tőke amivel legalább albit/kauciót ki tudod fizetni ha kell, de szerencsés esetben is el kell tartanod magad az első fizuig ami akadozhat is az elején (hallottam sok horror sztorit a svájci kisokoson, átverték, nem fizettek, vagy csak technikai okokból hónapokig nem érkezett meg az első fizu, stb)

Persze lehet luxus módon is, én félig olyan voltam: cég intézte az engedélyt, kaptam repjegyet meg 1 hét hotelt/szabit lakáskeresésre (mint kiderült az marha kevés erre de végül csak sikerült), ingyen telefon teljes EU flatrate-el korlátlan adattal + otthonra cég fizette az internetet, és persze azonnal jött a fizu. Ennél jobbakat is hallottam: volt akinek fizettek lakást is és volt aki cégautót is kapott vagy minimum egy GA-t (korlátlan vonat/hajó/buszhasználat egész Svájcban), de azok inkább vezető pozíciók és/vagy salesesek.


Én csak mezei diplomás IT-sként kaptam a "félluxust".


Ami még biztos: a jó angol tudás mindenhol alap, anélkül kb egy neandervölgyiként kezelnek aki beszélni se tud. Ez attól független hogy melyik országba mész.


A függő pedig a helyi nyelv, ezt nem lehet eléggé hangsúlyozni. Svájcban német nélkül csak nagyon speciális és keresett tudással tudsz elhelyezkedni (kb ha a munkáltató van kényszerhelyzetben emiatt), de NAGYON elvárják hogy tudjál németül. (a sviccer az nem fontos munkához). (persze ha francia részre mész akkor francia, ha olasz akkor olasz, de a cél 95%-ban szerintem a német terület szokott lenni). Vannak országok ahol nem várják el hogy rögtön beszéld a helyi nyelvet, csak idővel (pl benelux és skandináv országok). Na Svájc nem ilyen. Rettentő sok ember közül válogathatnak, ezért nem a macerás eseteket választják.


Itt senki nem fog hasraesni attól ha 3-4 nyelven beszélsz, sőt az inkább alap. Gyerekeim sulijában (ZH kanton) már elsőbe lépve az osztály fele tudott legalább 2 nyelven, kb a negyede 3 nyelven és egy páran 4 nyelven beszélni. Folyékonyan. (én is csak csodálkoztam de vannak ilyenek. Pl apuka arab, anyuka spanyol, gyerekkel az anyanyepven beszéltek, egymással meg angolul (gyerek azt beszélte először), az oviban meg ráragadt a sviccer német)


Az enyémek 3-al indultak de csak mert születésüktől fogva foglalkoztam ezzel. (azóta a nagyobbik a 4.-et tanulja, ha a dialektust nem számítjuk)


Szóval angol/német a minimum. B1-es szintet szoktak mondani minimumnak de szerintem B2 a reális kezdetnek.

2022. nov. 15. 10:56
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!