Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Érvényesíthetek családi...

Érvényesíthetek családi járulékkedvezményt?

Figyelt kérdés

Tavalyi évben a családi adó- és járulékkedvezményes adóelőleg nyilatkozatot a férjem nevére írtuk csak, mert elég nagy volt a jövedelme ahhoz, hogy teljes egészében ki tudja használni.

Az adókedvezményt teljes egészében ki is használta, és járulékkedvezményt is érvényesíteni tudott esetében a munkáltatója.

Év közben nekem sajnos úgy alakult, hogy nagyon alacsony lett a jövedelmem.


Megtehetem ezt most az éves adóbevallásban:

- A családi kedvezményből levonjuk azt az összeget, amit a férjem munkáltatója év közben járulékkedvezmény címen már érvényesített.

- A fennmaradó összeget pedig teljes egészében én veszem igénybe, úgy, hogy a teljes jövedelmem után nem kell fizetni adót, és az év közben befizetett tb járulékaimat is visszaigénylem.


Nekem ugyebár így vissza fog járni az összes befizetett adóm, és járulékom. A férjemnek pedig meg kellene fizetnie az összes szja-t, amit év közben nem vontak tőle a nyilatkozat miatt. Viszont ugye az adó-visszatérítés miatt mégsem kell megfizetnie.

Ez így teljesen szabályos?



Az egész csak azért érdekes, mert ahogy számolom:

- Ha év elején már tudtuk volna, hogy mekkora jövedelmeink lesznek, és úgy adjuk a nyilatkozatot, hogy mindketten a jövedelmünknek megfelelően ki tudjuk használni, akkor egész évben csak adókedvezményt tudtunk volna érvényesíteni. Nem jutott volna keret járulékkedvezmény igénybevételére. - Tehát rosszabbul jártunk volna azzal a pénzzel, amit járulékkedvezmény címén év közben a férjemnek jóváírtak, és amit most én visszaigényelek járulékkedvezmény címen.

- Mindez persze csak azért, mert az adóval nem kell foglalkozni, mivel azt adó-visszatérítés címén úgysem kell megfizetni.


2022. máj. 2. 19:06
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:

Ezt csak en nem ertem?


Ha adokedvezmeny helyett jarulek kedvezmenyt akarsz ervenyesiteni, kevesebb penzed marad!


Pl.

10 000 ft adokedvezmeny helyett kapsz 1500 ft jarulekkedvezmenyt.

2022. máj. 2. 19:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 A kérdező kommentje:

Bízom benne, hogy csak Te nem érted!


1.

Az a bizonyos adókedvezmény nem az, hanem csak adóalapot csökkentő kedvezmény. Azaz a 10.000 forintos kedvezmény után nem kell megfizetni 1500 forintot, ami ugyebár ugyanannyi mint az 1500 forintos járulékkedvezmény.


2.

Igen, inkább választanám magamnak a járulékkedvezményt mondjuk 1500 forint értékben, még úgy is, ha ezzel a férjem fizetendő adója megemelkedik 1500 forinttal. És, hogy miért, azt leírtam (mivel az adó-visszatérítés miatt ezt az összeget nem kell befizetnie).

2022. máj. 2. 20:44
 3/14 anonim ***** válasza:
Te egy zseni vagy!
2022. máj. 2. 20:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 A kérdező kommentje:
Valami nem jó abban, amit leírtam?
2022. máj. 2. 21:09
 5/14 anonim ***** válasza:
48%
A már ellőtt járulékkedvezmlnyt nem lehet módosítani.
2022. máj. 2. 22:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 A kérdező kommentje:

A férjem nevére már év közben ellőttünk kb. 200.000 forint járulékkekdvezményt, ami ugyebár azt jelenti, hogy elhasználtunk a csal.kedvezményből kb. 1.334.000 pénzt. Ezt nem is akarom (tudom) módosítani.

Viszont a 3 gyerek után van összesen 7.920.000. kedvezmény. Ugyebár ezt csökkentem az 1.334.000-rel, akkor marad még fel nem használt kedvezmény 6.856.000. Na ha az éves bevallásnál ezt a kedvezményt én veszem igénybe, akkor én vissza tudom igényelni az összes járulékomat.

Ez ugye a férjem bevallásnál azt jelenti, hogy neki mégiscsak a teljes jövedelme után kell Szja-t fizetnie, de az adó-visszatérítés miatt mégsem kell befizetnie semmit.


Ha ezt nem játszanám el az éves bevallásunknál, akkor a férjem egyenlege nem változna, viszont nálam csak a befizetett szja-előleget kapnám vissza a visszatérítés miatt. Így viszont visszanéz hozzám a TB-járulék is.


Így már világos, hogy mi lenne a kérdésem? Így szabályos?

2022. máj. 2. 22:59
 7/14 anonim ***** válasza:
Nem is olyan régen volt itt egy ugyanilyen kérdés, ahol kiveséztük, hogy miért nem jó megoldás, keresd azt vissza.
2022. máj. 2. 23:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 A kérdező kommentje:
Esetleg be tudod linkelni? Próbáltam utánanézni, de nem találom.
2022. máj. 2. 23:40
 9/14 anonim ***** válasza:
Végigpörgettem, de azóta már vagy 100 másik kérdésre válaszoltam, most nincs meg.
2022. máj. 2. 23:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 A kérdező kommentje:

Esetleg keresőszavakat tudsz hozzá, hogy, hogyan keressem?

Gondolom nem akarod megint leírni ?! :)

2022. máj. 2. 23:44
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!