Immateriális javak?

Figyelt kérdés

Nemrég írtam ki egy egyszerű kérdést ide, de lehet, hogy nagyobb "problémára" mutattak rá ezzel, és találkoztam egy számomra teljesen új kifejezéssel.


A kérdés ez volt: https://www.gyakorikerdesek.hu/uzlet-es-penzugyek__sajat-val..


Kaptam egy ilyen választ: "Persze a tárhely szolgáltatónak mindegy ev vagy magánszemély, csak nektek nem, mert az immateriális javakként nyilván kell tartani, esetleges megszűnés esetén az értékét leadózni ami ki tudja korrektül becsülve mennyi, ezért írtam, hogy az évente elszámolható pár ezer forint érdekében nem érdemes bevinni a vállalkozásba.".


Hát ez nekem teljesen új...


A lényeg az, hogy még anno (3-4 éve) apukámnak csináltam egy weboldalt, aki egyéni vállalkozó, KATA-s, alanyi adómentes. Ő 99%-ban magánszemélyeknek nyújt szolgáltatást, nekik számláz, nem nagy bevétellel, kb. havi 100-150 jön neki ebből, ilyen kis plusz jövedelem. Azt viszont teljesen elfelejtettük, hogy a weboldal még mindig az én nevemen van. Arra jutottunk, hogy az egyéni vállalkozás nevére tesszük, mert még az is lehet, hogy eladjuk a weboldalt, és gondolom csak így lehet számlát adni róla. Na de én azt hittem, hogy egy KATA-s, alanyi adómentes egyéni vállalkozónak, aki magánszemélyeknek nyújt szolgáltatást nincs más dolga, mint a havi 50.000Ft-os adó, bevételi nyilvántartás és az éves bevallás.


Ha én ingyen átadom a weboldalt apukám egyéni vállalkozásának, majd ő pénzért eladja, akkor van valami más teendő a szokásosakon kívül? Mi ez az immateriális javak, milyen nyilvántartás kell erről? A weboldal biztosan 1 millió forint alatti összegért lesz eladva.


Vagy inkább legyen apukám a tulaj, mint magánszemély, és így is eladhatja majd és adhat róla számlát, mint egyéni vállalkozó?


Ez nekem nagyon új, nem értem...



2022. jún. 10. 21:14
 1/10 anonim ***** válasza:
100%
Könyvelőtök nincs?
2022. jún. 10. 21:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:

Nincs, mert eddig teljesen egyszerű volt a dolog. Szimpla szolgáltatás nyújtás magánszemélyeknek, havonta 50 ezer befizetése, e-számla,bevételi nyilvántartás, meg az éves bevallás. A bevallás miatt kértünk anno segítséget, de már tudjuk hogy hogyan kell csinálni...


Most viszont eladnánk a weboldalt, de teljesen elfelejtettem, hogy még az én nevemen van.


Azt hittem anny az egész, hogy átrakom az egyéni vállalkozás nevére. Ha megveszik, akkor lesz egy domain lemondó nyilatkozat, egy adásvételi, meg adok róla egy számlát, felviszem a bevételi nyilvántartásba és kész...


Ezek szerint nem így működik?

2022. jún. 10. 21:34
 3/10 anonim ***** válasza:
"Na de én azt hittem, hogy egy KATA-s, alanyi adómentes egyéni vállalkozónak, aki magánszemélyeknek nyújt szolgáltatást nincs más dolga, mint a havi 50.000Ft-os adó, bevételi nyilvántartás és az éves bevallás." - nagyon sokan ezt hiszik sajnos, aztán csak akkor eszmélnek, amikor már megtörtént a baj és/vagy a nav jogkövetési vizsgálatot rendelt el.
2022. jún. 10. 21:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:

A "baj" még nem történt meg, amit csinálunk, vagyis inkább csinál apukám, az teljesen rendben van, legaláis, utánajártunk, akkor kértünk segítségét tanácsadóktól stb. Itt ami teljesen új dolog, a weboldal eladása, a saját weboldal.


Olyan volt már, hogy csináltam másnak, benne is van ez az ÖVTJ, de az eleve az ő nevére ment stb., de most a saját szellemi tulajdonomat adnám tovább, el...


Ez hogyan kell megoldani akkor, ha nem a hétköznapi módszerrel?

2022. jún. 10. 22:12
 5/10 anonim ***** válasza:
Ezt itt egy jóérzésű szakértő sem fogja leírni. Az információk hiánytalan ismerete nélkül, nem lenne túl szakmai válaszolni erre.
2022. jún. 10. 23:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:

Hát igazából annyi a helyzet, hogy adott egy weboldal, aminek én vagyok a tulajdonosa, én csináltam, jogilag teljesen tiszta, vagy minden fizetve van rajta, vagy ingyenesek a dolgok.


Elfelejtettem apukám nevére tenni (ettől függetlenül természetesen nem baj, hogy használja, én ugye engedem), aki használja, mint egyéni vállalkozó, aki KATA-s, alanyi adómentes, szolgáltatást nyújt 99%-ban magánszemélyeknek.


Most az egyéni vállalkozás nevére akartam tenni az egészet ingyen (mármint hogy nem eladom neki, hanem "ajándékba"), de találkoztam ezzel az új kifejezéssel, az immateriális javakkal, így nem tudom, hogy hogyan tovább, hogyan kell ezt kezelni, nyilván tartani stb.


Mi lenne a jó megoldás, legyen az egyéni vállalkozás nevén, legyen az ő nevén, és így is használhatja, vagy akár maradhat így is...


Igazából el is akarnánk adni, úgyhogy nem tudom, mi lenne a jó. Ja szimplán az ő nevére megy, akkor is adhat számlát róla és akkor is szóba kerül ez az immateriális javak? Vagy ott a kiskapu (bár én ezeket nem szeretem), hogy a vevőnek átadom "ingyen"...


Igazából ez minden. Lehet hétfőn keresek egy könyvelőt...

2022. jún. 11. 00:12
 7/10 anonim ***** válasza:
Úgy járnál a legjobban.
2022. jún. 11. 08:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:

Mármint melyikkel? Hogy a nevére megy simán, vagy ha el akarjuk adni, akkor úgy csinálunk, mintha ingyen adtam volna tovább?


Mert ha jól tudom, ha simán a nevére megy, akkor nem kell ezzel az immateriális javakkal foglalkozni, viszont mivel a saját tulajdona lesz, ezért használhatja, mint egyéni vállalkozó, és el is adhatja a weboldalt, és adhat is arról is számlát. Ez így van, ugye?

2022. jún. 11. 09:37
 9/10 anonim ***** válasza:
Az úgy járnálna legjobant arra értettem, hogy hétfőn keresel egy könyvelőt.
2022. jún. 11. 10:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:
Jah... 😂
2022. jún. 11. 10:41

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!