Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Ha nincsen bejelentett munkam...

Ha nincsen bejelentett munkam hanem magam szerzem a bevetelemet ami a havi atlagber alatt van kell valamit csinalnom? Adobevallas vagy barmi? 25 ev alatti vagyok. A TB-t fizetem. Hogy megy ez?

Figyelt kérdés
A 25 ev alattiaknak csak az atlagberen feluli jovedelmukbol vonjak az SZJA-t akkor nalam ez hogy mukodik?
márc. 11. 23:40
1 2
 11/16 anonim ***** válasza:
NAV liked this
márc. 12. 18:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/16 A kérdező kommentje:

19 eves vagyok. Sajnalatos modon az iskolaban a vallalkozasokkal/adozassal kapcsolatban nem mondtak semmit. Semmi felkeszites semmi segitseg nyujtas

De akkor tudnatok segiteni? Vallalkozas azon belul evente kell adobevallas? Mostmar ertem hogy ehez igenyelni kell adoszamot.

márc. 12. 19:29
 13/16 anonim ***** válasza:

Azt írod, hogy 3 pár ajándék cipővel kezdődött. Gondolom, hogy nem tetszett, nem volt megfelelő a mérete, ezért továbbadtál rajta.


Ez adójogilag nem üzletszerű tevékenység, hanem ingóságértékesítés magánszemélyként. Ami évi 600 ezer forint bevételig nem adóköteles, és a bevallásban sem kell szerepeltetni.


Azért tettem fel azt a kérdés, hogy milyen tevékenységről is beszélünk?


Viszont abban az esetben, ha "vérszemet" kapsz, és elkezdesz rendelgetni/vásárolni cipőket (bármit), hogy majd magasabb áron eladd, az már üzletszerű és kereskedelem kategória. Adószám birtokában végezhető, de nem magánszemélyként. Ide már legalább egyéni vállalkozás kell. Az pedig nem fogja 1-2 cipőért megérni az utána befizetendő közterhek miatt.


Milyen módon végezhet valaki üzletszerű (gazdasági) tevékenységet?


1./ Adószámos magánszemély

Ez általában kézműves termékek készítésénél, oktatásnál (idegen nyelv oktatás, felkészítés vizsgákra), valamint szaktanácsadásnál működhet, ha nem ez a legalapvetőbb megélhetési forrásod. Például van mellette munkaviszonyod, vagy valamilyen ellátásban részesülsz -> GYES mellett csinálod.


2./ Egyéni vállalkozó

A végzett tevékenységre adószámot kell igényelni az adóhatóságnál. Annak birtokában végezhető. Kötelező hozzá telephelyet/székhelyet biztosítani, ahol meg kell, hogy találjon fizikailag az adóhatóság. Ha ez nem teljesül, törlik az adószámod! Az egyéni vállalkozóknak különböző adózási lehetőséget biztosít a törvény, kinek mi felel meg leginkább, azt többnyire egy hozzáértő könyvelővel kell még előtte átbeszélni. Vannak olyan tevékenységek, amire kötelezően előír egyéb kapcsolódó jogszabály végzettséget. Például betegápolásra egyéni vállalkozást csak úgy nem indíthatsz, ha nincs meg hozzá a megfelelő végzettséged. Szerintem ez logikus. Mint ahogy villanyszerelést sem végezhet bárki.


3./ Gazdasági társaság alapítása

A gazdasági társaság formájának megfelelően különböző előírásokat, feltételeket szab a törvény hozzá (Zrt., Kft., BT., egyéni cég stb.). A gazdasági társaságokat a cégbíróság tartja nyilván. A nyilvántartásukba bejegyzett adatok teljesen nyilvánosak, azokat bárki megtekintheti. A megszüntetésük nem olyan egyszerű, akár több évet is igénybe vehet:

- felszámolás (ha fizetésképtelen a társaság)

- végelszámolás (ha fizetőképes, de tevékenységét már nem akarja folytatni)

- csődeljárás (a társaság megmentését szolgálja, ha nem jön össze, akkor átvált felszámolásba)

márc. 13. 05:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/16 A kérdező kommentje:
Es mondjuk egy egyeni vallalkozasnal evi adobevallas van vagy havonta kell adozni?
márc. 13. 06:59
 15/16 anonim ***** válasza:
Ezt is egyéni vállalkozása válogatja. Többféle adózási lehetőséget kínál a törvény/jogszabály, mindig az adózó dönti el, hogy neki melyik lenne a legmegfelelőbb. Ehhez szoktak tanácsot kérni könyvelőktől, mivel ők maguk nem értenek hozzá.
márc. 13. 17:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/16 A kérdező kommentje:
Koszi szepen a segitokesz valaszokat. Akik meg csak rosszindulattal tudnak hozza allni egy egyszeru kerdeshez aminek nem tudjak az elozmenyeit azok nem ertem mit csinalnak itt.
márc. 13. 21:31
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!