Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » Hogy zajlik a hagyatéki eljárás?

Hogy zajlik a hagyatéki eljárás?

Figyelt kérdés

Édesapám múlt hónapban elhunyt, a falusi önkormányzat hagyatéki eljárást indított. A gond az, hogy elég szegény körülmények között éltünk, egyedül nevelt fel mert anyum elhunyt még gyerekkoromban. 18 éves voltam, mikor ajándékozási szerződés által enyém lett a ház tulajdonjoga, ő lett a haszonélvező. Együtt éltünk, holnap mennem kell eljárasra, igazolnom kell hogy enyém a ház? A haszonélvezési jog pedig a bútorokra vonatkoznak? Ezek mind szedett, használt bútorok semmi értéke nincs.

Más tárgya,ingatlana nem volt apumnak csak a kis nyugdíja amit fel kelett vennem 12.ével, mert nem tudtam zárolni a bankszámláját.

Mit kell vinnem?


2022. máj. 5. 08:02
 1/8 anonim ***** válasza:
22%

A vagyonleltár megvolt már? Akkor a bank hivatalból értesítésre kerül és tiltják a számlát.

Az ingatlant felszokták értékelni, ezt írják a hagyatéki leltárba összegként. Általában bútorostól, mindenestől. Ha te vagy az egyedüli örökös, akkor az ingatlan 1/1 tulajdonjogát fogod megkapni, haszonélvezeti jognak így nincs értelme. Azt az elhunyt fél életben maradt házastársa szokott kapni általában az ingatlanra.

2022. máj. 5. 09:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
60%
Nem kell vinned semmit. Ott elmondanak mindent, kiadjàk a vègzèst, ami 30 nap múlva jogerős lesz, és megkapod a tulajdonlapot. A haszonèvezet, az ingatlan felett volt neki, tehát hiába volt màr tièd a ház, nem rakhattad volna ki. Ez most törlődik. A földhivatalba viszed a papirokat, amit kapsz, és törlik a haszonèlvezetet. A nyugdíjt, ha jogtalanul vetted fel ( nem írtad hanyadikàn halt meg apud) azt vissza kell fizetned. Minden más a tièd. Őszinte rèszvètem
2022. máj. 5. 11:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:
Április 5én halt meg, a nyugdíját fel kellett vennem április 12én. Más nincs neki, köszönöm a válaszokat
2022. máj. 5. 11:26
 4/8 anonim ***** válasza:
74%
Nem lesz benne a ház a hagyatéki leltárban, hiszen nem volt apukád tulajdona, neked ajándékozta. A haszonélvezet holtig tart, ezt töröltetni kell. A ház a tiéd a benne lévő bútorokkal mindennel együtt. Ha más tulajdona nem volt, akkor nem kell semmit csinálnod, ha szólnak, bemész, aláírod, kész.
2022. máj. 5. 12:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
0%

300 e Ft érték alatti ingóságot nem kell feltüntetni a hagyatéki leltárban. A ház már a tiéd. Neked kell - mint örökös - temettetni apát.

Irataidat vigyed és a temetési számlákat.

2022. máj. 5. 12:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
69%

Szintén kis falu: 2 éve halt meg édesapám, amikor mentünk édesanyámmal a halotti bizonyítványt kikérni, akkor fel is vette az anyakönyvvezető a vagyoni leltárt, később írásba foglalta és kiküldte mindnyájunknak (édesanyám, testvérem/ő az ország másik felén élt/ és én)

Megkérdezte: Kikről tudunk, mint örökösök (mi hárman), milyen ingatlan volt a nevén (a házuk amiben laktak, azt örökölte édesapám, ezért csak az ő nevén volt), milyen ingósága volt (egy autó, annak kérte, hogy ha tudjuk, küldjük be a forgalmi másolatát). Nagy értékű ingósága (műtárgy, ilyesmi) nem volt. Volt viszont egy egészen kicsi használhatatlan föld darab a nevén (a rendszerváltás után a szövetkezet felbomlásakor került a nevére), arról nem is tudtunk, azt a hagyatéki leltárból tudtuk meg (lekérdezték az ingatlan nyilvántartásban, hogy mi van a nevén és a gépjármű nyilvántartásban is lekérdezték volna, vagy le is kérdezték)

Ennek a hagyatéki leltárnak az alapján volt a hagyatéki tárgyalás, kb fél év múlva.

2022. máj. 5. 12:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
78%

Ja, bankszámlája nem volt, azt is kérdezték (gondolom, le is kérdezték aztán) és azt, hogy hitele, tartozása van-e

A temetési számlákat nem kérték, azt a hagyatéki tárgyalásra kellett vinni a közjegyzőhöz.

A hagyatéki tárgylás idézésében benne volt az is, hogy kb mennyi lesz a közjegyzői eljárás díja, azt is vigyük magunkkal.

2022. máj. 5. 13:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

1# vagyok

Bocsánat, az elkerülte a figyelmemet, hogy már neked ajándékozta az ingatlant, vagyis te vagy a tulajdonos. Ez esetben, ha más nem volt a leltárban, akkor csak a számláról fog megérkezni a végzés. Ha maradt rajta pénz, akkor be kell menni a bankba és azt kiutaltatni magadnak, illetve megszüntetik a számlát. A földhivatalnál pedig töröltetni kell a haszonélvezeti jogot és ennyi. Ezt pár mondatban elsorolja a közjegyző, rábólintasz és megy mindenki a dolgára.

2022. máj. 5. 17:01
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!