Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Kezdőként tippeket és tanácsok...

Kezdőként tippeket és tanácsokat szeretnék kérni. Megfelelő ez a terv?

Figyelt kérdés

Sziasztok!

Nagyon régóta tervezem hogy belevágok a hobbiba, úgyhogy az alapokat nagyjából tudom. Sajnos nincs ismerős aki jártas az akvarisztikában, így az internet népétől szeretnék tanácsokat kérni.


Kinéztem magamnak egy 70 literes akváriumot. A terveim szerint sűrűn szeretném beültetni, illetve monstera deliciosa (könnyező pálma) gyökereket lógatnék bele, hogy ezzel is elősegítsem a víz szűrését. Első körben filter nélküli akváriumra gondoltam, de végül úgy döntöttem hogy kezdőként nem vágnék bele egyből a szűrő nélküli haltartásba. Bár mindig is foglalkoztatott a gondolat, hogy teljesen bioaktív élettereket alakítsak ki, ez marad egy későbbi projekt. Első kérdésem tehát, hogy vannak-e tapasztalataitok a következő termékekkel, megfelelőek-e egy kezdőnek:


tank: [link]

szűrő: [link]

lámpa: [link]


A másik kérdésem pedig a halakkal kapcsolatos. Nem szeretnék bele sok halat, inkább a növényeken akarom tartani a fókuszt, viszont szeretném ha lenne egy "sztárja" az akváriumnak. Egy sziámi harcoshalra gondoltam. Azt tudom hogy ez a halfaj csak egyedül tartható mert elég territoriális, viszont más fórumokon láttam hogy ajánlanak mellé más fajokat is. Egy kisebb raj neon tetrára gondoltam a sziámi mellé (6-7 neon) illetve takarítóbrigádnak cseresznyegarnélákat/szívóharcsákat szeretnék még az akváriumba. Ez a három faj mennyire fér meg egymás mellett? 70 literes lesz az akvárium és jól beültetett, így sok rejtőzködőhely áll majd rendelkezésre.


Előre is köszönöm a válaszokat és a tanácsokat



dec. 25. 18:32
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%

A szűrő nélküli akva a jövőre nézve nagy rutint igényel, helyes hogy szűrővel kezded, én is pont így csináltam anno, egészséges, dús növényzetet feltételez ami nem egyszerű. Mamár járatok minimál szűrőt mert más funkciókat is működtet, biztonságosabb, több lehetőséget ad de eltúlozva inkább árt, és energiát pazarol.

A 70 liter dennerle leírásban miszerint már nem jelent semmilyen korlátozást élőlényekre egyenesen baromság. Az akasztós szűrő jó döntés mert nagyon jól testreszabható, praktikus mert nem foglal helyet, könnyű takarítani de kicsit zajosabb lehet mint a többi. A világítás a növények tápozási szintjétől és fényigényétől függ, bár én egy térben tartok fényigényes és árnyékkedvelő fajokat gond nélkül jó megtervezett telepítéssel.

Az faj összeférhetőség szerintem problémás : rajhalból kb.10 kell de a neonnak ez kicsi. A betta kontra garnéla szerintem nem működik, szívőharcsát nem tartottam.

dec. 25. 19:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 Tevenyereggyarto ***** válasza:
100%

Mikor írtad ,hogy eredetileg nem szerettél volna szűrést de mégis teszel akkor az akasztósakat ajánlottam volna 😁

Szerintem technika terén működőképes a dolog. Legalább is egyik sem valami “no name kínai” cucc. Ez és növényes témában tudom ajánlani Facebook-on a Növényes Akvaristák Közössége csoportot. Ott többen tudnak hatékonyabban segíteni, több embernek van tapasztalata az adott márkákkal, könnyebb képeket csatolni ha valami kérdés/ baj van stb.


“Egy sziámi harcoshalra gondoltam. Azt tudom hogy ez a halfaj csak egyedül tartható mert elég territoriális, viszont más fórumokon láttam hogy ajánlanak mellé más fajokat is.”


Többnyire példány és helyzetfüggő, de egy sűrűn ültetett 70 literesben több lehetséges opció is van.


“Egy kisebb raj neon tetrára gondoltam a sziámi mellé (6-7 neon)”


De ezt nem tartom jó opciónak. Indulásból a 6-7 neonból nagyon a minimum, plusz egy 70 literes dimenziói nem a legjobbak nekik. Amit linkeltél az például csak 50 cm hosszú, cserébe inkább széltében dominál. A neonok jobban preferálják a legalább 80 cm hosszú úszóteret, na meg hűvösebb vizet igényelnek mint a betta.

Nyilván az akvárium méretei miatt nem fogják magukat azonnal hanyatt vágni, de jobb olyan halat választani aminek alapból jobban megfelel az alapterületben domináló akva mint olyan ami a hosszú úszást szereti.


Szóval vagy neon helyett valami másban gondolkodsz vagy a bettát cseréled le. Például kistestű labirintkopoltyúsként a törpe morgógurámi vagy a mézgurámi jobb választás társas akvába. Ők nem is igénylik annyira a meleg vizet, persze kell nekik is kb 26 fok.

Melléjük mehet 8-12 vörös karcsú díszmárna vagy ékfoltos razbóra (ezek elvannak betta mellett is), csak hogy valami ázsiai halakat írjak. Morgógurámi megfér nanohalakkal is mint a törperazbórák (Boraras fajok), törpe dániók stb; mézgurámi nem tudom, de gondolom az is.


Általában ilyesmi helyre ázsiai talajlakóként Pangio csíkféléket szoktam ajánlani (pl: csokicsík, párduccsík stb). De nem tudom milyen növényzettel tervezel mert ők túrnak, ásnak. Na meg nem terveztél sok hallal. Lehet növényezni mellettük, de például ha majd szeretnél valamilyen gyengébb gyökérzetű gyepet akkor azt kitúrhatják. Szintén történhetnek galibák ha mondjuk táptalajt szeretnél alulra.


“illetve takarítóbrigádnak cseresznyegarnélákat/szívóharcsákat szeretnék még az akváriumba.”


Igazából ők abszolút jók talajszintű mozgásnak. Főleg a garnélák. Miattuk is jobban bíztatnálak nanohalak tartására. Mondjuk így is a legtöbb hal minimum a szaporulatból csipeget. De sok növény mellett észre sem veszed.

Őket be lehet telepíteni még a halak előtt, hadd szokják a terepet. Viszont a halakkal ellentétben velük érdemesebb óvatosabb lenni, például csepegtetős módszerrel beszoktatni.


Egyébként igazából az oto is rajhal, de valamiért divat csak néhány egyedet tartani. Meg velük érdemes várni pár hetet (mármint akár a szokásos 3-4 hetes bejáratáson túl, helyzete válogatja) ,hogy legyen valami igazi alga is. Olykor hajlamosak egy darabig nem elfogadni a beszórt kaját s ez problémás lehet ha túl friss az akva s nincs más amit egyenek.


Összességében nagyon jó úton haladsz s szívesen látnék több ilyen kezdőt. Pont emiatt nagyon csúnya lenne ha a halválasztáson hasalna a dolog. Persze sok hasalás várható még mert ilyen ez a hobbi, de na, érted. Minden esetre folytasd az eddigi példád és ne kapkodd el, olvass utána több helyről is stb.


Ezeket ajánlom:


[link] , [link] , [link] , [link]

dec. 25. 19:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat. Mindenképp utána fogok olvasni még a témának. Nem is pár nap alatt tervezem ezt megvalósítani, szeretnék hagyni jó pár hetet amíg életre kapnak a növények, beáll a megfelelő nitrit, nitrát és ammónia szint stb. Úgyhogy időm lesz még a halfajokon gondolkozni amíg várok, csak nagyjából most jutottam el arra a szintre hogy szeretném összeírni hogy mikre is van/lesz szükségem.


diszhal.info-t olvasgattam én is, ott 20-24 fokot ír a neonra és 24-28 fokot a bettára. Nyilván nem szerencsés ennyire kicentizni, úgyhogy újragondolom a tervet, és utánaolvasok azoknak a fajoknak amiket ajánlottál.


Még egyszer köszönöm a segítséget és a biztatást

dec. 25. 20:00
 4/11 anonim ***** válasza:
100%

Hát igen, valóban távolinak tűnik a szűrő nélküli rutin, érdemes az alapvetésekkel kezdeni.

Pl. hasznos, sőt elkerülhetetlen, hasonló igényű élőlényeket összeválogatni.

A bettának sokkal melegebb víz kell, mint a neonnak, ráadásul a neon túl agilis, rámenős, szétcsipkedhetik a betta uszonyait.

A törpegarnélák leginkább csak nanohalakkal tarthatók, a fent említett 2 hal simán megeszi őket, de minimum stresszelné őket, úgyhogy kb 3-ból nulla tartható egészségesen egymás mellett.


A dennerléről annyit tudok, hogy magam részéről biztos, hogy sose vennék, mert túlárazottnak tartom.

A betta labirintkopoltyús, a víz fölötti levegőnek ugyanolyan melegnek kell lenni, mint a víznek, tehát le kell fedni az akváriumot.

Akasztós szűrővel ez nagyjából lehetetlen.

A világítás 3400 lumenje meglehetősen erős, elég nagy teret enged növény választék terén. A nagyobb fényerő viszont érzékenyebbé teszi a rendszert az ammóniára, ehhez mérten kissé túl kell méretezni a szűrő kapacitást is.

Ha marad ez a fényerő, biztos, hogy (biológiailag) külső szűrővel szűrném meg az aksit!

dec. 25. 20:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:

#4 elvileg telefonos alkalmazásban szabályozható a lámpa fénye. Külső szűrő sajnos nem opció nekem, így marad az akasztós vagy a belső szűrő. Az utóbbit nagyon nem szeretném, mert így is elég kicsi az akvárium, nem szeretnék több helyet elvenni a halaktól. Az úszónövények és a dús növényesítés meg reményeim szerint elég árnyékot fog biztosítani a sötétebb helyeket kedvelő halaknak. Esetleg vannak olyan márkák vagy boltok amiket tudsz ajánlani akváriumvásárlás céljából? Nekem most a pénz nem nagyon számít, az a célom hogy a lehető legtermészetesebb, legjobb életet biztosítsam a növényeknek és a halaknak is. Ha 10-20 ezerrel drágább az akvárium vagy a szűrő, az nem érdekel. Egyébként szűrőből is néztem a nagyobb változatot amit 180 literhez ajánlanak, csak szerintem az ekkora akváriumban már túl nagy vízmozgást jelentene.


Végül úgy döntöttem hogy kukázom a neonos ötletet, és kis keresgéléssel ráakadtam a harlequin razbórákra mint ideális társra a betta mellé. Ugyan úgy 24-28 fokos vízhőmérsékletet igényel, békés faj, úgyhogy nem csipkedné a betta uszonyát és 70 liter a kinézett akváriumom dimenzióival ideális 7-8 egyednek. Több külföldi fórumon is ezt a fajt ajánlották mellé. Természetesen ha valakinek ellenkező tapasztalata van, szívesen fogadok tanácsokat.


Garnélákat is valószínűleg elvetem. A cseresznye garnéla mellett gondolkoztam az amanon is, de olvastam hogy nagyon szökősek, úgyhogy egy fedél nélküli akvárium talán nem túl ideális nekik.


A hőmérséklettel egyébként nem lesz baj. Egyrészt az akváriumban melegítő cső lesz, másrészt a szobahőmérséklet télen sem megy 25 fok alá. Az akvárium meg egy huzatmentes részen lenne, úgyhogy attól nem tartok hogy nem lesz elég meleg vize az akváriumnak.


Köszönöm még egyszer az eddigi tanácsokat. Nagyon hasznosak voltak, mindenkinek ment a zöld :)

dec. 25. 20:32
 6/11 Tevenyereggyarto ***** válasza:

#5 Kérdező


“és kis keresgéléssel ráakadtam a harlequin razbórákra mint ideális társra a betta mellé”


Ők magyarul az ékfoltos razbórák, őket említettem is: “Melléjük mehet 8-12 vörös karcsú díszmárna vagy ékfoltos razbóra (ezek elvannak betta mellett is), csak hogy valami ázsiai halakat írjak.”


“A hőmérséklettel egyébként nem lesz baj. Egyrészt az akváriumban melegítő cső lesz, másrészt a szobahőmérséklet télen sem megy 25 fok alá. Az akvárium meg egy huzatmentes részen lenne, úgyhogy attól nem tartok hogy nem lesz elég meleg vize az akváriumnak.”


Ezt említette a 4-es válaszoló, de akkor kifejtem kicsit bővebben. Maga a víz hőfoka könnyen szinten tartható fűtővel, nem is ez az érzékenyebb rész hanem a tető illetve annak hiánya. Labirintkopoltyúsok mint a betta is időnként felúsznak “kortyolni” a levegőből. A természetben viszonylag oxigénszegény, mocsaras környezetben élnek s ilyen kiegészítő légzés alakult ki náluk, de ezt ugyan úgy csinálják akváriumban is, mindegy ,hogy amúgy elégséges oxigénszint lenne. Ilyenkor ha a szoba levegője hűvösebb mint a víz akkor megfázhatnak. Ezért érdemes fedni az akvát.

Az ilyen 1-2 fokos eltérés olyan ,hogy ha szerencséd van akkor semmi baja nem lesz, de az is lehet ,hogy emiatt megfázik s akár belepusztulhat. Szerintem jobb csökkenteni a veszélyforrásokat, elejébe menni a bajnak, főleg ha ilyen mondhatni semmiségről, apróságról van szó.


Nem kell nagy dologra gondolni. Egy igény szerint kivágott üveg vagy valami plexi-szerűség is megteszi. Amúgy sem kell teljesen lefedni (akasztós szűrő miatt nem is tudnád) mert jó ha van egy kis rész ahol tud friss levegő bejutni, nem pállik be a fedél alatt.

dec. 27. 10:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:

Amúgy nem tudom, honnan jön ez a szűrő nélküli elmeháborodás, vagy milyen baromarcúak terjesztik, mint ha ez valami opcionálisan választható dolog lenne.

((Igen, így dupla zárójelben meg lehet jegyezni, hogy elektromos(!) szűrő nélkül is működhet akvárium, speciális feltételek mellett, mint ahogy speciális feltételek mellett ember is járt a Holdon, de ez nem azt jelenti, hogy én eldönthetem, hogy jövőhét kedden a Holdon akarok sétálgatni.)

Szűrés nélkül egy állatokat is tartalmazó pocsolya, az nem akvárium, hanem egy rothadó fertő pöcegödör, a szűrést pedig az esetek 99,9999 %-ában a szűrő végzi.

Csak azért írtam ezt, mert pont nemrég volt egy kérdés, ahol folyamatos problémákkal küzdött az "akvárium", és több mint gyanús, hogy a félkegyelmű jószág, szűrő nélkül tartja a szarát.

dec. 28. 08:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:

Általában a kérdezőnek illik válaszolni de egy ilyen ünnepi hangulatot árasztó, szívélyes hízelgésnek nem tudtam ellenállni. Jómagam a duplazárójeles baromarcúak közé sorolnám magam akik még büszkék is erre bár használok jelképesen szűrőket de évekig nem tettem. Jelenlegi hozzáértésemből kiindulva lehetetlennek tartom a Holdraszállást, mégsem tartom Amstrongot beteges hazudozónak.

Valaki definiálná nekem a pöcegödröt hogy megnyugtatóan bizonyítani tudjam hogy rendelkezem ilyenekkel! Fél éve volt egy halpusztulásom de eddig nem volt több, algáimat csak nagyítóval találom meg, az ammónia semmit, a nitrát elhanyagolható, a nitrit kicsit több az ideálisnál de mélyen határérték alatt. Vagy 10-féle növényem teljesen jól elvan. Egyébként ha valaki egy bettát tart 100L-ben 50kg növényközt szűrés nélkül az nem akvarista?

dec. 28. 11:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:

" ha valaki egy bettát tart 100L-ben 50kg növényközt szűrés nélkül az nem akvarista?"


Az nem szűrés nélküli, hanem szűrő nélküli, ezért emeltem ki azt, hogy elektromos szűrő!

Az nem akvarista, aki nem tudja a különbséget a szűrő, mint tárgy, és a szűrés, mint fogalom között, sőt, emellett a magyar nyelvel is lehetnek gondjai.


Arra meg ne nagyon legyél büszke, hogy akkora baromarcú vagy, hogy terjeszted ezt a vonalat!

Meg arra se, hogy mióta nem volt hal pusztulásod, mert a hobbi állattartás, nem arról szól, hogy az állatok, épphogy túléljék!


Arra esetleg lehetsz büszke, ha valóban össze tudsz rakni egy hosszú távon fenntartható rendszert, ami optimális (és nem minimális!!!) körülményeket teremt az élőlényeknek.


De ha ezt úgy terjeszted, mint ha egy hétköznapi kezdő akármikor meg tudná csinálni, és ez egy lehetséges út lenne egy rutintalan, és komoly lexikális tudással nem rendelkező hobbistának, akkor továbbra is egy felelőtlen, sőt rosszindulatú baromarcú vagy, mert ezzel több száz állat szenvedését és halálát okozhatod, és sok embernek okozhatsz kudarcot!

dec. 28. 11:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 Tevenyereggyarto ***** válasza:

Off:


#8


“Jelenlegi hozzáértésemből kiindulva lehetetlennek tartom a Holdraszállást, mégsem tartom Amstrongot beteges hazudozónak.”


Ó, messze nem csak Armstrong-ot kellene hazugnak nevezd! A Holdra szállás többezres vagy inkább több milliós embert felölelő projekt volt. Mind a 6. Beleértve azt is ,hogy erre a “hazugságra” rábólintott a Szovjetunió is, merthogy ugye tudjuk ,hogy közte és Amerika közt kemény űrverseny volt. Azért az nem gyanús? Eleve legalább egyszer bekamuzni egy ilyet nagyon hamar hatalmas öngól tud lenni, hát még többször is. Ha az kamu lett volna az százas ,hogy hamar kiderül.

Na meg nem egy dolgot ott hagytak a Holdon, illetve haza is hoztak mintákat. Azok mivel lennének magyarázhatóak ha nem azzal ,hogy ott jártak?

Na meg miért lenne lehetetlen?


On:


Közben privátban váltottam pár szót a Kérdezővel (azt nem tudom másnak írt-e). Nem sokról, többnyire csak a leendő halválasztékról esett szó. Jelenleg az a terv ,hogy majd aztán valamikor január után lesz betelepítve 8-10 ékfoltos razbóra, egy pár mézgurámi, pár oto és zebracsiga. Természetesen fokozatosan telepítve stb.

Ha valaki nagyon akarja és a Kérdező is beleegyezne akkor kimásolhatom, legalább a lényeget. Kimondottan privát infó amúgy sem hangzott el.

dec. 28. 13:26
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!