Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Hogyan viseltétek temetésen a...

Hogyan viseltétek temetésen a tömeget?

Figyelt kérdés
Nekem egyenesági, az egyik legközelebbi családtagom temetése lesz a héten. Nem elég a mély fájdalmam, de a temetésen eszméletlenül sokan leszünk... Rosszul vagyok a gondolattól is, hogy ott kell állnunk és tömegiszonyom is van....

jan. 29. 08:56
1 2 3
 11/23 anonim ***** válasza:
78%

#10

Igen, de ez érthető: a gyászolónak jár az együttérzés, neki fáj az eltávozott hiánya, meg egyebek, ő szenved most már.

jan. 29. 11:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/23 anonim ***** válasza:
25%
igen gyászoljon de a kérdés csak hiszti
jan. 29. 11:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/23 anonim ***** válasza:
69%

#12 Miért lenne hiszti?

Attól, hogy meghal valakinek egy rokona, nem múlik el a szociális szorongás, és az egyéb mentális problémák. Igenis lehet aggódni amiatt, hogy ez kiütközik-e nyilvánosan. Mert nyilván el akar búcsúzni a hozzátartozótól a temetésen, de vannak mások, akik szintén ezt akarják, majd odamennek a közeli hozzátartozókhoz részvétet nyilvánítani.

Nekem például pánikrohamom lett a nagymamám temetésén. Szorongok a tömegben, egy csomó érintés kikészít, például az, ha 30+ félidegen végigpuszilgat, megölelget "együttérzésből". Nemet meg "nem mondhattam", mert utána mentem haza anyámékkal és hallgathattam volna örök élet plusz húsz évig, a gyászidőszakon kívül us, hogy milyen bunkó vagyok, mit fog gondolni xy rokon, akit akkor láttam életemben harmadjára, és a második találkozó is temetésen volt, hogy nem engedtem a puszit, meg az ölelgetést. Akkor meg már inkább egyszer túlesek az ölelgetésen, minthogy évekig hallgassam a bxogatást.

Nagymamám volt az utolsó olyan élő rokonom, akivel normális volt a kapcsolatom, őt szerettem legjobban(igen, fontosabb volt, mint a szüleim). Konkrétan magával a szertartással nem volt nagy bajom, ott nem voltam rosszul, elég messze volt a tömeg nagyrésze. A lelkész beszédén majdnem elröhögtem magam, mert eszembe jutott, hogy mit mondana erre utólag nagymamám, ha ő nem a halott lenne, hanem egy gyászoló, valaki más temetésén hallaná ezt. Mindig nagyon ki volt akadva, hogy milyen hülyeségeket beszélnek a lelkészek/papok, néha elment templomba a húga kedvéért, aztán mindig hazajött, kifigurázta a lelkészt, szóval ja, az a beszéd meg pont olyan volt, amit mamám, ha életében hallja, akkor a temetés után kifigurázta volna szűk körben. De azért összejött egy kis leginkább szimpátia-sírás, tök sokan sírtak, amitől nekem is sírni kellett, meg belegondoltam, hogy hát, nincs több normális családtagom, akiben meg lehet bízni, szóval moderáltan jöttek azok a könnyek. Alapból nem szeretek emberek előtt sírni, de temetésen talán nem annyira szr érzés, ha sírni látnak.

A rossz része a temetésnek szociális szorongással, az volt, amikor a temetés előtt ölelgettek-puszilgattak végig a félidegenek, meg amikor ugyanez, azután, hogy elásták azt a koporsót. Borzalmas. Gyászolsz, szorongsz a tömegtől, erre sorba állnak hozzád az életedben 2-3-szor, akkor is csak temetésen látott "családtagok", megölelgetnek, megpuszilgatnak nyálasan, kellemetlenül hosszan ahhoz képest, hogy kvázi idegenek, de nem mondhatsz nemet, mert "nem illik". Nem segít, legalábbis nekem nem segített.

Nekem a 15-ik ilyen ember után lett pánikrohamom, a temetés végén, ilyen nagyon durván sírós, de mivel egy temetésen voltunk, a francnak nem tűnt fel, a sírás betudható a gyásznak. Igenám, de erre odajönnek mégtöbben vigasztalni, ez ilyen loophole. Bepánikolsz a tömegtől, jobban sírsz, odajönnek mégtöbben, mégrosszabbul vagy.

jan. 29. 12:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/23 anonim ***** válasza:
84%

Az illemszabályok szerint, aki elment a temetésre, az már a jelenlétével kifejezte a részvétét. Felesleges "végignyalni" a gyászoló családot. Ezt valamiért nem akarják újabban elfogadni, pedig mindkét félnek kínos, kellemetlen.

Kérdezőnek /ha ez is gond/ azt ajánlom, húzzon maszkot, mintha beteg lenne, és nem akarna másokat megfertőzni.

jan. 29. 12:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/23 anonim ***** válasza:
29%

Másoknak is kijár az, hogy lerójják tiszteletüket a halottnak még akkor is ha ez nehezen fér a fejedbe. Én például a legjobb barátom temetésére biztos elmennék mert tartozom annyival és nem utólag szeretnék részt venni egymagamban.

Én is voltam a nagyszüleim temetésén és kibírtam, mert tudtam jól, hogy nem csak nekem fáj és a többi ember sem azért van ott mert nincs jobb dolguk. Mert akik elmennek egy ember temetésére azok már eleve veszik a fáradságot, hogy megtiszteljék a halottat és ebbe nem fér bele a kis önérzetességed.

Őszinte részvétem a családnak, neked pedig kitartást!

jan. 29. 12:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/23 anonim ***** válasza:
61%

Megfelelési kényszered van, nem csak szociális szorongásod, tömegfóbiád.


Nem tartozol senkinek elszámolással, ha ennyire nem bírod ne menj!

jan. 29. 12:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/23 anonim ***** válasza:
70%

#14 13-as vagyok. Hát, nálunk sokan végignyalják a gyászoló családot. Nem is kontkrétan az ismerősök, gyászolók kollégái, stb, hanem azok a családtagok, akiket amúgy soha nem látsz. Gyakorlatilag idegen, de amúgy rokon. Aztán a temetésen megjelenik az, akit soha nem láttál, és elkezdődik a nagyon tág "családon" belüli egymás-nyalogatás, mintha amúgy közel állnátok egymáshoz. Mamám temetésén pl vagy 30 ilyen "rokon" volt, akit azelőtt 8 éve láttam először és utoljára, papám temetésén, és csak innen tudtam, hogy léteznek, mert amúgy a nagyszüleim se beszéltek róluk soha.

#15 A szociális szorongás/tömegiszony nem önérzetesség, hanem mentális probléma. Nem múlik el arra a pár órára. Ettől még érti a mentális problémákkal élő ember, hogy másnak is jár a búcsú lehetősége, csak ettől még nem fogja kevésbé szrul érinteni. Gyengeelmélyűségre vall ezt nem felfogni, és önérzetességnek aposztrofálni a mentális betegségeket.

Side note: A temetés meg nem hiszem, hogy a halott megtiszteléséről szólna. A temetés az a búcsú a halottól. A halottnak nem kell a jelenléted, neki már mindegy. A temetés a hozzátartozók búcsújáról szól.

Ne a halottat tiszteld meg, hanem az élőt. Nekem fontosabb lenne, hogy találkozzak a szeretteimmel, mint az, hogy eljöjjenek a temetésemre. Mamám például életébe utolsó 7 évében csak egyszer találkozott a húgával, az is a nagyapám temetésekor volt. Szerintem biztos jobban örült volna évi egy találkozónak a húgával, mint annak, hogy megjelent a temetésen. Az utolsó hét évben mamám nem volt olyan állapotban, hogy Pestig elutazzon, majd aznap vissza, a húga meg félútig se jött el, illetve soha nem jött a szülőfalujukba, amióta elköltözött onnan. Mindig félúton, vagy Pesten találkoztak. A húga 10 évvel fiatalabb volt, folyamatosan utazgatott, tudott volna jönni ő is, ehelyett csak telefonáltak, meg küldtek évi 2 képeslapot egymásnak.

jan. 29. 13:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/23 anonim ***** válasza:
81%

Én tati temetésén leghátul ültem, mikor kísértük az utolsó útjára legelől voltam, de amint a sírhoz értünk ismét hátulra álltam, így legalább senki nem jött oda hozzám.

Egyetlen egy ember jött oda hozzám, de csak azért, mert kismama voltam, és megkérdezte, hogy nincs-e szükségem valamire, jól vagyok-e.

jan. 29. 13:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/23 anonim ***** válasza:
78%
Nálunk mikor meghalt anyukám sokan jöttek a temetésre. Nálunk úgy volt megoldva, hogy a szűk család állt oda a sírhoz, a többiek kicsit messzebb álltak meg. Tiszteletben tartották, hogy nem volt kedvünk jópofizni most senkivel. Előtte odajöttek résztvétet nyílvánítani, de hagytak minket utána gyászolni. Igazából az ember ilyenkor nagyon beszélni se tud, főleg ha olyan hozzátartozó akivel nagyon szoros volt a kapcsolat. Igazából én csak álltam csendben és sírtam.
jan. 29. 14:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/23 anonim ***** válasza:
79%
Nagyszülőm temetésén mikor vége lett a temetésnek azonnal leléptem, nem vártam meg, amíg 200 ember részvétet nyilvánít. A temetés idején pedig nem másokkal voltam elfoglalva, hanem a temetéssel, a gyásszal, az emlékezéssel.
jan. 29. 15:49
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!