Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » Érzéketlen vagyok? Vagy ennyi...

Érzéketlen vagyok? Vagy ennyi volna a gyász?

Figyelt kérdés

Tél végén elhunyt édesanyám, és ijesztően hamar túlestem rajta.

Azt tudni kell, hogy mindig is nagyon hűvös ember volt érzelmileg, nem igazán közeledett felém szeretettel. Életében egyetlen egyszer mondta, hogy szeret engem, amikor kiderült, hogy meg fog halni. Ezt leszámítva, soha.

Illetve szégyellem magam érte, hogy így gondolom, de úgy érzem, inkább az akkori társadalmi kényszer eredménye vagyok és nem szeretetből, melegségből fogant gyermek.


A halála utáni első héten kedvtelen voltam, egypárszor sírtam is miatta. Aztán visszamentem dolgozni és mintha a gyászt elvágták volna bennem. Sokat gondolok rá, próbálok közös élményeket felidézni, de nincs sok belőle. Egy ideje azt vettem észre, hogy talán a saját lelkem megnyugtatására erőltetem magamra ezeket a gondolatokat, de valójában semmi szükségem rájuk. Szerintetek érzéketlen vagyok? Az sokkal jobban bánt lelkileg, hogy ennyire "üresnek" érzem ezt a dolgot. Még azt gondoltam korábban, hogy nem ocsúdtam fel és majd biztosan rám tör a depresszió később, de semmi ilyesmit nem érzékelek.



2023. júl. 4. 20:17
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
87%

Egy háztartásban éltetek vagy már külön élsz és látogattad?


Én úgy tapasztalom sokkal enyhébb a gyász ha nem napi szinten látja az ember az elhunytat.

2023. júl. 4. 20:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 A kérdező kommentje:
Már közel 10 éve különélek.
2023. júl. 4. 20:30
 3/13 anonim ***** válasza:
87%
Az emberek közti érzelmi kapocs erőssége arányos a gyász mértékével.
2023. júl. 4. 20:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
73%

A fájdalom, a bűntudat, a veszteségek feletti érzés (nem az ő halála, hanem, hogy mit lehetett volna másként a kettőtök kapcsolatában és életében) majd sokkal később köszönt be és felbukkan majd egy életen át, sajnos.

Hol elhalványodik teljesen, hol felerősödik. Ezért küzdenek a már idős (80+) emberek is (az akár gyerekkori) családi traumákkal.

2023. júl. 4. 21:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
71%
Akit nem szerettél, mert nem volt szerethető, azt nem gyászolod. A szomszéd kutyáját se gyászolod. Ezzel nincs semmi probléma, ne csinálj magadnak indokolatlan bűntudatot.
2023. júl. 4. 21:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
27%
Mindenki máshogy dolgozza fel, én két éve vesztettem el édesanyám, azóta sem tudom túltenni magam a halálán...
2023. júl. 4. 22:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
90%

Én közel álltam édesanyámhoz, a halála után mégis inkább ürességet éreztem, nem fájdalmat. Pszichológus szerint azért, mert előtte sokáig beteg volt, és a gyászfolyamat már akkor megindul, amikor sejted, hogy meghalhat. Illetve nálam nagy stresszt okozott az egész, és ilyenkor a szervezet a túlélésre koncentrál, nem a gyászfeldolgozásra.

Egyébként a gyásznál sok minden normális, amire az ember nem is gondolt volna, létezik az ún. "absent grief" (bocs, csak angol oldalakon tájékozódtam a témában, nem tudom, van-e magyarul ilyen szakkifejezés), és akkor is normális, ha szeretted az illetőt.

2023. júl. 4. 22:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
64%
Nem vagy érzéketlen csak nálad iylen ez a folyamat.
2023. júl. 4. 23:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
100%
Nem vagy érzéketlen, egyszerűen csak mit érezz egy olyan ember iránt, aki maga sem szeretett?
2023. júl. 5. 08:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
100%

Amit leirtal, az alapjan o volt erzeketlen. Neked az egy feldolgozatlan gyasz, hogy ilyen anya-gyerek kapcsolatod volt.

Egyebkent az ember egy szomszedot is tud gyaszolni. Inkabb az agyad lecsukta az ajtot ehhez az egeszhez. Zavarba ejto lenne epp most szembenezni azzal, milyen embert veszitettel el.

Ez ne gyotorjon.

2023. júl. 5. 11:46
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!