Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Szorongasoldo gyogyszerek...

Szorongasoldo gyogyszerek mukodese es hatasa erdekel! A haziorvos felirhat ilyesmit?

Figyelt kérdés

Szoval az a helyzet, hogy mindigis szorongo, gatlasos, zarkozott es szegyenlos fiu voltam, de az utobbi idoben a szorongasomat es az onmagammal valo elegedetlensegemet erosebbnek erzem es ez zavar, akadalyoz.


Azoktol kerdezem, akik probaltak mar valamilyen szorongasoldo gyogyszert: hogyan hatnak ezek a gyogyszerek? Megnyugtatnak? Leallitja a folyamatos agyalast, es nem kattogtok olyan jellegu dolgokon, amiken amugy szoktatok, de feleslegesen?

Felirhat ilyen jellegu gyogyszert a haziorvos, vagy elkuld pszichiaterhez? Esetleg ha elmondom a panaszaimat es kifejezetten kerem, hogy adjon ra gyogyszert, akkor felirja?


Nem szeretnek pszichiaterhez menni, mert egyreszt draganak tartom a tobbszoros pszichoterapias kezelest, masreszt tokeletesen tisztaban vagyok vele, hogy miert vagyok elegedetlen magammal, miert okoz ez bennem feszultseget, viszont ugy erzem, hogy valamilyen gyogyszerre szuksegem lenne, ami kicsit kizokkent ebbol az allapotbol (termeszetesen tisztaban vagyok a kockazataival es nem arrol van szo, hogy mostantol marekszamra szeretnem tomni magamba a Xanax-ot)!


Elore is koszonom es bocsanat az ekezetek hianya miatt!


25/F


2011. júl. 11. 16:17
1 2 3
 11/24 A kérdező kommentje:

Az egyik ok az, hogy a problemam igazabol reszben szexualis jellegu, intim (ehhez kapcsolodik a szorongasom, kisebbsegi erzesem, onbizalomhianyom es - ha elfogadjuk, hogy a kedves elozo valaszolo eleslatasu es olyan ember, aki hamar ratapint a lenyegre - a narcizmusom:D), es mint olyat, termeszetesen szegyellem masok elott, raadasul a kornyeken csak noi pszichiaterek vannak...

A masik ok sokkal prozaibb: tovabbra is draganak tartok egy esetlegesen hosszura nyulo kezelest!


Ezert gondoltam azt, hogy kiprobalnam a gyogyszert, megneznem hogyan hat es ha tenyleg eltunteti a fizikalis tuneteket, utana konnyebben valtoztatnek a helyzetemen, mert jelenleg ezekrol a testi tunetekrol erzem ugy, hogy hatraltatnak...


Koszonom mindenkinek az eddigi segitseget!

2011. júl. 14. 14:49
 12/24 anonim ***** válasza:

Szia!

Nekem is hasonló tüneteim vannak.Én kértem egy beutalót neurosis szakrendelésre,tegnap voltam ott.Kaptam cipralex bogxót,napi fél szemet,és frontint napi 2*0.25mg-ot.Holnaptól kezdem,a drnő szerint ez el fogja mulasztani a tüneteimet.Szerintem próbáld meg.

2011. júl. 15. 19:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/24 anonim ***** válasza:

Szia!

Szerintem ne hallgass azokra, akik gyógyszerellenesek, én is mindig gátlásos és szorongó voltam, jártam több pszichológushoz is, de nem változtatott rajtam, meg volt az akarat bennem, de nem volt elég a változáshoz, olyan erősek voltak a gátlásaim és a szorongás. Pár hónapja járok pszichiáterhez, amit először felírt, sajnos nem használt, de az új gyógyszerekben reménykedem. Ha meg nem használ, akkor úgy vagyok vele, hogy legalább megpróbáltam mindent. Nem kell ekkora ügyet csinálni a gyógyszerszedésből, nem lesz tőle függő zombi az ember, legalábbis véleményem szerint.

2011. júl. 15. 22:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/24 anonim válasza:
Ne szedj ilyeneket!
2011. júl. 16. 15:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/24 A kérdező kommentje:

Koszonom a valaszokat!


Kettovel korabbi valaszolo: ha itt jarsz es ha nem problema, leirnad egy kicsit, hogy ezeken a szakrendeleseken mik tortennek. Milyen vizsgalatokat csinalnak?


Ha nem szedek ilyeneket, akkor mik tudnak megszuntetni a fizikalis tuneteimet?

Mert azt eddig nem irtam, hogy a pszichologus mellett jartam mar termeszetgyogyasznal is, probalkoztam mindenfele teakkal, nyugtato hatasu gyogynovenyi eredetu pirulakkal, gyogynovenykivonatokkal, cseppekkel, tablettakkal es nem multak el a testi tuneteim.


Ezert gondoltam azt, hogy talan a benzodiazepinek segithetnek...

2011. júl. 16. 15:38
 16/24 anonim ***** válasza:

Jól látod a helyzetet, ha nem használtak enyhébb szerek akkor nincs mire várni, mert még több tüneted lehet. Én pánikbeteg lettem, már kétszer szedtem rá gyógyszereket. Antidepresszánst és kis adagban Xanaxot. A nyugtató önmagában nem segít, ha testi tünetek is vannak.

Jobbulást!

2011. júl. 16. 21:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/24 anonim ***** válasza:

Annyira vagy intelligens kedves kérdező, hogy megérted, hogy a fizikai tüneteid mögött pszichikai előzmények húzódnak meg. A gyógyszer komoly dolog, nem vitamintabletta, amit az ember bekapdos csak úgy..! A benzodiazepin származékok (pl xanax) erős függést és visszacsapást okozhatnak, tehát, ha a fizikai tüneteket el is mulasztja, ez csak ideig-óráig tart, a hatás nem tartós, pláne nem végleges. A visszacsapás azt jelenti, hogy a szer hatásának csökkenése, vagy megvonás esetén a tünetek többszörösére térnek vissza. Ezért soha nem szabad önmagukban ilyen cuccost szedni erre a jellegű problémára.


Laikus vagy, az látszik, mert fogalmad nincs mi az a szerfüggőség. Beleértve az előző válaszolót is. A cipralex antidepresszáns, pánikbetegség esetén írják fel például, de pszichoterápia nélkül a gyógyszer abbahagyása után a régi tünetek előjöhetnek, vagy tünetváltás alakul ki. Azt, hogy "voltam pszichológusnál egy-két alkalommal", már leírtam korábban, hogy semmit sem jelent.


Tessék szépen a szakemberre bízni a gyógyszerelést, ezeknek a tüneteknek a kezelése túlmegy a házidoki kompetenciáján. Felírja a nyugtatót, utána meg jön a sírás, hogy drogos lettem. Semmilyen természetgyógyászati hókuszpókusz nem kompetens a pszichiátriai problémák kezelésében.

Bocs a kemény válaszért...

2011. júl. 17. 18:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/24 A kérdező kommentje:

Koszonom a valaszt!


Valoban nem vagyok jartas a psziches problemakban es azok kezeleseben, talan ezert nem ertem meg, hogy hogyan tud segiteni egy pszichoterapia, maga a beszelgetes abban, hogy megszunjenek a fizikai tunetek. Azt meg inkabb el tudom kepzelni, hogy a gyogyszer es a pszichoterapia egyuttes alkalmazasa hatasos lehet!


Viszont azt is nehezen kepzelem el, hogy ilyen konnyen ra lehetne szokni a benzodiazepinekre... nyilvan nem az minden vagyam, hogy marekszamra szedjem ezeket a gyogyszereket, de en azt hittem, hogy ugy mukodnek, hogy az agyban eszlelheto esetleges kemiai elvaltozasokat (amik gondolom velejaroi az ilyen jellegu psziches betegsegeknek... de tenyleg laikus vagyok, nem tudom, hogy ez kimutathatoan igy van-e) visszazokkentik a normalis allapotba. De ezek szerint akkor mashogy hatnak...


Kedves elozo valaszolo, ha nem problema es van idod, hogy a hulyesegeimre valaszolgass, esetleg leirhatnad, hogy egy terapia hogyan mukodik, hogyan hat es hogy a gyogyszerek hogyan mukodnek.


Az az igazsag, hogy ugy erzem, az en frusztracioim, gatlasaim, szorongasaim annyira a szemelyisegem reszeve valtak, hogy beszelhetnek rola ejt nappalla teve az orszag legjobb, legfelkeszultebb pszichiaterevel, a szemelyisegemen nem lehet valtoztatni... de lehet, hogy csak lebecsulom az orvostudomany ezen reszet!


Azt tenyleg nem tudom, hogy ha valakinek kamaszkoratol maga a frusztracio es szorongas alakitja a szemelyiseget, akkor attol meg lehet-e meg szabadulni ilyen idos korban is, illetve eleve nem tudom, hogy milyen lenne a termeszetes allapot, amikor az ember mentes mindenfele frusztraciotol es helyen van az onertekelese es mindent tisztan es realisan lat onmagaval kapcsolatban...

2011. júl. 18. 12:50
 19/24 anonim ***** válasza:

Kedves kérdező,

interneten keresztül nem lehet diagnosztizálni senkit (bárcsak ilyen egyszerű lenne), a leírtakból azért leszűrhető, hogy komplikáltabb lehet ez a problémád, amiből leginkább a fizikai tünetek zavarnak. Az összefüggés a fizikai tünetek és a psziché között első hallásra nem lehet evidens, javaslom olvass Freudot, aki rengeteg tanulmányt írt a peszeudoneurológiai (álneurológiai) tünetekről. Pszichés alapon bizony létrejöhetnek zsibbadások, szédülés még vakság is! Ilyenkor nem lehet kimutatni szervi elváltozást.

Amint írtam korábban, vannak olyan jellegű pszichiátriai problémák, ahol a neurokémiai és az agyban lévő szerkezeti elváltozások elsődlegesek (ilyen pl a skizofrénia, súlyos depresszió, bipoláris depresszió), de vannak olyan esetek, ahol a neurokémiai dolgok inkább másodlagosak, az egyéni hajlamon kívül a tartós környezeti hatások (pl rendszeres gyermekkori traumák, negatív élménymód, egyéb környezeti stresszorok)okozzák inkább a panaszokat. Az, hogy ki mennyire sérül bizonyos hatásokra, a genetikán is múlik sajnos.

Az ember viszont megtanulja a világban lévő dolgokat torzítani, játszmákba bocsájtkozik, a negatív tapasztalatok alapján torzítva értelmezi azokat a jelenségeket, amik másnak evidensek. Tehát más a gondolkodás, az élménymód, a megélés. Emiatt torzulnak az emberi kapcsolatok, az érzelmi élet. Mindez hosszú távon van jelen. Remélem kezded érezni, hogy ezeket nyugtatóval nem lehet megoldani. Sokkal komplexebb az emberi agy, a megélés, a magatartás.

Bizonyára jelentősen szenvedsz a tüneteidtől, ezért valóban kezdetben szükség lehet gyógyszeres kezelésre is, hogy erősebbnek érzed magad,,legyen erőd az önismeretre, a változtatásra, az újramegélésre, az átsrtuktúrálásra. Ezeket egyetlen gyógyszer nem adja meg. A személyiséget érintő kórképeknél (pl személyiségzavar) a pszichoterápia évekig(!) tart. Az átdolgozás, az elakadások kezelése, sőt gyakran a személyiség újraépítése más tapasztalatokon keresztül (pl a terapeutával egy egészen más minőségű kapcsolatot tudsz megélni, mint annak idején a szüleiddel) hosszú idő, nem megy egyik napról a másikra. Mégis hosszú távon ahhoz, hogy igazából meggyógyulhass és ne legyenek tüneteid, normális emberi kapcsolataid (pl boldog párkapcsolat, jó munkakapcsolatok, érzelmi stabilitás, hangulati stabilitás)legyenek, ez lenne a célszerű.

A benzok, mégegyszer leírom erős függést okoznak, ezt bármelyik pszichiáter megerősíti neked. Ezért kell nagyon kontrolláltan, kevés ideig, felügyelettel szedni. Az antidepi is csak részbeli segítség. Személyiséget nem fog újraépíteni.

A pszichoterápia nem sima beszélgetéseket jelent. (egyébként is van nem beszélgetős formája is pl hipnózis, KIP stb.)Többféle pszichoterápiás módszer van, hosszú lenne leírni mindegyikről, hogy milyen elven működik, viszont vannak erre remek szakirodalmak, ha érdekel (pl A pszichoterápia tankönyve medicina kiadó)

2011. júl. 18. 16:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/24 A kérdező kommentje:

Koszonom szepen a valaszt, nagyon hasznos volt!


Termeszetesen tisztaban vagyok vele, hogy a benzodiazepinek fuggoseget okoznak, de nem vagyok gyogyszerellenes, mert biztos vagyok benne (vagy legalabbis sejtem), hogy vannak olyan esetek, amikor tenyleg a gyogyszer az, ami segiteni tud (ugy tudom peldaul, hogy a drog (amfetamin, speed, ecstasy) okozta szorongasra, depresziora, psziches tunetekre is benzodiazepineket szoktak felirni, onmagaban a pszichoterapia ilyen esetekben nem szunteti meg az agyi, psziches, fizikai tuneteket)... es azt nehezen tudom elkepzelni, hogy par hetes gyogyszerszedes adott esetben eros fuggoseget tudna kialakitani!

2011. júl. 20. 17:03
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!