Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Tourette szindrómás emberről...

Tourette szindrómás emberről hogyan vélekedik a környezet?

Figyelt kérdés
2008. júl. 30. 11:42
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%
Ha tudják, hogy beteg akkor természetesen tolerálják, vagyis megértik, hogy a mozgás ill. a szavak, azok nem akaratlagosak. Ha nem tudják, hajlamosak elmeroggyantnak titulálni, mert mozgás és néha a beszéd kivételével teljesen normálisan viselkednek.
2008. júl. 30. 11:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:
Azt hozzá kell tennem, hogy a Tourette szindrómásoknak csak 5-10 %-a káromkodik.
2008. júl. 30. 12:03
 3/11 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem a környezet változóan vélekedik, mert változó értékrendszerű emberekből áll.


Elképzelhető, hogy bunkó embereknek céltáblája lesz a Tourette-szindrómás illető, akkor is ha tudják, hogy nem jó kedvéből, hanem betegség miatt viselkedik "furcsán".


De egy csomó normális, józan és kedves ember fogja tudni tisztelni, szeretni és becsülni őt ennek az apróságnak az ellenére is.


Ezeknek az utóbbi embereknek a véleményére kell hallgatni, és az előbbi csoportnak megbocsátani, mert nem tudják, hogy mit cselekszenek.


Ezen kívül amit szerintem nem szabad csinálni: olyan dolgokra is felmentést adni a Tourette-szindrómás ember számára, ami nincs semmilyen kapcsolatban a betegségével.

2008. júl. 30. 12:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:
Az utolsó mondatodban mire gondolsz pontosan?
2008. júl. 30. 13:41
 5/11 anonim ***** válasza:
100%
szerintem attól függ, hogy kivel áll szemben. Aki tudja, ismeri a betegséget az biztosan sokkal toleránsabb, mint aki nem. Érdemes Oliver Sackc-ot olvasni (neurológus) (pl. Ember a Marson), nagyon izgalmas, igaz történeteket ír, a Tourettesekről is
2008. júl. 30. 14:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
77%

"Ezen kívül amit szerintem nem szabad csinálni: olyan dolgokra is felmentést adni a Tourette-szindrómás ember számára, ami nincs semmilyen kapcsolatban a betegségével."


<---Azt kérded, hogy ebben a mondatomban mire gondolok. Arra, hogy amit valaki a betegsége miatt nem tud kontrollálni, az nem számonkérhető rajta. Amit viszont tud kontrollálni, vagy egy kis erőfeszítéssel meg tudja tanulni, azt szerintem számon kell kérni tőle.


Sajnos nem ismerem nagyon jól a Tourette-t, csak nagy vonalakban. Én mozgáskorlátozott emberekkel dolgoztam sokat (tudom, hogy teljesen más tészta), de ebből szeretnék hozni egy példát.


Volt olyan mozgássérült kamasz fiú ismerősöm, aki szerette megfogdosni, taperolni a környezetében élő nőket, és sokan nem mertek rászólni, mert "Jaj szegény, hát nem tehet róla, milyen rossz neki, stb." --> Pedig igenis tehetett róla, mert nem az értelmével volt baj, hanem mozgáskorlátozott volt.


Tehát ameddig teljesen természetes, hogy ettől a fiútól gonoszság lett volna számonkérni azt, hogy miért nem öltözik fel, vagy mosdik meg egyedül (nyilván azért, mert nem képes rá) addig igenis számon kell kérni rajta azokat a dolgokat (pl. nem taperolunk le minden nőt) --> Mert ezt viszont igenis fel tudja fogni, mert nem az értelmével van baj.


Szóval amíg megértést kell kapnia a betegséggel kapcsolatos dolgokban, ez ne lehessen kibúvó olyasmivel kapcsolatban, ami nem szorosan a betegséghez köthető. De konkrétumokat nem tudok mondani, mert keveset tudok a Tourette-ről, a konkrét esetről meg semmit.

2008. aug. 1. 22:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
35%
south paaark
2008. aug. 4. 21:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
100%
Bavallom, nem hallottam még a Tourette szindrómáról. Legalábbis arról, hogy ez a neve. Láttam már furán viselkedő embert, szerintem ő ezzel a betegséggel élt. Nagyon fura volt, elakadt a szavam a viselkedésétől, nem tudtam mit tenni, csak bámultam, pedig nem akartam. Hadonászott és hangosan szívta a levegőt. Igen, elkerültem, azt hittem közveszélyes, de most hogy utána olvastam mi is ez, szégyellem, de nem tudhattam hogy az mi volt. Sajnálom szegényeket.
2008. okt. 20. 19:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
100%
Az én tourette szindrómás fiamról a környezete nem tudja hogy beteg, és szerencsére mások előtt vissza tudja fogni a tickjeit. A szűkebb baráti kör, meg teljes mértékben elfogadja őt. Azt viszont nagyon nehéz eldönteni, hogy a sok negatív cselekedete közül, mi az ami még a betegség számlájára írható, és mi nem.
2009. jan. 22. 09:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
100%

jómagam is tourettes vagyok,és nagyonsokat csúfolnak

sajnos a mai világ nem tudja elfogadni ezt betegsget még ha ismerik is,nagyon enhéz vele együttélni

2009. febr. 27. 21:43
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!