Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Szociális szorongás, vagy mi...

Szociális szorongás, vagy mi ez? És mit tudok vele kezdeni? Illetve férjemmel hogyan érthethetném meg a problémámat?

Figyelt kérdés

Alapból nem vagyok társasági lény, munkahelyen is elszigetelem magam a többiektől. Nem nagyon szoktam beszélgetni senkivel, nincs is rá igényem. Nagyon jól elvagyok egyedül.


Rólam annyit, hogy egyke gyerek vagyok, vidéken, tanya mellett nőttem fel. Imádtam ott élni! Legszebb emlékeim oda kötnek.

Iskolában is csendes, magamnak való gyerek voltam.

Kamaszkorom végén szüleim beköltöztek falura, én is mentem velük.

Ők már rögtön az elején lespanoltak az egész utcával, tudták ki kinek a kije, hol dolgozik, stb., folyton átjárt egyik szomszéd a másikhoz grillezni, autót szerelni, volt, hogy szüleim szerveztek kerti partit. Amúgy mindenki jófej, tök jó kis lakóközösség. Annak, aki bírja ezt persze. Én nem bírom. Azt sem tudom mai napig, hogy hívják szüleim szomszédait. Ha kint voltam, már invitáltak át sütit enni, vagy beszélgetni mi van velem, alig látnak. Aranyosak, de nekem ez nem megy. Engem hagyjon békén mindenki.

Elköltöztem szüleimtől, olyan kollégiumban laktam, ahol csak papíron volt szobatársam. Imádtam, senkivel nem kellett beszélgetnem!


Lett barátom is, aki már 6 éve a férjem, és most ő vett (vagyis vettünk) egy házat, falun.

Itt is jó a közösség, a szomszédok kedvesek, de nem merek kimenni az udvarra. Sötétedésig bent kuksolok a szobába, mert nem merek kimenni. A szomszéd mindig odahív a kerítéshez, kérdezget mindenről, és azt veszem észre, hogy 1 órája ott állunk és pofázunk. Nekem se időm, se kedvem nincs ilyenekre. Pedig rendes, bármi van, egyből átjön szó nélkül segíteni (pl

Autót szerelni férjemmel).


Van nálunk mozgóárus, kétnaponta jár az utcában.

Férjem megkért, hogy vegyek majd tőle ezt meg azt, de inkább megvártam, amíg elmegy az utcából (lakók visszamennek a házaikba), majd autóba ültem és bekocsikáztam a városba megvenni, amit kért tőlem. Inkább így oldottam meg, mint az árust várva beszélgetésbe elegyedni a szomszédokkal. Utálok beszélgetni, nem szeretem azt se, ha hozzám szólnak, és hallgatnom kell.


Ma a férjem kint barkácsolt, szerelt az udvaron. Az előbb bejött, megkért, menjek ki segíteni, illetve nézzem meg, hol tart, mennyi mindent megcsinált már.

Én meg csak óvatosan kikukkantottam az ablakon és láttam, hogy a szomszéd és a családja még mindig itt vannak a kerítés mellett.

Így nem akarok kimenni.


Megmondtam neki, hogy ne haragudjon, de amíg ők itt vannak ennyire mellettünk, én nem szeretnék kimenni.

Nyilván el lettem hordva mindenféle beteg hülyének, tudom, hogy nem vagyok 100-as emiatt. Férjem megsértődött, azt mondta ne is menjek akkor ki, maradjak életem végéig bent a házban, elege van már belőlem.


Igazából ez ihlette a kérdést.

Mit kezdjek magammal? Rávettem magam már arra, hogy kimozduljak a faluban, de amikor a mozgóárust várva odajöttek mellém az emberek, felszaladt a pulzusom, izzadni kezdtem, rosszul voltam.

Ha kimegyek az udvarra, szapora lesz a légzésem, rosszul érzem magam.


2023. júl. 8. 19:53
 1/4 anonim ***** válasza:
37%
Segíteni nem tudok, de ha megnyugtat mi is ilyenek vagyunk párommal. Nekem az a szerencsém, hogy a pasim is ilyen. Ő mondjuk csak simán introvertált, én 100% introvertált és szociális fóbiás.
2023. júl. 8. 21:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
64%

Nekem az segített, hogy minél több hasonlóan introvertált emberrel beszélgettem. A húszas éveimben én is szinte a lakásból se szívesen mentem ki. Aki nem ilyen (és ráadásul társasági ember) egyszerűen nem tud igazán megérteni minket szerintem. Én is eléggé introvertált vagyok, viszonylag nehezebben barátkozom, de ha feloldódom akkor kb. bárkivel bármiről el tudok beszélgetni. Az üres, értelmetlen beszélgetések, csacsogások viszont eléggé zavarnak.

Nem lehet hogy esetleg te is szuperérzékeny vagy? Ez egy veleszületett idegrendszeri sajátosság, az emberek kb. 10-15%-a él vele. Dióhéjban, az ilyen emberek sokkal részletesebben dolgozzák fel a környezeti ingereket, fogékonyabbak a művészetekre, alkotásra. Viszont sokkal nagyobb szükségük van csendre, nyugalomra és énidőre. Nem csak egy pszichológusok által kitalát divatdiagnózis, hanem valós dolog.

2023. júl. 8. 23:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
Az,hogy eleve befelé fordulóbb vagy,egy dolog.Érhetett olyan trauma emellett,ami miatt ennyire félsz az emberektől?
2023. júl. 9. 09:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

Tapasztalatból, és a saját érdekedből mondom (nulla rosszindulattal), hogy minél jobban menekülsz ilyesmi szitukból/szituktól, annál rosszabb is lesz, annál nehezebb is lesz szembenézned vele.

Szorongás jelei jelen lehetnek (szapora pulzus, izzadó tenyér), de nem vagyok jogosult arra, hogy diagnózist állítsak ki/fel rólad. De ez több egy mezei "introvertáltságnál".


Az javasolnám viszont, hogy fokozatosan, apránként menj bele ilyesmi szituációkba. Mondjuk, ha van piac, menj ki oda a férjeddel együtt (ismered, szóval ez is, illetve a tudat, hogy nem vagy egyedül is biztonságérzetet ad). Ezt ismételjétek meg párszor, aztán menj egyedül.

Viszont a helyzet gyökérének, kiindulópontjának tényleg nem ártana utánajárni, vissza kéne vezetni, hogy mi miatt keletkezhetett az egész, mi válthatta ki.

2023. júl. 9. 12:34
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!