Kezdőoldal » Ételek, italok » Sütés, főzés » Tulajdonképpen mi a cibere?...

Tulajdonképpen mi a cibere? Ki milyen ételt ismer ezen a néven.

Figyelt kérdés
A szüleim pápai születésüek. Mi aszalt szilva leves készítettünk, és azt neveztük ciberének, leves szó nélkül (úgy, ahogyan a gulyást is szokták gulyásnak nevezni, leves nélkül.) A feleségem szabolcsi születésű, Ő meggy ciberét készített friss vagy konzerv meggyből. Sokaktól kérdeztem, de nem is hallották még ezt a szót vagy egészen más jellegű ételt értenek alatta.
2009. máj. 4. 09:13
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
58%
A cibere erjesztett gabonalé.Ezzel öntötték fel viz helyett a levest (pirított grízt pl.,de volt ahol tarhonyát,vagy krumplit.)
2009. máj. 4. 09:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
78%

[link]


Talán ez vagy hasonló lenne az "igazi" cibere leves. Én az Alföld déli részén élek, erre fele is a meggyből főzöttet hívják ciberének. Van még pár ilyen étel. Sok helyen a derelyét hívják barátfülének, itt a barátfüle sült tészta.

2009. máj. 4. 09:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 A kérdező kommentje:
Mindenkit felpontoztam! Köszönöm a válaszokat. Remélem kapok még, remélem, Veszprém megyéből is.
2009. máj. 4. 09:40
 4/13 anonim ***** válasza:
82%
Erdelyben,a cibere,erjesztett buzakorpa,amivel a leveseket savanyitjak(ecet helyett).Receptje:50dkg buzakorpat es 30dkg kukoricalisztet beleteszunk egy 5-6 literes uvegbe.Hozzaadunk 2dkg elesztot(az erjedesert)es feltoltjuk fovo vizzel(kb.haronegyedig).Meleg helyre tesszuk.Miutan kihult,hozzaadunk egy felszeletelt citromot(hejastol)es 2-3 szelet teljes orlesu kenyeret.Amig erjed minden reggel es este megkavargatjuk egy hosszu nyelu fakanallal.Ha mar megallt az erjedes es letisztult,leszurjuk,uvegegbe toltjuk es huvos helyen tartjuk.Hutoben hetekig elall.En ecet helyett hasznalom.
2009. máj. 4. 09:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
70%

Én háromféle ciberét ismerek: Korpacibere: erjesztett korpás leves.

Szilvacibere: vörösszilvát csak megrottyantani,+ cukor s kenyérrel mártogatni.

Vizicibere: ecet+víz+cukor. Szgény nagyapám nyáron ezt kanállal s kenyérrel levesként ette.


Szerintem a lényeg, hogy valami savanykás kanalazandó étel a cibere.


Alföld - Telkibánya - tavaszi méregtelenítés vonalon voltam.


"KORPACIBERE KÉSZÍTÉSE 1 liter búzakorpát leforrázunk 3 liter vízzel. Amikor langyosra hűlt, beleteszünk egy darab kenyeret, lekötjük gézzel, s meleg helyre állítjuk. Naponta kétszer megkavarjuk, s a tetején képződő habot minden nap leszedjük. 3-4 nap alatt megsavanyodik. Leszűrve további 3-4 napig használható, az ecetnél jobb, vitamindús savanyító. Nyáron szűrve és jégbe hűtve üdítő italként is fogyasztható.

"– Régi savanyú levesfajta. Ecettel vagy tejfellel ízesített. Szárított, aszalt vagy friss, de savanykás gyümölcsökből, máskor kovászolt árpaléből, esetleg cefréből készítették. Egyes hazai vidékeken a népi konyha ma is készíti és kínálja."


De nálunk csak a veresszilva megfőve. Rotty.

2009. máj. 4. 10:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
59%

Egy erdélyi cibereleves recepje

1/2 kg marhahús

1 tojás

2 fej vöröshagyma

20 szál zöldpetrezselyem

1/2 l korpacibere

1 zeller

1 petrezselyemgyökér ( zöldség)

1 kanál rizs

2 kanál tejföl

l tojássárgája

A zöldséget másfél liter vizben ( só,bors) megfőzzük.

Közben a húst a hagymával ledaráljuk,összekeverjük a tojássárgájával,a rizzsel,sóval,borssal és a petrezselyemzölddel.Gombócokat formálunk vizes kézzel és a zöldséglevesbe engedjük.

Fél óra múlva hozzáöntjük a külön fölforralt ciberét,a tetejét megszórjuk friss kaporral,vagy petrezselyemzölddel.

,és beletesszük a tejfölt.

2009. máj. 4. 11:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
én pedig a ciberét a vörösboros kólára ismertem
2009. nov. 1. 16:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 A kérdező kommentje:
Meglepő. Ez olyan jassz nyelvi kifejezés lehet, mint a pénzre a 'dohány' vagy a 'lé', illetve az elégtelenre a 'karó' és egy újkeletűbb, a 'zsír', amelyeknek semmi közük az eredeti jelentéshez.
2009. nov. 2. 20:36
 9/13 anonim válasza:
Sziasztok. Szüleim békés megyeiek mindketten, Dombegyház és Doboz falukból. Nálu"k a cibere az szilvaleves, "cibereleves" . Anyukám mikor szilvalekvárt készített, akkor csinált mindig ilyet. Tulajdonképpen ez a nagyon híg szilvalekvár, levesszerű. De nem tudom hogy ízesítette -e cukron kívül még valamivel, err már nem emlékszem. Szerintem van már 18-20 éve hogy utoljára ettem ilyet.
2010. febr. 3. 11:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim válasza:
Elég régi a kérdés, de azért leírom nálunk mit jelent a cibere. :) Szóval anyu csinált régebben, olyasmi mint a szilvalekvár csak sokkal hígabb, szinte inni is lehet. Üvegekbe rakta és ha olyanunk volt kinyitottunk egyet, töltöttünk bögrébe és azt ettük reggelire vagy vacsorára. Kiflivel kaláccsal vagy friss kenyérrel nagyon finom :)
2010. dec. 2. 20:17
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!