Kezdőoldal » Fogyókúrák » Kalóriaszámlálás » Ezek után mit gondoljak a...

Ezek után mit gondoljak a kalóriaszámolgatásról? Szemfényvesztés az egész?

Figyelt kérdés
Átlagos testalkatom van, 33(F) évesen 174 cm magas, és 173 kiló. Van némi izom, és némi zsír is rajtam, arányaiban inkább több talán az izom, és sokszor kísérletezgettem fogyással, izomépítéssel, de amire ennyi év tapasztalata után rájöttem, az a következő: A szervezetem abszolút beállt erre a 73 kilóra. Voltam ennél sokkal több, és sokkal kevesebb is életemben, de ezt az állapotot valahogy most stabilizálni tudtam, mentálisan is, és talán ez az a súly, amiben a legjobban érzi magát a testem. És kis túlzással azt mondom, bármit teszek, ennyi maradok a nagy minta alapján. Ha koplalok három hetet, természetesen le tudok menni 70 alá, de az ripsz-ropsz visszajön, ha utána normálisan eszek. Ugyan így, ha ünnepek és nyaralások idején hasrepedésik eszem magam minden nap, már fizikai fájdalmam van, annyit zabálok, és felkúszok mondjuk 77 kilóra, utána is különösebb odafigyelés nélkül néhány hét alatt visszamegyek a szokásos 73 kilómra, teljesen mindegy, mit teszek vagy mit nem. Egyszerűen az a helyzet, hogy ha 73 kiló alatt vagyok, és alig eszek, akkor alig járok WC-re. Ha pedig túleszem magam, akkor a szervezetem egyszerűen kisöpri magából a felesleget. Ha teleeszem magam mindenféle édességgel, akkor annyi a változás, hogy sűrűbben járok WC-re. Tehát, ha egy nap megeszek 2000 kalóriát, ami kevesebb, mint ami a napi szükségletem, akkor annak a szervezet minden molekuláját felhasználja, és nem kell WC-re mennem akár napokig se. Ha meg mondjuk elkattanok, és megeszek 7000 kalóriát egy nap, akkor irány a WC, és trónolás fesztivál várható a következő időszakban. A súlyom meg ugyan annyi marad, 73 kiló. Ez csak akkor változik, ha tudatosan és hosszú távon koplalok, vagy zabálok. De ahhoz tényleg olyan szinten kell koplalnom hetekig, hogy már az ájulás szélén legyek, vagy olyan szinten kell falnom, hogy az már fizikai fájdalom legyen, és szó szerint fulladozzak. Akkor ezek után mi a végső konklúzió? Van értelme számolgatni a kalóriát, vagy a szervezet majd eldönti úgyis, milyen testsúllyal érzi jól magát, és azt magától szabályozza? Vagy ez a dolog fejben dől el? Nem akarok se hízni, se fogyni, és a test engedelmeskedik az akaratomnak?

2023. szept. 11. 16:42
1 2 3
 21/24 anonim ***** válasza:
Km-t
2023. szept. 12. 13:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/24 A kérdező kommentje:

20-as, üdv az ókorban. Vagy alkalmazkodsz a kevés ételhez, vagy meghalsz. A szervezet csodás dolgokra képes a túlélés érdekében.

De hogy további példákat mondjak, hogy miért értelmetlen, vagy éppenséggel, miért lehetetlen ez a számolgatás:

Vegyünk egy pizzát. Mondjuk, hogy az a pizza 2000 kalória. Az ember megeszi, a gyomor igyekszik megemészteni, a belek kezdik szívni belőle a tápanyagokat, de aztán a szervezet azt mondja: nekem nem kell ennyi tápanyag, ezért hasmenési ingert küld az agyba. Az ember elmegy WC-re, és kiüríti magából még híg állapotban a salakanyagokat, és hiába vitt be az ember papíron 2000 kalóriát, ha a belek abból mondjuk csak 1200 kalóriát tudtak felszívni, a maradék meg ment ki a vészkijáraton. Én például így vagyok a fagyi, csipsz, meg egyéb ilyen dolgok falásával. Papíron beviszek ezekből a falánk napjaimon 2500 kalóriát, épp csak a szervezet fogja magát, és amint felszívott belőlük 1500-at a bélrendszer, azt mondja a bélbolyhok főtanácsnoka, hogy akkor ebből az anyagból ennyi energia elég volt. A maradékot kisöprik fél-híg állapotban.

Vagy például edzésnél. Ha mindenféle kalóriakalkulátorral kiszámolom, hogy 1 órányi kangoo ugrándozás eléget 600 kalóriát. Akkor az sem úgy van ám, hogy örökké annyit fog elégetni. Az első néhány órában ennél még többet is eléget a szervezet. Mert a test nincs hozzászokva ehhez az ismeretlen mozgáshoz. A test izzad, szenved, a kalóriák égnek az első pár alkalommal. Viszont utána szép fokozatosan, hetek, hónapok alatt a test megszokja ezt a fajta mozgást, az izommemóriákba elraktározódik minden, és a test úgymond ECO módba kapcsolva képes az edzést végrehajtani, egy év után már rutinból tolja le az egész edzést, és sokkal de sokkal kevesebb kalóriát éget el a test, mint mondjuk legelső alkalommal. Ezért LEHETETLEN kiszámolni, milyen mozgás mennyi kalóriát éget el az emberben. Nem csak a testsúly, az életkor, a nem számít. Hanem sokkal több ismeretlenes ez az egyenletrendszer. Főleg azt nem tudjuk soha, hol áll a testünk tolerancia szintje az adott mozgáshoz. Ha már nem fáradsz el mondjuk 10 kilométer futástól egyáltalán, akkor a kalóriák se úgy égnek, mint az első napon, mikor összeesünk még az 5 kilométertől is, annyira nem vagyunk hozzászokva.

Talán van valami kicsi értelme a kalóriáknak, mint fogalom. De hogy azt pontosan számolni egy ponton túl esélytelen, az is fix.

2023. szept. 12. 14:09
 23/24 anonim ***** válasza:
100%

Anatómiai ismereteid hiányosak. Írtuk már hkgy az evés utáni ecnek semmi köze a fogyáshoz.

Valóban ha sokkolod a szervezeted hirtelen rengeteg tapanyaggal, kevesbe tud felszivodni vagy csak egy resze. De amit aznap wczel ki az a e nappal azelotti ebeded.

Az emesztorendszer nem percek alatt mukodik

2023. szept. 12. 15:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/24 anonim ***** válasza:
100%

ez olyan, mintha én ezdenék el az autószerelésről okoskodni... már rettenet fárasztó elolvasni, a lényeg, hogy buta vagy, hiányosak a félinfóid és még ragaszkodsz is hozzá, ezt hívják ostobának...

tudod a hülye azt hiszi mindent tud, a bölcs meg tisztában van vele, hogy rengetegmindent nem tud... maradj a legónál inkább

2023. szept. 12. 18:14
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!