Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » Szociálisan szorongó óvodás....

Szociálisan szorongó óvodás. Hogyan segíthetnék neki?

Figyelt kérdés

4 és fél éves kisfiam van. Idén új csoportban kezdett az oviban, ahol egy barátja van, akit korábbról ismert. Az előző csoportjában is 2 gyerekhez ragaszkodott, és szinte csak velük játszott. De a mostani barátja nem ilyen beállítottságú, másokhoz is könnyedén beáll játszani, és a gyerekemet néha rendesen, idegesen "koptatja", ha olyanja van. Az enyém csak úgy játszik mással, ha a barátja is játszik velük, és akkor is jobban háttérben marad.

Nem akar a többiek felé nyitni, látom, hogy szorong tőlük, és fél az elutasítástól. Próbálom neki mondani, hogy másokkal is játszhatna, jó ha van másik barátja is, de nem annyira lehet vele erről beszélni, mert nem is nagyon akar, meg nehezen is fejezi ki magát. Beszédben és beszédértésben van egy kicsi, de észrevehető lemaradása, fejlesztésre jár. Talán ez is közrejátszik a szorongásában, hogy nem mindig érti, mit vár tőle a másik a játékban, és ettől a másik gyerek ideges lehet. Bezzeg az elutasítást egy rezdülésből is sokszorosan érzékeli más gyerekekhez képest, és rosszulesik neki. Az óvónéniktől is nagyon a szívére veszi, ha rászólnak. Ráadásul magamat is okolom, mert a túlterheltségtől gyakran voltam vele indulatos, mikor "értetlenkedett", és ezzel biztos, hogy csak rontottam a helyzeten. Nem győzöm neki hangsúlyozni, hogy bármikor is kiabáltam, az az én hibám, én voltam nagyon buta, vele nincs semmi baj, ő nagyon aranyos és szeretnivaló kisfiú. :(

Lényeg a lényeg, ma is láttam a többiek közt, nem közösítik azért ki, de nem is rózsás a helyzet. A szívem szakad meg érte. Mit tehetnék? :(

Nem akarom, hogy azt higgye, nem elég jó, és nem fogják szeretni. Nem akarom, hogy szomorú legyen. :(



2023. okt. 4. 12:27
1 2
 11/14 anonim ***** válasza:
De az nem elég motiváló tényező, hogy játszhat a másikkal, ha meg tudja szólítani?
2023. okt. 4. 23:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/14 anonim ***** válasza:
100%
Óvónőként írom kedves #4,nagyon kifordítva gondolkozol. Az óvodában történteket csakis az óvónő tudja megoldani ,hisz ő van ott, ő ismeri q csoport dinamikáját, az összes gyereket. Ő tudja a kérdező gyermekét beilleszeti a többiek közé, belevonni játékba...ha egyáltalán szükséges. Minden csoportomban van 1-1 kisgyerek akinek erre igenye sincs, mert szívesebben van egyedül, ezt is el kell fogadni. Az pedig,hogy te helikopterszülőként minden egyes mozzanatát koordinálod, iranyítod a gyerekednek , hidd el semmi jóra nem fog vezetni. Befelé forduló gyereknek olyan feladatot adni, hogy jutalomért barátkozzon, ez valami abszurd elképzelés. Ez neki maga büntetés, nem szabad ilyet ráerőltetni.
2023. okt. 4. 23:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/14 anonim ***** válasza:
Kedves ovónő, nyílván aki nem érti miről beszélek az nem is fogja érteni. Semmi helikopterségről nincs szó szerintem. Plusz anyuka azt írta a játszótéren is ez van. Most akkor a gyerek ha nem akar barátkozni akkor nem kell erőltetni, de itt elvileg nem erről volt szó. Másrészt nem gondolom hogy ez büntetés, miért lenne az? Csak mert leírtam 3 fiktí dolgot nem kell egyből azt gondolni hogy csak ezek lehetnek. Miért büntetés mondjuk megdicsérni valaki cipőjét, és ezt sikerként elkönyvelni a gyereknél és nem csak növelni az önbizalmát hanem még jutalmat is kap...
2023. okt. 5. 08:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/14 anonim ***** válasza:

Bocsi ,règi tèma de hozzászólok .

Ès ebben az esetben a nagy okos pszichológusok mit tudnak tenni?

Ők a szakemberek .

Mert előbb, utóbb az lesz a dolog vége,hogy ott is kiköt az ember

2023. okt. 25. 00:56
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!