Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » Miért olyan nagy szám a...

Miért olyan nagy szám a Waldorf-baba?

Figyelt kérdés
Természetesen a játékra gondolok

2011. nov. 18. 18:05
1 2
 11/13 anonim ***** válasza:

Azért más mint a többi, mert pl. az arcán a szemek, orr, száj csak jelzésértékű, tehát nincs "meghatározva" a baba érzelmi állapota, ezért érvényesül, hogy a gyerek azt képzel bele, amit akar. A Waldorf pedaggiában a fantázia szabad szárnyalásának nagyon nagy szerepe van. MÁs játékoknál is ontosnak tartják ezt, pl. nem vásárolnak az igazihoz hasonlító játéktűzhelyet, hanem ráhagyják a gyerek fantáziájára, hogy ha tűzhelyeset akar játszani, akkor mondjuk egy hokedliből és kerek építőkockákból majának alkossa meg. Vagy: festéskor csak az lapszíneket használják, nem kész palettákat, hogy a gyerekek ne készen kapják a szjneket, hanem maguk alkossák meg őket az alapszínekből fantáziával, tapasztalással. Ezeket azért írtam le, mert segíthet megérteni, mit jelent az, hogy a baba esetében is ne kész érzelmeket horodzzanak a babák, hanem a gyerek bármilyen érzelmet tulqajdoníthasson neki.

Érdekesség, hogy Rudolf Steiner, aki megalkotta ezt az elméletet, a babákat még ennyire sem kidolgozva tartotta jónak, a gyerek fejlődését, kreativitását elődegítőnek, hanem egy sima rongyba kötözött gömb volt a baba, értelem szerűen a gömb a feje, a maradék a teste. Ehhez képest a mai W. babák barbik:).

2012. szept. 19. 10:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/13 A kérdező kommentje:

Én ezt értem, de akkor, ha ezt az elvet követjük, mindenki, aki hagyományos játékokkal - fakanálból készített baba például - játsszatja a gyermekét, valójában a Waldorf-elvet követi.


Én nekem gyerekkoromban volt egy gumifejű játékbabám, ami szolidan mosolygott, mégis, már amennyire vissza tudok emlékezni, elég sok történetet játszottam el vele, és az, hogy milyen volt a feje, nem azt jelentette, hogy minden történetben csak mosolyog.

Vagy én értek félre valamit.


Én annak idején székből és leporelló mesekönyvből építettem várat meg autópályát. Az egyik szekrény volt a hajó, a zöld színű gumilabda pedig a görögdinnye.


Bocs a sok értetlenkedésért, de szerintem a gyermeki fantáziához nincs szükség külön egy Waldorfnak nevezett babához. Azt tudom, hogy a Barbie-babák és a csili-vili mesekönyvek csillámporral és Disney-hercegnővel megölik a fantáziát, de ezt a babát valahogy túlzásnak tartom. Miért nem egyszerűen csak rongybaba? Szerintem a mai gyerek is elképzelheti, hogy a ruhafogas a karácsonyfa vagy a szekrény a hajó. Lehet, hogy most már tényleg félreérthető vagyok. Az ötletet nagyon jó dolognak tartom, de mi kerül ebben a babában olyan sokba?


Ráadásul van pár kézimunkás magazin meg kreatív blog, hogyan lehet otthon játékokat készíteni, nem is beszélve a Meskáról, ahol lelkes kézművesek ujjbábot meg egyedi társasjátékokat készítenek. Szerintem azok és ez a baba ugyanaz, és ugyanazt az értéket képviselik.


Szólj, ha félreérthető voltam, gyakran előfordul, hogy amit írok, nem mindenki érti meg, vagy félreértik. Nem lenézem ezt a játékot.

2012. szept. 19. 12:10
 13/13 anonim ***** válasza:

Igen, minden gyerek természetétől fogva "waldorfosan" játszana:), ahogy Te is tetted a fakanállal meg a könyvekkel:). Csak olyan sok körülöttünk a műanyag, amiről elhitetik, hogy szükségünk van rá, a babáknak, hogy már rég nem a vidoejátékoknál és a tvnézéssel kezdődik a fantázia szerepének visszaszortása:(.

Hogy miért kerül ennyibe? Azért, mert az eladásra szánt babákat minőségi anyagból készítik, minőségi gyapjúval, fonallal. Ezek nem olcsók. Erre jön rá a nagyobb rész, hogy aprólékos munkával, sok sok munkaórában készülnek kézzel, hogy minél tartósabbak, szebbek legyenek. A minőségi kézi munka mindig drágább.

Valóban, szuper lenne ha mindenki tudna otthon rongybabát varrni de nem mindenkinek van rá lehetősége, és azért valljuk be, hozzáértő által varrott babánál szebbet nem igen tudunk otthon készíteni:).

2012. szept. 19. 12:17
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!