Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » Ti olvastok a gyerekeknek...

Ti olvastok a gyerekeknek Grimm vagy Andersen meséket? Mi az ilyen történetekről a véleményetek?

Figyelt kérdés

Több angol újságban olvastam, hogy az ottani szülők már nagyrészt hanyagolják az ilyen történeteket, mert túl félelmetesnek tartják őket.


Nemrég beleolvastam pár ilyen mesébe, a Grimm-mesékben tényleg nem ritkák a horrorfilmekbe illő jelenetek, az Andersen mesék pedig nagyon lehangoló, nyomasztó hangulatúak, kiérződnek belőlük a meseíró hányattatott életéből adódott gondolatvilága.



2015. jún. 7. 21:19
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
85%
mivel én gyerekként soha nem éltem meg egyiket sem bénítóan, így az én grimm mesekönyvemből fogok a gyereknek is olvasni, és láni fogja a hamupipőkét is, meg a Pinokkiót is, meg a Szörnyecskéket is, ha be tudom szerezni
2015. jún. 7. 21:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
100%
Igen, olvasok. A gyerekek teljesen másképp élik meg ezeknek a meséknek a történetét, mint mi felnőtt fejjel. Semmi bajuk nem lesz tőle.
2015. jún. 7. 21:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
100%
2-es vagyok, egyébként engem is érdekelt ez a megközelítés, én is elgondolkodtam ezen, hisz tényleg ijesztőek. Utána néztem, olvasgattam róla, pszichológusok véleményét, hozzászólását a témához. Számomra is érdekes, de ez van.
2015. jún. 7. 21:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
24%
vannak olyan mesék, amiket nem olvasok fel(nőverés, kaszabolás érdekes sztori nélkül, unalmas se füle se farka) sajnos ezek a több száz éves mesék nem sokat adnak a modern korban az emberré váláshoz
2015. jún. 7. 21:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
100%

Én gyerekként nem éltem meg ezeket horrorként.

De pl. akkor a gyerekdalokat sem lehet énekelni, mert boci boci tarka, se füle se farka. Levágták vagy mi? Meg csip csip csóka vak varjúcska. De mitől vak? Vagy kertek alatt a ludaink megfagynak. Na ez is tök vidám :)

Nekem inkább a mostani mesék durvák.

2015. jún. 7. 22:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
100%
Igen, olvasok ilyeneket. A gyerek nem úgy képzeli el, ahogy a felnőtt. Ő abból indul ki, hogy a farkas megeszi a nagymamát, majd a nagymama sértetlenül előbújik a farkas hasából. Amíg a mese nem társul ijesztő képekkel, nincs baj! Sok generáció nőtt fel ezeken a meséken, persze nem a filmváltozatukon, ne aggódj emiatt!
2015. jún. 7. 22:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
100%

Engem sem rémítettek ezek gyerekkoromban, ezért egy időben én is olvastam a gyerekeimnek, de az akkor 4 éves fiam megkért, hogy inkább ne. Elszomorította, hogy meghalt a Hófehérke anyukája, és halálra rémült, hogy Jancsit és Juliskát otthagyta az apukájuk az erdőben, a Hamupipőkét meg egyszerűen unta. Ő mondta, hogy nem szereti ezeket, én meg akkor inkább mesélek mást. Andersennel még nem próbálkoztam, ahhoz még tényleg kicsik.

A 3 éves lányom viszont nagyon szereti a János vitéz első énekét, sokszor kéri elalvás előtt, úgyhogy azét kijut nekik a klasszikusokból is.

2015. jún. 7. 22:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem nincs ezekkel a világon semmi baj. Én pont azt vettem észre, hogy a kicsi gyerekek elég váletlenszerűen félnek dolgoktól, mert teljesen máshogy működnek, mint a felnőttek.

Másrészt szerintem nem is a legjobb ötlet minden szomorú, rossz dolgot 100%-ig kiiktatni, főleg ha csak mese és hála istennek nem a valóság az ő életükben. Az én fejemben ez valahogy úgy működik, mint amikor pl. az állatkölykök játékból kicsit megrágatják egymást, mert így tanulnak. A mesiknek is ez a haszna; a gyerekek másokon kereszül ismernek meg bizonyos élethelyzeteket.

Ezzel nyilván nem azt akarom mondani, hogy muszáj halálra rémíteni a gyerekeket, de ha láthatóan nem rettegnek, akkor nincs értelme csak azért cenzúrázni mindent, mert felnőtt fejjel máshogy látjuk a dolgokat.

2015. jún. 7. 22:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
Ha nem is olvasom ezeket fel az unokámnak, de előtte elolvasom párszor, hogy megjegyezzem, majd esti "fejmesekénr" elmondom neki. Persze helyenként próbálom mai értelmezés szerint "szalonképessé" tenni a fordulatokat. Igaz, a gyerekek nem rémmeseként élik meg, mert nincs annyi tapasztalatuk, hogy szörnyűségeket és félelmet társítsanak hozzájuk. Úgy vagyok ezzel is (mint sok mással), hogy mindez hozzátartozik a művelt európai ember ismeretanyagához és ennek hiányában felnőttként esetleg hiányos lesz a műveltsége. Meg kell mondani, hogy bizony a magyar népmesék sem jobbak ennél, legfeljebb nem olyan "városias" kitalálmányok, de szörnyűségek azokban is vannak, hogy a szexuális vonatkozásokról ne is beszéljünk.
2015. jún. 7. 22:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:

Ha valaki szeretne elmélyedni a témában, tudom ajánlani Bruno Bettelheimet, aki ennek szakértője.

Ezek a mesék (is) a gyerekekben élő félelmeket, komplexusokat segítenek feldolgozni. Természetesen nem mind és nem válogatatlanul és nem mindegy, hány évesnek mesélve.

Aki a magyar népmesék tartalmát írta, teljesen igaza van, de ne felejtsük el, hogy a paraszti társadalomban a szexualitással már a kicsi gyerek is találkozott, természetesnek élte meg, hogy a bika meghágja a tehenet, és anyu meg apu nyögdécsel a dunna alatt.

Bár a világ változott, a gyerekekben a félelmek ugyanazok maradtak (elveszíteni a szülőket; versengeni apával anya szerelméért [a hős legyőzi a gonoszt a királylány kezéért]; haragudni a szülőre és ezt a frusztrációt kiélni valahogyan[pl. a vasorrú bábát legyőzni]), így hasznosak ezek a mesék, de szelektálni kell.

2015. jún. 7. 22:43
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!