Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Örökbeadás, örökbefogadás » Házastársi örökbeadás után...

Házastársi örökbeadás után láthatás?

Figyelt kérdés

Papiron örökbeadtam a gyerekem az exem új házastársának pár éve, de azért én szerettem volna látni a gyereket azután is, és úgy tűnt, erre nyitottak is az exemék. Nem volt kicsi a gyerek, már nagycsoportos óvodás volt, és sok közös emlékünk van. Csakhogy az örökbeadás után egy-két évig nem kerestem őket, szégyelltem magam, féltem a gyerekem szemrehányásaitól, de mára egyenesbe jöttem lelkileg, mostanra viszont eltűntek, már nem válaszolnak az üzeneteimre (sms, facebook, email). A címüket is tudom, múltkor odamentem már kínomban, pár percre láttam is a gyereket, de balhé lett belőle. Átverve érzem magam, nem erről volt szó anno. Amolyan bürokratikus formaságnak tekintettük az örökbeadást, mert úgyis velük él, ők nevelik fel, de megbeszéltük, hogy nem vágjuk el teljesen a szálakat. A ptk-ban ez áll: "Kivételesen indokolt esetben a gyámhatóság nyílt örökbefogadás esetén azt a vér szerinti szülőt is feljogosíthatja a kapcsolattartásra, aki hozzájárult gyermekének a másik szülő házastársa által történő örökbefogadásához."

Tehát ezek szerint kaphatok kapcsolattartást. Valakinek van tapasztalata ezzel kapcsolatban? Vajon mi kell ahhoz, hogy megítéljék? Gyámhatóság segíthet? Szándékosan nem írom le, hogy nő vagy férfi vagyok.


2020. nov. 21. 09:27
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%
Attól tartok, nincsenek túl jó esélyeid. Az örökbefogadáskor a szülői jogokról lemondtál, így alapvetően nincs jogod keresni a gyermeket. A kivételesen indokolt eset azt jelenti, hogy nem is ítélik meg automatikusan a láthatást. Például súlyos betegséget vagy hasonlót tudok elképzelni. Szerintem mindenképp fordulj a gyámhivatalhoz, mondd el nekik a körülményeket és kérd a tanácsukat. De a másik szülő és az örökbefogadó szülő hozzájárulása nélkül szerintem semmiképp ne keresd a gyereket, ha ők ezt zaklatásként élik meg, az csak ronthat a helyzeten. Sajnálom, hogy így alakult a dolog...
2020. nov. 21. 09:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
100%
Ha hivatalosan örökbeadtad, akkor ez ennyi volt, sajnálom...
2020. nov. 21. 10:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
98%
Örökbeadtad, magyarul lemondtál róla, és ezek után a megbeszéltek ellenére még csak felé sem néztél 2 évig. Tökre megértem a szüleit, hogy kiakadtak a hirtelen felbukkanásodon. Szerencsétlen gyerek... Csak nem akarnak neki egy újabb csalódást, ami borítékolható.
2020. nov. 21. 10:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
43%
Ugy rémlik egyszer már volt egy ilyen történet itt. Vagy talán pont ugyanezt olvastam már. Szóval vannak kétségeim, hogy igaz e.
2020. nov. 21. 14:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
100%

Mindegy, hogy ez a történet igaz-e, mert a törvény egyértelmű választ ad egy ilyen helyzetre. Az örökbeadó szülő és a gyerek között az örökbeadással minden jog megszűnik. Tehát hivatalosan idegenek lesznek egymás számára. Ha elmész a házukhoz és leskelődsz, az a törvény tekintetében olyan, mintha bárki más tenné, tehát egész nyugodtan elítélhetnek zaklatásért.


A gyerek hivatalosan 14 éves kora után keresheti az örökbeadó szülőt, ha szeretné. Ha nem, akkor az semmit nem tehet. Mivel itt házastársi örökbefogadás történt, és ismeritek egymást, megteheti előbb is, ha akarja. De általában kamasz korban szokott felébredni ez a vágy. Addig nem tehetsz semmit.


Egyébként a gyereknek lelkileg nagyon megterhelő, ha az örökbeadó szülő erőszakosan próbál kapcsolatba lépni vele, akármilyen korú is. Te hiába gondolod, hogy te vagy az anyja/apja, két év az ő életében nagyon sok idő, és gondolom előtte sem volt szoros a kapcsolat. Az a normális, ha nem rád tekint úgy, mint a szüleire. Az ő szemszögéből ez inkább félelmetes lehet.

2020. nov. 21. 18:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:
Pont hogy a törvény ad lehetőséget a kapcsolattartásra. Fentebb idéztem is a ptk 4:133 paragrafus 4. bekezdését. Miért lenne benne a családjogi törvényben ez a passzus, ha nem azért, hogy a hozzám hasonlók láthassák a gyereküket?
2020. nov. 21. 18:54
 7/11 anonim ***** válasza:
100%
Ez kivételes esetekre van, nem általános és nem jár automatikusan, ez a jogszabály szövegéből is látszik. Sajnos tényleg az van, hogy az örökbeadással minden kapcsolat megszakad köztetek, jogilag idegenek vagytok egymásnak. (1. voltam)
2020. nov. 21. 19:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
90%

A megállapodást te szegted meg először, hiszen szóban úgy egyeztettek meg, hogy tartani fogod a kapcsolatot a gyerekkel. A másik fél beleegyezése erre a helyzetre vonatkozott. Mivel te megváltoztattad, a megállapodás erre már nem vonatkozik. Ha én kötök egy munkaszerződést, mondjuk takarítónő állásra, de közben ugyanott felmond a konyhalány, akkor én nem leszek automatikusan konyhalány, mert a munkaadómnak arra nagyobb szüksége van. Felajánlhatja, de ha elfogadom, újabb megállapodást kell kötnünk. Érted, ugye?

Lehet, hogy van egy ilyen paragrafus, de biztos, hogy nem a te helyzetedre találták ki. Valószínűleg akkor kérvényezhetted volna, amikor örökbe adtad. Több év elteltével max.akkor lenne esélyed, ha bizonyítani tudnád, hogy a kapcsolattartás önhibádon kívül nem történt meg eddig. A "szégyelltem" nem az a kategória.

Egyébként tényleg volt már egy ilyen kérdés. Ott a nő voltál.

2020. nov. 21. 20:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
22%

"Nő vagy, és azért nem írtad le, mert tudod, hogy így még trágyább, amit tettél.


Remélem soha az életben nem láthatod újra a gyerekedet."


Fúj de undorító vagy! Az okot nem írta le, hogy miért mondott le róla te idióta!

Egyébként meg miben másabb, ha egy anya hagyja el a gyerekét, mint egy apa? Hímsoviniszta barom!

2020. nov. 21. 20:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
97%
Abba belegondoltál hogy mit okozol a gyereknek azzal hogy te -néha néha felbukkansz? Masra gondolsz magadon kívül? Mar jó elete, van ne bolygasd. Remelem nem láthatod, de ha megis ad rá lehetőségét a törvény, csak akkor tedd ha tényleg komolyan gondolod hogy törődsz vele, es nem szívódsz fel x ev , hónap mulva mert neked most épp olyanod van. Szoval jol gondold at, mekkora hercehurcaba kevered gyereket.
2020. nov. 21. 20:51
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!