Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Tápszeres táplálás » Miért van egyre több tápszeres...

Miért van egyre több tápszeres baba?

Figyelt kérdés

Egyre több szülőtől hallom, hogy nem szoptatják a kisbabájukat, hanem tápszert adnak helyette. Miért van az ,hogy egyre kevesebb anyának van anyateje?

Mi az oka ennek?


30-40 éve még sokkal több volt az anyatejes baba.



2022. okt. 17. 20:04
1 2
 11/17 anonim ***** válasza:
91%

Ha tényleg több ma a tápszeres baba, akkor valószínűleg azért, mert könnyebben elérhető, jobban elfogadják és támogatják a használatát, mint 30-40 éve. Abban az időben hamarabb kezdték a hozzátáplálást is, a szoptatást sem hirdették ennyire és az is elfogadottabb volt, ha valaki hígított tehéntejet adott a babának.

Én pont a 30-40 éve szült korosztálytól hallom gyakran, hogy nem volt teje és nagyrészt ők azok, akik ilyesmi megjegyzéseket tesznek, hogy "ennyi kilósan már 4 óránként kellene ennie", "át kellene aludnia az éjszakát", "biztos azért sír, mert éhes, nincs elég teje az anyának", "teát kell neki adni", "túl hosszan szopik, nem tesz jót neki", "4 hónaposan már rég el kellett volna kezdeni a hozzátáplálást", "ilyen nagy babát már nem kell szoptatni" stb. Nem rosszindulatból mondják, hanem azért, mert amikor ők anyák lettek, nekik ezt mondták. És akkor lehet gondolkodni, hogy tényleg ennyi anyának nem volt akkor "gyárilag" elég teje vagy a tanácsokkal volt valami gond.

2022. okt. 18. 00:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/17 anonim ***** válasza:
37%

Legtöbben azért nem szoptatnak mert undorodnak a szoptatástól vagy félnek,hogy tönkre megy a cicijük vagy mert hülyeséget ajánl a doktor vagy a védőnő. Van az a kevés százalék akinek simán nincs elég teje.

Régen ha fájt is,ha csúnya lett is a cicid inkább szoptattál ha volt tejed,mert az még mindig jobb volt mint az akkori tápszer vagy annál régebben még nem is volt. Pl nagyanyámnak annyi teje volt,hogy adott a szomszédnak is mert akkoriban nem volt tejleadó központ.

Nem volt alternatíva meg nem is voltak ilyen kényesek az anyák,tették amit tenniük kellett.

Persze az is fontos,hogy az anya lelkileg is egészséges legyen,ha pedig undort vált ki belőle a szoptatás akkor talán jobb is a tápszer.

2022. okt. 18. 00:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/17 anonim ***** válasza:
84%
Nem hinném, hogy egyre több van. Régen sem tudott mindenki szoptatni. Csak nem voltak fórumok, ahol kibeszélhették volna.Engem sem szoptatott anyukám. Egy másik anyukától hozták nekem a tejet. Húgom már tápszert kapott. Férjem és a testvére is tápszert kaptak. (40-es korosztály vagyunk)Nagymamám mesélte, hogy ő sem tudott szoptatni.
2022. okt. 18. 06:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/17 anonim ***** válasza:
82%

30-40 éve még sokkal több volt az anyatejes baba.


Nagyon nem. Anyósom védőnő, azt mondja, sokkal többen és hosszabb ideig is szoptatnak ma.

2022. okt. 18. 07:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/17 anonim ***** válasza:
84%
Honnan jön az elképzelés, hogy több van? Van valami statisztika? Szerintem ugyanaz az arány. Régen voltak tejtestvérek, szoptatós dajkák, most ilyen nincs. Ha nincs tej (ezért vagy azért), akkor van tápszer. A fórumok lakóiból meg ne vonjunk le statisztikai következtetéseket. Én pl szoptatok, mert van tejem és egy facebook csoportban se vagyok benne, hogy reprezentáljam a "szoptató közösséget". A fórumokban főleg olyanok vannak, akik válaszokat, támogatást keresnek egy kérdésre/problémára, akivel minden ok, az nem fórumozgat válaszokat kutatva így az internet népe számára "láthatatlan". Plusz én fejek is, mert van annyi szerencsére, így a kívülálló számára úgy tűnhet tápszeres a babám, mert utcán cumisüvegből eszik.
2022. okt. 18. 08:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/17 anonim ***** válasza:
86%

Én 4 hónaposan, a tesóm 1 hónaposan lett tápszeres a 90-es években. Anyu ösztönösen próbált volna igény szerint szoptatni, de az akkori nézetek szerint ez valami ördögi dolog volt, aztán mondták neki, hogy biztos nem elég tápláló a teje, azért kérjük gyakrabban, mint az előírt 3-4 óra, az éjszakai szoptatás is "tilos" volt, mert megromlik a tej a gyerek gyomrában.

Ma sokkal több információ van már, sokkal bababarátabb a remdszer.

Ennek ellenére még mindig van, ahol tápszer helyett is pirított lisztes tejjel etetik a babákat, vagy 3 hónapos kor előtt püréznek már.

Ma már vannak szakképzett szoptatási tanácsadók, akik erre specializálódnak, segítik a kismamákat, ha szükséges.


Én jelenleg 11 hónapja szoptatok, az első hónap pokoli volt (nyelvfék probléma miatt) , sokszor akartam feladni az egészet, és tápszerezni, de nekem a tápszer sokkal kötöttebb dolognak tűnt, mint szoptatni.

Van ismerős, akinek ugyanez volt a probléma, ő egy hét után azt mondta, neki ez fáj, különbenis kényelmesebb a tápszer, ő nem szoptat.

Olyan is van, aki előre felíratta a tejmentes tápszert, és egy percet nem szoptatott, mert az első gyereke tejérzékeny volt, és nem akarta még egyszer ugyanezt.

2022. okt. 18. 16:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/17 anonim ***** válasza:
100%

Anyunak nem volt elég teje, így nekem és a tesómnak is volt tejtesója. Ma ez kb. lehetetlen, de nekem sincs elég tejem, így kiegészítésként kap tápszert a babám. Kétszer volt nálunk szoptatási tanácsadó egy vagyonért, már az is magy küzdés volt, hogy egy nap csak egy-két étkezésnél kelljen pótolni. Ha tótágast állok sincs több, pedig még most is odafigyelek, hogy minél többet legyen mellen a kislányom (5 hónapos). Nekem megváltás volt, hogy van mihez nyúlni, amikor érzem, hogy szükség van rá. Nagyjából ennyi. És most hogy közeledik a hozzátáplálás, már az sem fog zavarni, ha egyre többször kell tápszerhez nyúlni. Aki nem járja végig hónapok harcát az elegendő tejmennyiségért, az valószínű nem érti miért engedem már el, de elengedem. A cél az volt, hogy féléves koráig legnagyobb százalékban anyatejes legyen és ez sikerülni fog.

Egyébként van aki eleve nem akar szoptatni és van olyan aki pedig semennyire nem tud. Ma már van választási lehetőség.

2022. okt. 21. 12:39
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!