Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Egy 14 fős osztályban kisorsol...

Krwkco kérdése:

Egy 14 fős osztályban kisorsolnak 5 egyforma tollat, de egy fő akár többet is kaphat. (Ismétléses kombináció.) Mekkora a valószínűsége, hogy az összes tollat 1 diák kapja?

Figyelt kérdés

2021. okt. 4. 21:11
1 2 3 4 5
 21/43 A kérdező kommentje:

"ha például a tombolán 8568 szelvény lenne, amikre a létező összes lehetőség fel lenne írva (például ABC-sorrendben, AAAAA-tól OOOOO-ig (angol ABC szerint)), ebben az esetben mindegyik csoportnak valóban 1/8568 az esélye megkapni a tollakat."

8568 cédulára csak (nem szigorúan) növekvő sorrendben lehet felírni a tanulók betüjelét. Ezért ez egy más sorsolás lenne, más valószínűségekkel mint 5 tanuló ismétléses kiválasztása. Ha ezt elfogadjuk megoldásnak, akkor akár azt is elfogadhatnánk, hogy úgy húzunk, hogy minden cédulára egy tanuló neve van felírva 5-ször. És akkor a valószínűség 1.

2021. okt. 5. 15:14
 22/43 anonim ***** válasza:
Az utolsó mondatodat nem teljesen értem. Kifejtenéd?
2021. okt. 5. 15:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/43 A kérdező kommentje:
Az összes cédulára olyan betűkombinációk vannak írva, hogy AAAAA BBBBB CCCCC ... OOOOO. Csak olyan kimenetele van a cédulahúzásnak, hogy egy tanuló kapja az összes tollat. Ezt mint extrém példát írtam arra, hogy ha cédulára írt betűkombinációkat húzunk, akkor azok nem adnak helyes választ a címben szereplő kérdésre.
2021. okt. 5. 16:12
 24/43 anonim ***** válasza:
De ha a LÉTEZŐ ÖSSZES esetet leírjuk a cetlikre, akkor de. A kétféle húzásban csak annyi a különbség, hogy az egyikben egyesével húzzák a neveket, a másikban pedig egy csoportot húznak ki, így ott TÉNYLEGESEN nem számít a sorrend. Tehát leírjuk, hogy AAAAA, AAAAB, AAAAC, ezt egészen OOOOO-ig. Minden ember annyi tollat kap, ahányszor a kihúzott cetlin szerepel a neve. És ebben az esetben szükségszerűen az ismétléses kombinációt kell használnunk, hogy megtudjuk az összes eset (=összes cetli) számosságát.
2021. okt. 5. 16:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/43 A kérdező kommentje:
Ilyen módon nem kapunk helyes valószínűséget a tollak kiosztására. A cédulahúzás csak akkor egyezik a tanulók 5-szöri kiválasztásos sorsolásával, ha 14^5 cédulát használunk és minden sorrendet ráírunk. 8568 szelvénnyel csak egy mesterséges cédulahúzásos eredményt kapunk, ami nem egyezik a tollsorsolás VALÓS-VILÁGBELI VALÓSZÍNŰSÉGÉVEL. Ahogy a 14-es hozzászólásban leírtam, hogy miért.
2021. okt. 5. 16:52
 26/43 anonim ***** válasza:

Már miért ne kapnánk?

Nem muszáj egyesével sorsolni a személyeket (de ha egyesével sorsolunk, akkor úgy kell számolni, ahogy leírtad, vagyis ismétléses variácipként). Sőt, ha mondjuk nem 5 toll lenne, hanem 6, akkor úgy is lehetne sorsolni, hogy minden cetlire 2 nevet írnak (bizonyos cetlikre ugyanazokat a neveket), és 3-szor húznak a kalapból (visszatevéssel vagy anélkül), és akkor is más lesz annak a valószínűsége, hogy egy ember kapja az összes tollat, mintha egyesével sorsolnának.


Nem szeretem a papagájt játszani, de ez ugyanaz az eset, mint amikor két kockával dobsz vs. dominókat húzol egy kupacból. Ott sem ugyanakkora a valószínűség arra, hogy a 2-3 számpárost kapod meg.

2021. okt. 5. 17:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/43 A kérdező kommentje:

Kezdem feladni. Ugyanazt ismételgetjük.

Azt javaslom, kérdezzük meg Pelenkás kollégát, hogy Neki mi a véleménye. Ha olvassa ezt a thread-et.

2021. okt. 5. 17:50
 28/43 anonim ***** válasza:
Igazából most csak azt nem tudom eldönteni, hogy tényleg nem érted azt, amit írok, vagy csak ugyanazt csinálod, mint a Banach professzoros "melyik zsebből húzza a gyufát" kérdésnél, vagyis hogy a SAJÁT teóriádat nem tudod máséval egyeztetni.
2021. okt. 5. 18:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/43 A kérdező kommentje:
Hadd fogalmazzam meg másképp: Valamelyikünk téved és ezt nem látja be. Nem érti a másik érvelését. És ez szerintem mindkét példára igaz.
2021. okt. 5. 18:16
 30/43 anonim ***** válasza:

Egyinkünk sem téved, ezért az utolsó kijelentésed téves. Ahogy akkor is leírtam, a feladat értelmezésétől függően jó az én megoldásom (ami a levezetésben látható megoldás is, abban megengedtük, hogy a professzor 1-nél többször tévedhetett), és jó a tiéd is (amikor feltételes valószínűséggel számolsz úgy, hogy PONTOSAN 1-szer tévedjen, és azt is 15.-re). Itt is ugyanaz a helyzet; ha egyénenként megy a sorsolás, akkor ismétléses variációval számolunk, ha csoportosan sorsolnának, akkor az ismétléses kombinációra lenne szükség az összes eset meghatározásához.


És még mindig nem tudom, hogy ezt mennyire sikerül megértened.

2021. okt. 5. 18:21
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!