Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Szakdolgozatban, ha azt írom,...

Szakdolgozatban, ha azt írom, hogy xy törvény így és így határoz: (felsorolás) akkor is kell a végére a forrás?

Figyelt kérdés

Nem szó szerint idézve írom, csak a lényegét, átfogalmazva

Akkor is oda kell tenni a végére a forrást? Vagy elég, ha a felsorolás előtt az elején kiírom, hogy xy törvény szerint "ez és ez "...


ápr. 3. 23:09
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
100%
Kell.
ápr. 3. 23:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
Még akkor is kell, ha úgy írod, hogy "XY törvény 43. § (1) bekezdése alapján bla bla"
ápr. 4. 07:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 A kérdező kommentje:
de miért? Ha megvan jelölve, hogy melyik forrásból írok?
ápr. 4. 08:52
 4/16 anonim ***** válasza:

Mert a "megvan jelölve" a te módodon nem egy hivatalosan elismert hivatkozási forma/stílus/szabály/szabvány/típus.


Jogi hivatkozásoknál (egy-két hivatkozási szabványt kivéve) mindig kell a zárójeles vagy indexes hivatkozás a mondat végére.

ápr. 4. 09:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 A kérdező kommentje:
Értem, de oda írtam, hogy xy törvény a következőképpen rendelkezik ... és nem szó szerint, hanem átfogalmazva írtam, amit ír a törvény, de oké. Annyira szigorúan vesznek mindent, akkor oda írom. Az a biztos. Köszi szépen a segítséget.
ápr. 4. 09:45
 6/16 anonim ***** válasza:
Az lehet, hogy odaírtad. Csak a plágium elkerülésének és az információ "hitelesítéséhez" nem szimplán a hivatkozás ténye a kötelezően elvárt, hanem a HELYES, KIFOGÁSTALAN hivatkozások ténye, mind szövegközben, mind az irodalomjegyzékben.
ápr. 4. 09:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:
3# sajnos ebben értelmet nem nagyon lehet keresni
ápr. 4. 10:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 A kérdező kommentje:
6: Plágium, az ha sajátként tűntetek fel valamit, de nem ezt tettem. Jeleztem, hogy xy törvényből írok, de oda írtam a végére is biztos ami biztos.
ápr. 4. 11:00
 9/16 A kérdező kommentje:

Irodalomjegyzékben, úgy tudom elég a törvény neve.

Szöveg közben a pontos jelölés.

ápr. 4. 11:02
 10/16 anonim ***** válasza:

"Plágium, az ha [...]"


Az akadémiai/tudományos környezetben az a plágium, ha az információ forrását nem biztosítod tökéletes módon.


Ha te például az alábbit (most egy angol folyóirat-cikket veszek elő, de mindegy) akarnád hivatkozni:


"According to Hassan (2023), the noteworthy strength of this methodology resides in its anticipatory approach to data privacy, prioritizing the formation of a well-defined data privacy governance framework (p. 129)."


Ahhoz átfogalmaztam eléggé a mondatot, hogy plágiumkereső nem feltétlenül találja meg.

De ha rossz oldalszámot adtam volna meg, vagy rossz évszámot, akkor az már plágiummal vádolható.


Ugyanígy a jegyzék formátum:

Hassan, Z.U. (2023) ‘Methodology for Acquisition and Handling of Private Data’, International Journal of Research in Engineering, Science and Management, 6(11), pp. 125–130.


Ha rossz évet, kötetet, lapszámot, oldalszámot adok meg, az plágiummal vádolható.


De akkor menjünk át törvényre:

A törvény nevét használod a mondatodban, ezesetben a végére zárójelben a törvény rövidített nevét és évszámát kell odaírnod (legalábbis a hivatkozási szabványok 99%-ában).


Például:

A 45/2019. (III. 12.) számú, a nagycsaládosok személygépkocsi-szerzési támogatásáról szóló kormányrendelet 12. § (5) bekezdése szerint, "a fennmaradó tartozás végrehajtását az Ákr. 134. § (1) bekezdésének megfelelően kell foganatosítani", ha a korábbiakban meghatározott intézkedések sikertelenek (NCSA r., 2019)


Az irodalomjegyzékbe pedig ez kerül (pontosabban az elvárt hivatkozási szabványnak megfelelő formátumban, ez változó):

Korm. rendelet a nagycsaládosok személygépkocsi-szerzési támogatásáról. (2019), NCSA r., 12 § (5).

ápr. 4. 15:32
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!